Historia firmy Carl Zeiss

Warsztat optyki i mechaniki precyzyjnej otwarty przez Carla Zeissa w Jenie w roku 1846 już w pierwszych latach swojej działalności cieszył się dużym powodzeniem. Powodzenie firmy trwało przez cały wiek. Przymusowy podział Niemiec związany z okolicznościami politycznymi po II Wojnie Światowej doprowadził do powstania dwóch firm Carl Zeiss.

Po przyjściu zmian politycznych w byłych Niemczech Wschodnich w latach 1989/90, dwaj konkurenci połączyli swe siły, łącząc się w jedną firmę w roku 1990. Po tym Zjednoczeniu firma Carl Zeiss stała się silniejsza niż kiedykolwiek przedtem w swojej burzliwej historii. Dziś firma spogląda w przyszłość z optymizmem i niecierpliwością.

Jak to się zaczęło

Dnia 17 listopada 1846 roku 30-letni mechanik Carl Zeiss otworzył warsztat i mały sklep w Jenie pod adresem Neugasse nr 7. W przeciągu zaledwie kilku miesięcy Zeiss, który posiadał nie tylko solidną bazę teoretyczną oraz duże doświadczenie praktyczne, lecz miał także duże znajomości wśród naukowców i matematyków na Uniwersytecie w Jenie, znalazł klientelę, dla której reperował aparaturę naukową oraz przyrządy. Produkował też przyrządy zgodnie z oczekiwaniami klientów. Ponadto oferował okulary, wagi chemiczne, przyrządy do rysowania, teleskopy, itd.

W 1847 r. sukcesy biznesowe Zeissa zachęciły go do zatrudnienia asystenta oraz praktykanta, a także do wynajęcia dwóch pomieszczeń roboczych pod adresem Wagnergasse nr 34. Latem roku 1847, stosując się do rad swojego nauczyciela, botanika Mattiasa Jacoba Schleidena, Zeiss poświęcił swoją uwagę zbudowaniu prostego mikroskopu. We wrześniu 1847 produkował pierwsze mikroskopy kieszonkowe.


Na początku lat 50-tych XIX wieku zwiększył się popyt na instrumenty obserwacyjne pochodzące z warsztatów Zeissa, które cieszyły się wówczas dobrą reputacją pośród z racji ich starannego wykonania. W tamtych czasach poziom zainteresowania naukowców i profesjonalistów medycznych mikroskopami złożonymi wzrastał, jako że były to jedyne przyrządy zapewniające duże stopnie powiększenia, których potrzebowali.

Początki

Carl Zeiss to firma o długiej tradycji, założona przez Carla Zeissa w roku 1846 w Jenie jako warsztat optyki i mechaniki precyzyjnej.

Od roku 1872 mikroskopy produkowane w Jenie były budowane na podstawie obliczeń naukowych i dlatego też cechowały je znacznie lepsze właściwości optyczne. Owe przodownictwo technologiczne, które zapewniło firmie uznanie na całym świecie, przypisać można fizykowi i matematykowi Ernstowi Abbe, który stał się cichym wspólnikiem warsztatu optycznego w roku 1876.

Teoria Abbego dotycząca tworzenia obrazu w mikroskopie oraz „warunek na sinus” noszący swą nazwę od jego nazwiska stanowią podstawę wszelkich wysokojakościowych elementów optycznych.