Często zadawane pytania dotyczące laserowej chirurgii oka

Uzyskaj odpowiedzi na niektóre z najczęstszych pytań dotyczących laserowej chirurgii oka

Jeśli chodzi o laserową chirurgię oka, istnieje wiele pytań. Na tej stronie internetowej znajdują się ogólne informacje, a poniżej znajdują się odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań. W celu uzyskania dalszych informacji i odpowiedzi na konkretne pytania dotyczące indywidualnego przypadku i kwalifikacji, należy skonsultować się z okulistą.

Informacje ogólne

Czy jestem dobrym kandydatem(ką) do laserowej chirurgii oka?

Jeśli Twój wzrok był stabilny w ciągu ostatniego roku (zazwyczaj po ukończeniu 18. roku życia), nosisz okulary lub soczewki kontaktowe korygujące wzrok, a poza tym pozostajesz w dobrym stanie zdrowia i nie jesteś w ciąży, możesz kwalifikować się do laserowej chirurgii oka. Lekarz okulista będzie w stanie stwierdzić, czy jest to dla Ciebie realna opcja.

Jak znaleźć właściwego lekarza, który wykona zabieg laserowej chirurgii oka?

Jednym z najważniejszych aspektów laserowej chirurgii oka jest znalezienie odpowiedniej kliniki. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, w tym doświadczenie lekarza oraz technologia, którą stosuje. Wizyty u lekarzy, analiza chirurgów i porównanie ich może pomóc w wyborze lekarza lub kliniki, z którą czujesz się najbardziej komfortowo. Konsultując się z lekarzem, dobrze jest wcześniej przygotować sobie pytania.

Czy można wykonać jednocześnie zabieg obojga oczu?

Tak, można leczyć oboje oczu podczas tej samej sesji. Twój okulista zdecyduje, czy jest to możliwe.

Czy laserowa chirurgia oka boli?

Prawie we wszystkich przypadkach laserowa chirurgia oka jest praktycznie bezbolesna. Dostaniesz krople znieczulające, które spowodują odrętwienie oka. W czasie zabiegu możesz czasami odczuwać ucisk wokół oka, ale jest to całkowicie normalne i bezbolesne. Po zabiegu możesz przez kilka godzin mieć odczucie „obcego ciała” w oku.

Jak długo utrzymują się efekty laserowej chirurgii oka?

Laserowa chirurgia oka jest zazwyczaj zabiegiem permanentnym, ale jeśli w przyszłości Twoja wada ulegnie zmianie, może być konieczne noszenie okularów lub soczewek kontaktowych, albo rozważenie zabiegu uzupełniającego.

Często zadawane pytania

Kto kwalifikuje się do zabiegu metodą mikrosoczewkowej korekcji wady wzroku?

Mikrosoczewkowej korekcji wady wzroku jest przeznaczony do korygowania krótkowzroczności, astygmatyzmu lub kombinacji tych dwóch, ale obecnie nie jest jeszcze opcją dla dalekowzroczności (nadwzroczności).

Rodzaj i stopień błędu refrakcyjnego oraz krzywizna i grubość rogówki również odgrywają pewną rolę.

Twój zawód i hobby są również ważne. Jeśli często uprawiasz uciążliwe sporty kontaktowe, lekarz może zalecić leczenie za pomocą metody mikrosoczewkowej korekcji wady wzroku.

Podobnie jak w przypadku innych metod laserowej korekcji wzroku, najpierw należy poddać się szczegółowemu badaniu wzroku, aby stwierdzić, czy jest się odpowiednim kandydatem.

Wspólnie z lekarzem możesz wybrać najlepszą opcję odpowiadającą Twoim potrzebom.

PRK/LASEK również nie wymaga płatka w rogówce. Czym te rozwiązania różnią się od mikrosoczewkowej korekcji wady wzroku??

Zabiegi PRK/LASEK mają dłuższy czas gojenia i wiążą się z pewnym dyskomfortem do momentu osiągnięcia ostatecznego, ustabilizowanego efektu widzenia. Stabilizacja ostrości wzroku również zajmuje więcej czasu.

