Narzucony podział

1945 Częściowe zniszczenie fabryki w Jenie w trakcie wojny. Żołnierze amerykańscy zabierają ze sobą do swojej strefy okupacyjnej 126 osób - personel zarządzający oraz naukowców.
1946 W nowo założonej firmie „Optische Werke Oberkochen”, która później stanie się firmą Carl Zeiss - deportowani menedżerowie kontynuują działalność przedsiębiorstwa fundacji.
1948 Wywłaszczenie fabryk Zeiss i Schott należących do Fundacji Carla Zeissa w Jenie. Obie te fabryki stają się przedsiębiorstwami skarbu państwa: VEB (przedsiębiorstwo ludowe) Carl Zeiss JENA oraz VEB Jenaer Glaswerk.
1949 Heidenheim staje się oficjalną siedzibą Fundacji Carla Zeissa. Firmy Zeiss na Wschodzie i na Zachodzie stają się liderami technologicznymi w dziedzinie optyki w swoich obszarach działania.
1965 VEB Carl Zeiss JENA staje się wiodącym przedsiębiorstwem zajmującym się produktami z dziedziny optyki i mechaniki precyzyjnej we Wschodnich Niemczech. Wprowadzenie budowy kombinatu.
1971 Umowa w Londynie między dwoma firmami, zarządzająca wykorzystywaniem nazw i znaków handlowych zawierających element „Zeiss”.