Czy w naszym cyfrowym świecie jest zbyt dużo niebieskiego światła?

Sprawdź profil swojego wzroku!

Niebieskie światło

– nowe wyzwanie w cyfrowym świecie

Światło odgrywa kluczową rolę w Twoim widzeniu i we wszystkich aspektach Twojego życia. Od tysięcy lat istoty ludzkie polegały głównie na jednym źródle światła: słońcu. Naturalne światło słoneczne ma znaczący wpływ na ciało, psychikę, zdrowie i dobre samopoczucie. Teraz jednak to sztuczne źródła światła odgrywają coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Pomieszczenia pozostają jasno oświetlone nawet w ciągu dnia, a my prawie bez przerwy wpatrujemy się w cyfrowe ekrany. Od lamp LED i halogenowych po tablety, smartfony, telewizory i podobne, wszystkie te źródła światła mają wspólną cechę: emitują duże ilości niebieskiego światła. Jakie są fakty dotyczące niebieskiego światła w cyfrowym świecie? Co wiemy o jego wpływie na nasz organizm?

Niebieskie światło i nasze widzenie

Smartfony, komputery, tablety, telewizory z płaskim ekranem oraz nowoczesne smartwatche – ekrany wszystkich tych urządzeń mają wpływ na nasze oczy, ponieważ tak jak lampy fluorescencyjne, LED i energooszczędne żarówki, emitują silne niebieskie światło. Oznacza to, że właściwie przez cały czas jesteśmy narażeni na działanie niebieskiego światła – w dzień, wieczorem i w nocy. Jakie są tego konsekwencje?

Faktem jest, że niebieskie światło dociera do siatkówki w głębi oka, a jak wykazały badania naukowe oraz laboratoryjne, zbyt duża ilość niebieskiego światła może uszkodzić siatkówkę. W najgorszym przypadku niebieskie światło może nawet powodować zwyrodnienie plamki żółtej i nieodwracalną utratę wzroku. Jednak konieczne są dalsze badania dostarczające więcej informacji dotyczących ilości niebieskiego światła wystarczającej do uszkodzenia naszych oczu oraz limitów lub przynajmniej zalecanych poziomów ekspozycji na niebieskie światło.

Masz problem ze snem kiedy korzystasz z telefonu lub laptopa?

Światło pomaga regulować Twój wewnętrzny zegar biologiczny i dlatego ma potwierdzone działanie na cykl snu i czuwania. Wieczorem niebieskie światło nakazuje organizmowi dłuższą aktywność, podczas gdy światło o poranku oznacza, że czas wstawać. Główną funkcję w tym procesie pełni hormon - melatonina. W ciągu dnia zawartość melatoniny w organizmie jest niewielka. Silne niebieskie światło docierające do oka wpływa bezpośrednio na wytwarzanie i uwalnianie melatoniny, uznawanej powszechnie za hormon snu.
Specjalne receptory w oku poddane działaniu niebieskiego światła wysyłają komunikat o konieczności uwalniania mniejszej ilości melatoniny, wywołując czujność i pobudzenie. Zmniejszony poziom niebieskiego światła wieczorem oznacza, że uwalniana jest większa ilość melatoniny, wywołując uczucie zmęczenia i senności.

W jaki sposób można ograniczyć wpływ zbyt dużej ilości niebieskiego światła?

Kiedy patrzysz na ekran komputera lub innego urządzenia cyfrowego, poddajesz oczy działaniu dużych ilości niebieskiego światła, co powoduje między innymi zmniejszone postrzeganie kontrastu. Skupianie wzroku na ekranie może być również wyczerpujące dla ciebie i Twoich oczu, powodując cyfrowe zmęczenie wzroku lub syndrom widzenia komputerowego.

Soczewki okularowe dzięki specjalnemu filtrowi pomogą chronić Twoje oczy przed niebieskim światłem, ułatwiając pracę przy ekranie komputera lub korzystanie z urządzeń cyfrowych.

