Ból oczu?

Sprawdź profil swojego wzroku!

Zapobiegaj cyfrowemu przemęczeniu oczu

Co możesz zrobić, aby przeciwdziałać zmęczonym oczom, bólom szyi lub głowy spowodowanym przez urządzenia cyfrowe?

Lubimy spędzać nasz czas wolny surfując w Internecie, grając w gry komputerowe lub odwiedzając media społecznościowe. Jednak zabawa kończy się w momencie, gdy nasze oczy, głowa lub szyja przestają z nami współpracować. Niestety, ciało ludzkie nie zostało zaprojektowane z myślą o ciągłym wpatrywaniu się w ekran. Tutaj kilka powodów: odległości czytania są mniejsze podczas korzystania ze smartfonu lub tabletu w porównaniu do tradycyjnych mediów drukowanych. Wiele osób twierdzi, że niebieskie światło, które emitują te urządzenia, jest męczące. Dodatkowo odległości czytania różnią się w zależności od urządzenia. W porównaniu z książką smartfon trzymamy o wiele bliżej naszej twarzy, a nasze oczy muszą stale przyzwyczajać się do tych zróżnicowanych odległości.

Jakie są najczęstsze skargi?

Twoje oczy zaczynają piec, łzawić, wysychać lub są zaczerwienione. Możesz również doświadczyć bólów głowy oraz szyi i mieć trudności z wyraźnym widzeniem – wszystkie te symptomy mogą znaczyć, że zbyt dużo czasu spędziłeś patrząc na smartfon lub ekran komputera. W badaniu przeprowadzonym przez firmę ZEISS we współpracy z renomowanym instytutem badawczym 82% respondentów zdeklarowało, że cierpią na te symptomy okazjonalnie lub często podczas korzystania z tych urządzeń.  

Co mogę zrobić? Czy istnieją jakieś środki zapobiegawcze?

Jeśli korzystasz ze smartfonu lub komputera dla zabawy, upewnij się, że regularnie robisz przerwy. Nie spędzaj zbyt dużo czasu na surfowaniu w Internecie, robieniu zakupów online, graniu w Pokémon Go lub sprawdzaniu Facebooka albo YouTube. Bardziej trudne jest unikanie ekranu w pracy, ponieważ praca wielu z nas polega właśnie na pracy z komputerem. Ta sama reguła obowiązuje w czasie wolnym: przerwy są najlepszym sposobem, aby dać odpocząć naszym oczom. Proponujemy następującą „zasadę 20-20-20”: patrz na dowolny przedmiot oddalony o 20 metrów przez 20 sekund co 20 minut. Pozwoli Ci to zrelaksować Twoje oczy i zapobiec powstawaniu nowych problemów.

20-20-20 rule': look at an object 20 metres away for 20 seconds every 20 minutes.

Co jeszcze mogę zrobić?

Podczas pracy przed komputerem mamy tendencję do pochylania się do przodu. To znaczy, że nie ruszamy się wystarczająco i mrugamy zbyt nieregularnie. Sprawia to, że nasze oczy wysychają, a ilość cieczy łzowej niezbędnej dla zdrowych oczu jest niewystarczająca. Aby zapobiec suchym oczom, należy pamiętać o częstym mruganiu. Dobrym sposobem, aby o tym pamiętać, jest przyklejenie karteczki z przypomnieniem na ekran komputera. Osoby bardzo często przybierają nieprawidłowe postawy podczas pracy przed komputerem. Zwracaj uwagę na to, jak siedzisz i jeśli to niezbędne, skoryguj swoją postawę. Warto również od czasu do czasu wstać i przejść się przez chwilę. Po powrocie na miejsce pracy pamiętaj o przybraniu prawidłowej postawy ciała.