W jakim czasie po zabiegu metodą mikrosoczewkowej korekcji wady wzroku zacznę widzieć prawidłowo bez okularów lub soczewek kontaktowych i wrócę do normalnego trybu życia?

Proces gojenia jest różny dla każdego pacjenta. W większości przypadków ostrość widzenia jest bardzo dobra po jednym lub dwóch dniach od zabiegu i stabilizuje się w ciągu jednego tygodnia. Zaledwie kilka dni po zabiegu większość pacjentów może prowadzić samochód, pracować i uprawiać sport bez okularów i soczewek kontaktowych.

Mój okulista nigdy nie słyszał o mikrosoczewkowej korekcji wady wzroku. Czy jest to niepopularne rozwiązanie?

Mikrosoczewkowej korekcji wady wzroku to najnowsze osiągnięcie w dziedzinie laserowej korekcji wzroku, które jest dostępne od 2011 roku. Technika ta jest znana i uznawana przez medyczne stowarzyszenia branżowe związane z refrakcyjną laserową chirurgią oka.

Popularność mikrosoczewkowa korekcja wady wzroku wciąż rośnie, a ponad 1800 chirurgów z powodzeniem przeprowadziło już zabiegi na ponad 2,5 miliona oczu.

Czy mikrosoczewkowa korekcja wady wzroku jest sprawdzoną metodą?

Technologia lasera femtosekundowego jest sprawdzona klinicznie i jest stosowana zarówno w Femto-LASIK, jak i w chirurgii zaćmy. Metoda mikrosoczewkowa korekcja wady wzroku to najnowsze osiągnięcie wykorzystujące tę technologię laserową.

W kontrolowanych badaniach klinicznych wykorzystuje się ją od 2007 r., a od 2011 r. jest dostępna na rynku. Pierwsi pacjenci mikrosoczewkowa korekcja wady wzroku są monitorowani przez ponad dziesięć lat od zakończenia leczenia. Obecnie wykorzystywana jest w ponad 70 krajach na całym świecie.

Często zadawane pytania

Jakie zalety oferuje Femto-LASIK w porównaniu z klasyczną metodą LASIK?

Różnica między metodą Femto-LASIK a klasyczną metodą LASIK polega na sposobie tworzenia płatka w rogówce. Do cięcia płatka w Femto-LASIK używa się lasera. W metodzie klasycznej chirurg otwiera rogówkę ręcznie za pomocą mikrokeratomu (urządzenia mechanicznego).

Laser może być bardziej precyzyjny i przewidywalny w cięciu płatka niż metoda ręczna z urządzeniem mechanicznym. Jednak chirurdzy okuliści nie mają jednolitego zdania, że jedna metoda jest klinicznie lepsza od drugiej. Decyzja o wyborze jednej z nich opiera się na występujących u pacjenta warunkach i preferencjach lekarza.

Jakie są moje szanse na to, że po zabiegu LASIK będę widzieć tak samo dobrze jak po założeniu okularów lub soczewek kontaktowych?

Nie każdy po zabiegu LASIK uzyska wzrok 20/20. Globalny raport LASIK z 2009 r. wykazał jednak, że ponad 95% pacjentów LASIK w latach 1995-2003 było zadowolonych z wyników swojego zabiegu.

Zabiegi PRK/LASEK i mikrosoczewkowa korekcja wady wzroku nie wymagają płatka w rogówce. Czym te rozwiązania różnią się od LASIK?

PRK/LASEK zazwyczaj nie zaleca się w leczeniu ciężkiej krótkowzroczności, natomiast mikrosoczewkowa korekcja wady wzroku nie może leczyć dalekowzroczności.

Najlepiej jest omówić opcje z okulistą i znaleźć idealne rozwiązanie dla swoich indywidualnych potrzeb.

Ile czasu zajmie regeneracja po zabiegu LASIK i powrót do normalnego trybu życia?

Procedura trwa zazwyczaj około 30 minut, a do codziennych czynności można wrócić w ciągu dnia lub dwóch.

