Komfort widzenia podczas pracy z tabletem i innymi urządzeniami cyfrowymi

Sprawdź profil swojego wzroku!

Jeżeli cierpisz na pieczenie oczu lub bóle głowy podczas pracy przy komputerze lub używając smartfona, może to być spowodowane brakiem użytkowania okularów, lub użytkowaniem niewłaściwych.

Na co powinieneś zwracać uwagę, dokonując wyboru? Dr David Kaplan, optometrysta z Glendale, Kalifornia (USA) i dr Timo Mappes, wiceprezes ds. innowacji w ZEISS Vision Care, udzielą kilku wskazówek.


Mappes: Doktorze Kaplan, właśnie przeprowadził pan konsultację z pacjentem. Czy udało się mu pomóc?

Kaplan: Tak. Skarżył się na zmęczenie oczu, myśląc że to normalne w wieku 45 lat.
W trakcie rozmowy dowiedziałem się, że jest specjalistą IT spędzającym całe godziny przed ekranem komputera. Wyjaśniłem mu, że wiek nie jest przyczyną jego dolegliwości w przeciwieństwie do długiego czasu spędzanego przed monitorem.

Spotykam się z tym bez przerwy: pacjenci skarżą się na zespół suchego oka, bóle głowy i szyi, ale nie potrafią powiązać tych objawów z pracą przy użyciu urządzeń cyfrowych.

W trakcie badania wzroku, pytam pacjentów o występujące objawy oraz styl życia przed dobraniem okularów mających poprawić jakość ich widzenia

Mój profil widzenia

Określ Twoje zwyczaje i poznaj osobiste rozwiązanie w zakresie soczewek.

„Mój profil widzenia firmy ZEISS” określa wyzwania, jakie stawiasz przed swoimi oczami w nowoczesnym świecie. Na koniec dowiesz się, bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań, które rozwiązanie w zakresie soczewek firmy ZEISS najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i zwyczajom.

Soczewki okularowe do cyfrowego stylu życia

Mappes: Jaki rodzaj okularów jest odpowiedni dla ludzi prowadzących cyfrowe życie, spędzających dużo czasu z użyciem urządzeń cyfrowych?

Kaplan: Szacuję, że 40% moich pacjentów decyduje się na soczewki okularowe ZEISS dostosowane do cyfrowego trybu życia, ponieważ umożliwiają im one lepszy komfort widzenia.

Mappes: Właśnie użył pan słowa „komfort". Niebieskie światło emitowane przez ekrany tych urządzeń często jest uważane za jedną z przyczyn cyfrowego zmęczenia wzroku wywołanego przedłużającym się korzystaniem ze smartfonów, tabletów, itp. w połączeniu z bardzo bliską odległością od tekstu. To niebieskie światło może być szkodliwe lub zmniejszać komfort widzenia. Jednocześnie, rezultaty badań naukowych mogące to potwierdzić, nadal są przedmiotem dyskusji. Jakie jest pańskie zdanie?

Kaplan: Jak dotąd nie zostało to w wystarczającym stopniu zbadane naukowo, jednak na podstawie własnego doświadczenia jestem w stanie stwierdzić, że pacjenci potwierdzają znacznie większy komfort widzenia w soczewkach produkowanych przez ZEISS a zwłaszcza z antyrefleksem DuraVision Blue Protect. Inni specjaliści mówili mi to samo. Powinieneś zastanowić się nad zakupem soczewek z powłoką, jeżeli spędzasz więcej, niż dwie lub trzy godziny przed ekranem komputera. Polecam je także dzieciom, które grają w gry wideo.

Dr David Kaplan jest optometrystą w Glendale, Kalifornia (USA)
Dr David Kaplan jest optometrystą w Glendale, Kalifornia (USA)

Tajemnica sukcesu ZEISS

Dr Timo Mappes prowadzi rozmowę wideo z dr Kaplanem
Dr Timo Mappes prowadzi rozmowę wideo z dr Kaplanem

Mappes: Widać, że jest pan pod wrażeniem. Dlaczego uważa pan, że ZEISS oferuje odpowiednie soczewki dla cyfrowego stylu życia?