Więcej wskazówek znajdziesz tutaj

5 wskazówek, aby zapobiec zmęczonym oczom podczas korzystania z urządzeń cyfrowych


1. Upewnij się, że regularnie dajesz odpocząć swoim oczom w ciągu dnia. Najlepiej, abyś co godzinę patrzył w dal przez pięć minut – bez skupiania wzroku w jednym punkcie.5 wskazówek, aby zapobiec zmęczonym oczom podczas korzystania z urządzeń cyfrowych


2. Poproś swojego optyka o poradę dotyczącą cyfrowego przemęczenia oczu. Zbada wtedy Twój wzrok, aby określić symptomy.

 

5 wskazówek, aby zapobiec zmęczonym oczom podczas korzystania z urządzeń cyfrowych


3. Najlepiej, jeśli połączysz test obciążenia oka z podstawowym badaniem oczu. Badaniu oczu należy poddawać się co dwa lata, aby upewnić się, że Twój wzrok jest prawidłowy i nie wpływa negatywnie na jakość Twojego życia.

 

5 wskazówek, aby zapobiec zmęczonym oczom podczas korzystania z urządzeń cyfrowych


4. Obecnie częściej niż kiedykolwiek jesteśmy poddani działaniu światła niebieskiego przez nieustanne korzystanie ze współczesnych wyświetlaczy. Czy na co dzień spędzasz dużo czasu przy komputerze, smartfonie czy tablecie? Niektórzy użytkownicy odczuwają zmęczenie i dyskomfort spowodowane niebieskim światłem. Idealnym rozwiązaniem może okazać się prawidłowo dobrana powłoka na soczewkach.

 

5 wskazówek, aby zapobiec zmęczonym oczom podczas korzystania z urządzeń cyfrowych


5. Jeśli zdecydujesz się na soczewki ZEISS Digital, koniecznie zasięgnij szczegółowej porady u swojego optyka co do soczewek, oprawek i idealnej centracji soczewek.

 

W jaki sposób okulary mogą pomóc?

Obecnie istnieją okulary, które uwzględniają różne nawyki widzenia i gwarantują komfortowe widzenie – nawet w świecie cyfrowym. Firma ZEISS zaprojektowała soczewki, które odpowiadają naszym „cyfrowym zachowaniom”. Charakteryzują się one szerokim polem widzenia bliży oraz proponują ukierunkowane rozwiązania, które pomagają Twoim oczom podczas korzystania ze smartfonów, komputerów itd. Możesz nosić je przez cały dzień. Są dopasowane zarówno dla początkujących jak i doświadczonych użytkowników okularów.

Gdzie mogę znaleźć dodatkowe informacje?

Wybierz się do swojego optyka i opisz problemy, z którymi się borykasz. Ważne jest, abyś powiedział mu, kiedy i gdzie korzystasz z urządzeń cyfrowych. Doświadczeni eksperci będą w stanie zaproponować Ci rozwiązania idealnie dopasowane do Twojego stylu życia i codziennych aktywności.

Znajdź najbliższego optyka ZEISS.

Mój profil widzenia

Określ Twoje zwyczaje i poznaj osobiste rozwiązanie w zakresie soczewek.

„Mój profil widzenia firmy ZEISS” określa wyzwania, jakie stawiasz przed swoimi oczami w nowoczesnym świecie. Na koniec dowiesz się, bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań, które rozwiązanie w zakresie soczewek firmy ZEISS najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i zwyczajom.

Dowiedz się więcej jakie wyzwania stawia cyfrowy świat dla naszych oczu.

Dowiedz się, jak cyfrowy świat wpływa na tryb życia i pracę naszych oczu oraz co można z tym zrobić.

Więcej

Jak Nina spędza swój dzień w świecie cyfrowym? Z jakimi wyzwaniami zmagają się jej oczy?

Więcej

Udostępnij tę stronę

Spersonalizowana porada: znajdź najbliższego optyka ZEISS.

Okulary mają proste zadanie: mają zapewnić użytkownikowi jak najlepsze widzenie. W praktyce wymaga to zaawansowanych technologii, doświadczenia oraz optyka, który poświęci pacjentom odpowiednio dużo czasu. Tylko za sprawą bogatej wiedzy oraz kompleksowej konsultacji można opracować indywidualnie dobrane rozwiązanie, które zadowoli Cię na długie lata. Znajdź optyka ZEISS w swojej okolicy...

Znajdź optyka ZEISS

Udostępnij tę stronę