Czas powrotu do zdrowia różni się u poszczególnych pacjentów, ale płatek powinien być stabilny w ciągu kilku dni. Wzrok może się również wahać przez kilka kolejnych miesięcy po zabiegu.

Lekarze zazwyczaj wymagają badania kontrolnego dzień po zabiegu i miesiąc po nim, aby sprawdzić postępy.

Często zadawane pytania

Jaka jest różnica między LASEK a LASIK?

Istnieją dwie duże różnice pomiędzy tymi rodzajami laserowych zabiegów oka.

W przypadku LASEK odsłonięte są wewnętrzne warstwy rogówki. Lekarz nakłada roztwór alkoholu, aby rozluźnić nabłonek, który jest tymczasowo odsuwany na bok. Następnie lekarz stosuje laser excimerowy, laser ultrafioletowy używany w chirurgii oka, w celu usunięcia tkanki rogówki poprzez ablację. Podczas zabiegu LASEK odbywa się to w odsłoniętej górnej warstwie rogówki.

Podczas procedury LASIK płatek jest cięty za pomocą urządzenia mechanicznego lub lasera, odchylany do tyłu w celu przeprowadzenia zabiegu, a następnie ponownie ustawiany po zakończeniu zabiegu. Warstwa tkanki rogówki poddana ablacji w ramach procedury LASIK występuje w miąższu, podwarstwie rogówki.

Drugą różnicą jest czas gojenia i doświadczenie pacjenta. Pacjenci LASIK zazwyczaj mają znacznie krótszy okres gojenia przy mniejszym dyskomforcie.

Mam cienką rogówkę. Czy to oznacza, że powinienem/powinnam poddać się zabiegowi PRK zamiast mikrosoczewkowej korekcji wady wzroku lub LASIK?

Zabieg najbardziej odpowiedni dla Ciebie zależy również od Twoich zaleceń i innych istniejących wcześniej stanów chorobowych - jak np. zespół suchego oka. Jeśli nie kwalifikujesz się do LASIK, możliwym rozwiązaniem może być PRK/LASEK lub mikrosoczewkowej korekcji wady wzroku. Oba zastosowania mogą być alternatywą dla osób z cienką rogówką lub cięższymi przypadkami krótkowzroczności. Wśród kandydatów znajdują się również osoby, które mogą być w dużym stopniu narażone na powikłania związane z płatkami (np. niektóre zawody, sport i hobby, które są męczące lub kontaktowe). Twój okulista będzie w stanie zalecić najlepszy zabieg laserowej chirurgii oka dla Twojego indywidualnego przypadku.


Powiązane artykuły

Mikrosoczewkowa korekcja wady wzroku Krótkie omówienie minimalnie inwazyjnego zabiegu laserowej korekty wzroku
LASIK Krótkie omówienie najbardziej popularnej laserowej chirurgii oka
PRK/LASEK Krótkie omówienie laserowej chirurgii oka na jego powierzchni
Potencjalne ryzyko i koszty laserowej chirurgii oka Jeśli chodzi o korekcję wzroku, dostępne są różne opcje laserowej chirurgii oka. Lepszy wzrok wyjaśnia powiązane ryzyko i koszty.
Mikrosoczewkowa korekcja wady wzroku, LASIK czy PRK/LASEK? Porównanie leczenia Dowiedz się, jak wygląda porównanie różnych typów laserowych zabiegów chirurgicznych oczu
Proces laserowej chirurgii oka Jeśli rozważasz laserową chirurgię oka, wszystkie te informacje mogą Cię trochę przytłoczyć. Lepszy wzrok wyjaśnia każdy etap procesu i podkreśla kilka ważnych pytań, które należy zadać po drodze.
Znalezienie właściwej kliniki Jeśli zastanawiasz się nad laserową chirurgią oka, ważne jest, aby znaleźć opcję leczenia i klinikę najlepiej dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Lepszy wzrok porównuje wszystkie opcje i wyjaśnia, jak znaleźć właściwą klinikę.