Zdrowie + Profilaktyka

Dowiedz się więcej o zdrowiu oczu oraz jak o nie dbać.

Oczy – dzięki bliskiej współpracy z mózgiem – pozwalają nam doświadczać świata w sposób niedostępny przy użyciu innych narządów. Co więcej, każdy z nas postrzega otoczenie inaczej i w sposób bardzo indywidualny! To, co widzimy, zależy nie tylko od tego, jak dobrze widzimy, ale także od tego, co tak naprawdę chcemy zobaczyć – nasze preferencje, doświadczenia i wspomnienia mają znaczący wpływ na to, co dostrzegamy. Z badań wynika, że 80% naszych wrażeń jest odbieranych za pomocą narządu wzroku.

To jednak nie wszystko. Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy i nie jest to bezpodstawne. Często rzeczywiście stanowią one odzwierciedlenie tego, co czujemy – pokazują, na przykład, gdy jesteśmy szczęśliwi, smutni, zestresowani lub zmęczeni. Każdy z tych czynników może też wpłynąć na nasz wzrok. Jeśli podczas badania wzroku jesteśmy zestresowani, wynik może być inny niż wtedy, gdy jesteśmy zrelaksowani i w dobrym nastroju. Natomiast to, co widzimy w ciągu dnia, podąża za nami także w nocy. Podczas snu przetwarzamy obrazy, które widzieliśmy za dnia. Nawet embriony w macicy postrzegają światło.

Dlatego właśnie należy chronić i bardzo uważnie dbać o swoje oczy. Innymi słowy, należy regularnie poddawać się badaniom wzroku.

Laserowa korekcja wzroku Jak laserowa chirurgia oka może poprawić jakość widzenia

1 cze 2022

Dlaczego dobre widzenie jest tak bardzo ważne Jeśli nie posiadamy jednego zmysłu, inne muszą przejąć jego pracę. Oczy odgrywają w tym ważną rolę.
Test wzroku ZEISS online Jak dobrze postrzegasz kontrast i kolory? W szybki i łatwy sposób sprawdź swój wzrok.

We współczesnym świecie nasze oczy zmagają się z różnorodnymi wyzwaniami

Regularne korzystanie z komputerów, laptopów, smartfonów, tabletów czy nawet telewizorów oznacza, że nasze oczy są skupione na obiektach w tej samej odległości przez znacznie dłuższy czas niż kiedyś. Po całym dniu może to powodować przemęczenie oczu, jak również bóle głowy, pleców, karku.

Trwają dyskusje na temat tego, czy oko można odpowiednio wytrenować. Na pewno zaleca się jedno: jeśli przez długą część dnia skupiamy wzrok na obiekcie niedaleko od nas (na przykład na komputerze), warto robić krótkie przerwy, podczas których nasze oczy będą w stanie odpocząć. Jest to bardzo łatwe: wystarczy regularnie patrzeć w dal bez skupiania wzroku na czymkolwiek konkretnym – najlepiej przez pięć minut co godzinę.

Dotyczy to nie tylko dorosłych: aby dzieci mogły wykorzystać pełen potencjał swoich oczu, powinny jak najczęściej stymulować je różnymi bodźcami znajdującymi się zarówno blisko, jak i daleko. Powszechnie wiadomo, że krótkowzroczność częściej występuje u dzieci, które zbyt dużo czasu spędzają na czynnościach wykonywanych z bliska, wymagających skupienia takich jak czytanie, malowanie czy granie w gry na tablecie lub komputerze.

Ćwiczenia, naturalne światło i zrównoważona dieta są równie ważne dla oczu, jak i dla zdrowia ogólnego. Należy także pić odpowiednią ilość wody. Niezrównoważona dieta (zbyt dużo kwasów i produktów ubogich w witaminy i składniki odżywcze), palenie, leki i brak ćwiczeń negatywnie odbijają się na wzroku. Schorzenia układu krążeniowego są obecnie uznawane za główną przyczynę chorób oczu. Zbyt duża ilość bezpośredniego promieniowania słonecznego może spowodować uszkodzenie wzroku. Należy podjąć odpowiednie środki – Twoje oczy będą Ci za to wdzięczne.

Dlaczego okulary dziecięce powinny zapewniać najlepszą ochronę przed UV

Oto, co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat ochrony oczu dziecka przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV).

Jakie okulary słoneczne wybrać do ulubionej aktywności?

Na rynku dostępne są okulary słoneczne idealne na każdą okazję

Ochrona przed promieniowaniem UV i odblaskami

Na czym polega różnica między nimi?

Ochrona przed UV na co dzień

Szyby okienne, odzież i okulary – które z nich blokują promienie UV? A które nie zapewniają ochrony?

Początkowa i zaawansowana zaćma

Wszystko, co warto wiedzieć o operacji, leczeniu i metodach profilaktyki

Zdrowie + Profilaktyka 28 maj 2018

Tags:

Kiedy należy chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Najlepsza ochrona UV na każdą porę roku

Pierwsza pomoc w przypadku słonecznych oparzeń oczu

Jak rozpoznać słoneczne oparzenie oczu i jak z nim postępować

Opuchnięte oczy, podkrążone oczy, zaczerwienione i piekące oczy

Wszystko, co warto wiedzieć o możliwych przyczynach oraz metodach zapobiegania

Zdrowie + Profilaktyka 19 sty 2018

Tags:

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS