10 Lat Zindywidualizowanych Soczewek wykorzystujących Technologię Freeform firmy ZEISS

Obecnie miarą wszystkich rzeczy jest coś, co w przeszłości uważano za niemożliwe: soczewki progresywne są tak samo indywidualne jak ich użytkownicy.

12 maja 2000 r. był kamieniem milowym w historii soczewek okularowych: narodziły się wówczas pierwsze soczewki progresywne, które mogły być dopasowywane indywidualnie dla każdego poszczególnego użytkownika - Gradal® Individual firmy ZEISS. Technologia ta, umożliwiła zindywidualizowaną produkcję soczewek progresywnych i pozostała rewolucyjna nawet do dziś ,zapewniając coraz większej liczbie ludzi lepsze widzenie dzięki wyjątkowo szerokim zakresom widzenia oraz szybką adaptację. W ciągu ostatnich dziesięciu lat w Carl Zeiss Vision ciągle ulepszano tę technologię oraz rozszerzano ofertę produktów.

Teraz chcielibyśmy życzyć wszystkiego najlepszego z okazji urodzin naszym szczególnym soczewkom! Soczewkom, które są obliczane i produkowane tak, aby uwzględnić nie tylko moc soczewki, lecz także odległość między źrenicami użytkownika, parametry oprawki i ustawienie wysokości źrenic oraz własną preferowaną przez użytkownika odległość do czytania. Umożliwiło to wyprodukowanie soczewek progresywnych w sposób pełni spersonalizowany, zapewniający lepsze, “skrojone na miarę” widzenie.

Firma Carl Zeiss Vision opracowała w postaci Gradal® Individual soczewki progresywne, które mają nowe, rewolucyjne właściwości. Na podstawie danych o korekcji i parametrów, zmierzonych przez optyka, każde soczewki progresywne Gradal® Individual zostają skalkulowane indywidualnie dla każdego użytkownika. Dane te zostają zawarte w obliczeniach matematycznych dokonywanych w Carl Zeiss Vision, na podstawie których produkowane są indywidualne soczewki dla każdego użytkownika.

Co dają wszystkie te starania?

Im dokładniej zdefiniowana jest pozycja soczewki przed okiem użytkownika, tym lepiej może ona zostać uwzględniona od samego początku, tzn. w obliczeniach wykonywanych przed produkcją. Użyteczne zakresy widzenia są dzięki temu szersze, co pozwala na szybką i łatwą adaptację. W ten sposób soczewki zostają zoptymalizowane, aby zapewnić użytkownikowi optymalne warunki widzenia. Przykładowo, odległość pomiędzy źrenicami użytkownika, znana także pod skrótem PD, stanowi ważny parametr w danych wykorzystywanych do produkcji soczewek. Podobnie jak moc korekcyjna, ma to decydujący wpływ w przypadku nie tylko widzenia na odległość, ale głównie na widzenie z bliska. Jest to kwestia kluczowa dla soczewek progresywnych, które są opracowywane z myślą o korygowaniu wzroku zarówno przy patrzeniu w dal jak i z bliska, lecz nie poświęcano jej należytej uwagi przed wprowadzeniem soczewek zindywidualizowanych.

Czym jest technologia freeform?

Technologia freeform umożliwiła coś, co było wcześniej uważane za niemożliwe: wdrożenie prawdziwie zindywidualizowanej konstrukcji. Czym dokładnie jest jednak technologia freeform?

Wszystkie soczewki progresywne są wyposażone w moc do czytania w dolnej części soczewki. Górna część soczewki służy do patrzenia w dal, a przejście między tymi dwoma strefami - znane jako długość strefy progresji - zapewnia wyraźne widzenie na pośrednią odległość. Im bardziej zindywidualizowane są :skalkulowanie i produkcja soczewek progresywnych, tym mniejsze są peryferyjne obszary rozmazywania. Skutkuje to wyjątkowo szerokim polem widzenia oraz szybką adaptacją do soczewek progresywnych przez użytkownika.

Powierzchnia progresywna jest tym, co znane jest jako powierzchnia freeform. Komponenty powierzchni są dopasowywane do korekcji wymaganej dla użytkownika za pomocą obliczeń matematycznych, a następnie są produkowane. Oznacza to, że konstrukcja soczewek może zostać dopasowana indywidualnie do osobistych potrzeb użytkownika.

Kamienie milowe technologii freeform w Carl Zeiss Vision

1981 Wprowadzenie technologii freeform.

2000 Wprowadzenie Gradal® Individual: zindywidualizowanych soczewek, które mogą być produkowane z wykorzystaniem technologii freeform.

2006 Wprowadzenie następcy Gradal® Individual: dodany zostaje nowy parametr - FrameFit®. FrameFit® pozwala Państwu na dopasowanie swoich okularów tak, aby były dostosowane do Państwa wymagań niezależnie od wielkości i kształtu oprawki.

Od 1 stycznia 2010 r. dostępna jest cała gama psoczewek progresywnych Carl Zeiss Visions wykorzystujących technologię freeform.

Od kwietnia 2010 r. zindywidualizowane soczewki progresywne dostępne są także w szerokim zakresie soczewek do okularów przeciwsłonecznych, także dla bardzo modnych modeli typu sport.

W październiku 2010 r. zostały wprowadzone ZEISS Progressive Individual2 z technologią EyeFit – wyjątkowo indywidualne soczewki” szyte na miarę” dla Państwa oczu.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Diagnozowanie problemów ze wzrokiem Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm... Jakie wyróżniamy wady wzroku i jak można je korygować?
Historia okularów Od pierwszych „kamieni do czytania” do modnego dodatku.
Lepsze widzenie dla seniorów Każda osoba, która przekroczyła 40-tkę potrzebuje zazwyczaj pary okularów.
Żadna twarz nie jest symetryczna i każdy z nas różni się rozstawem oczu Soczewki okularowe mogą być w pełni skuteczne tylko wówczas, gdy oprawka okularów została precyzyjnie dopasowana do użytkownika.

Powiązane produkty