5 wskazówek o tym, jak radzić sobie z niebieskim światłem 


W regularnych odstępach czasu patrz w dal, nie skupiając wzroku w jednym punkcie

1. W regularnych odstępach czasu patrz w dal, nie skupiając wzroku w jednym punkcie – szczególnie podczas pracy przed komputerem lub częstego korzystania z tabletu lub smartfonu.

5 wskazówek o tym, jak radzić sobie z niebieskim światłem 


Niebieskie światło ma duży wpływ na nasz rytm dobowy.

2. Niebieskie światło ma duży wpływ na nasz rytm dobowy. Badania wykazały, że niebieskie światło odgrywa ważną rolę przy regulacji poziomu melatoniny w ciele człowieka, wpływając na samopoczucie i rytm dobowy. Dlatego też powinieneś skonsultować się z optykiem, aby dowiedzieć się, jak najlepiej wyeliminować niebieskie światło.

5 wskazówek o tym, jak radzić sobie z niebieskim światłem 


Nie zaleca się nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie (np. podczas korzystania z tabletu) i jasne światło sztuczne w porze wieczornej, ponieważ mogą one spowodować bezsenność.

3. Nie zaleca się nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie (np. podczas korzystania z tabletu) i jasne światło sztuczne w porze wieczornej, ponieważ mogą one spowodować bezsenność. Miej na uwadze tę zasadę: wieczorami stosuj delikatne światło i unikaj bardzo jasnego światła. Przykładowo możesz zrelaksować się przy świetle świec.

5 wskazówek o tym, jak radzić sobie z niebieskim światłem 


Światło dzienne zawiera bardzo dużo światła niebieskiego.

4. Światło dzienne zawiera bardzo dużo światła niebieskiego. Według różnych badań długotrwała ekspozycja na światło niebieskie o wysokiej energii może doprowadzić do uszkodzenia siatkówki, z czasem zwiększając ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Najlepsze rozwiązanie: soczewki przeciwsłoneczne ze 100% ochroną przed promieniowaniem UVA i UVB lub soczewki fotochromowe firmy ZEISS.

5 wskazówek o tym, jak radzić sobie z niebieskim światłem 


Czy wieczorami czujesz pieczenie oczu?

5. Czy wieczorami czujesz pieczenie oczu? Czy masz bóle głowy, szyi i pleców? Nadmierne korzystanie z urządzeń cyfrowych może być tego przyczyną. Zbadaj swoje oczy u optyka ZEISS.

Mój profil widzenia

Określ Twoje zwyczaje i poznaj osobiste rozwiązanie w zakresie soczewek.

„Mój profil widzenia firmy ZEISS” określa wyzwania, jakie stawiasz przed swoimi oczami w nowoczesnym świecie. Na koniec dowiesz się, bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań, które rozwiązanie w zakresie soczewek firmy ZEISS najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i zwyczajom.

Dowiedz się więcej jakie wyzwania stawia cyfrowy świat dla naszych oczu.

Poszukiwania indywidualnych rozwiązań dla optymalnego widzenia razem z Keiko Tanaka, właścicielką galerii w Tokio.

Więcej

Jak Linda korzysta w ciągu dnia z urządzeń cyfrowych? Jakie wyzwania muszą podejmować jej oczy?

Więcej

Udostępnij tę stronę

Spersonalizowana porada: znajdź najbliższego optyka ZEISS.

Okulary mają proste zadanie: mają zapewnić użytkownikowi jak najlepsze widzenie. W praktyce wymaga to zaawansowanych technologii, doświadczenia oraz optyka, który poświęci pacjentom odpowiednio dużo czasu. Tylko za sprawą bogatej wiedzy oraz kompleksowej konsultacji można opracować indywidualnie dobrane rozwiązanie, które zadowoli Cię na długie lata. Znajdź optyka ZEISS w swojej okolicy...

Znajdź optyka ZEISS

Udostępnij tę stronę