Kaplan: Pracuję w tej firmie od 20 lat i byłem świadkiem opracowania wielu rożnych rozwiązań, które śledziłem. ZEISS zawsze wyprzedzał konkurencję. Sam chciałbym wiedzieć: w jaki sposób ZEISS zawsze udawało się pozostawać tak innowacyjnym?

Mappes: Projektując soczewki, bardzo uważnie zapoznajemy się z uwagami i potrzebami naszych klientów. Na przykład, przeprowadzając badania rynku, pracujemy na wyczerpujących wywiadach. W zależności od dziedziny zastosowań, zapraszamy zewnętrznych partnerów, aby pomagali nam realizować nasze ambicje i zawsze wybierać to, co najlepsze w przemyśle i badaniach. Wynik: innowacyjne, najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania i produkty, które, co najważniejsze, w pełni odpowiadają potrzebom naszych klientów.

Nowe soczewki dla nowego stylu życia

Kaplan: Jaka jest tajemnica rozwiązań ZEISS w zakresie soczewek dla optymalnego widzenia w dzisiejszym cyfrowym świecie?

Mappes: Projekt soczewek jest nowatorski i oparty na dwóch odkryciach: Po pierwsze, zachowania użytkowników
i co najważniejsze, typowe odległości od tekstu uległy zmianie w cyfrowym świecie. W czasie pracy przy komputerze, odległość między oczami a monitorem jest większa, niż gdy trzymasz książkę. A odległość od tekstu w czasie używania smartfona jest jeszcze mniejsza.

Nasze oczy muszą szybko się dostosować, jak wtedy, gdy przenosisz wzrok na kolegę, który jest na drugim końcu biura.
Po drugie, podświetlane ekrany nie są czymś, co spotykasz w naturze.
Wielu ludzi trzyma smartfon bezpośrednio przed oczami - nie było tak w epoce gazet.
Nasze soczewki okularowe są specjalnie zaprojektowane, aby sprostać tym wyzwaniom stawianym przez cyfrowy styl życia.

Dlaczego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą?

Mappes: Jak zmieniła się pańska praca?

Kaplan: W obecnych czasach muszę przeprowadzać z moimi pacjentami bardziej szczegółowe konsultacje. Jest to głównie spowodowane ich cyfrowym stylem życia. Radzę osobom, które cierpią na objawy, o których mówiliśmy, upewnić się, że ich optometrysta lub optyk zadaje im szczegółowe pytania dotyczące jakiegokolwiek dyskomfortu fizycznego i odnosi się do ich konkretnej sytuacji. W ten sposób można mieć pewność, że otrzymają soczewki ZEISS dla doskonałego widzenia w cyfrowym świecie.

Dziękujemy optometryście, dr Davidowi Kaplanowi i dr Timo Mappesowi, wiceprezesowi ds. innowacji w ZEISS Vison Care za tę rozmowę przeprowadzoną w lipcu 2016 r.

Dowiedz się więcej jakie wyzwania stawia cyfrowy świat dla naszych oczu.

Jak wygląda typowy dzień Elly? Jak dużo czasu Elly spędza przy urządzeniach cyfrowych?

Więcej

Swój wolny czas Lorenzo lubi spędzać będąc offline. Jak wygląda jego dzień?

Więcej

Udostępnij tę stronę

Spersonalizowana porada: znajdź najbliższego optyka ZEISS.

Okulary mają proste zadanie: mają zapewnić użytkownikowi jak najlepsze widzenie. W praktyce wymaga to zaawansowanych technologii, doświadczenia oraz optyka, który poświęci pacjentom odpowiednio dużo czasu. Tylko za sprawą bogatej wiedzy oraz kompleksowej konsultacji można opracować indywidualnie dobrane rozwiązanie, które zadowoli Cię na długie lata. Znajdź optyka ZEISS w swojej okolicy...

Znajdź optyka ZEISS

Udostępnij tę stronę