Czy mają Państwo więcej niż 40 lat? Przydatne informacje na temat zmian zachodzących w oku związanych z wiekiem

Po czterdziestce wszyscy musimy na pewne rzeczy zwracać większą uwagę. Utrzymanie ostrego widzenia może nam pomóc w widzeniu i dalszym korzystaniu z życia w pełni.

Informacje poniżej pomogą Państwu podczas rozmowy ze swoim specjalistą o naturalnych, powiązanych z wiekiem zmianach w widzeniu, oraz o tym, jak odpowiednie soczewki okularowe mogą pomóc w utrzymaniu ostrości widzenia.

 • Po osiągnięciu 40 roku życia niemal u wszystkich dorosłych osób pojawia się starczowzroczność - stan, w którym krystaliczna soczewka oka traci swoją elastyczność, co powoduje trudności w ogniskowaniu wzroku na bliskich przedmiotach.
 • Starczowzroczność stanowi naturalny etap w procesie starzenia się oka.
  3. Niektóre symptomy starczowzroczności obejmują:
  a. tendencję do trzymania czytanych rzeczy w większej odległości od oczu, niż dotychczas
  b. zamglone widzenie przy standardowej odległości czytania
  c. zmęczenie oczu oraz bóle głowy przy wykonywaniu pracy z bliska
 • Starzejąca się rogówka oraz soczewka oka stają się mniej przejrzyste, co powoduje, że światło rozprasza się wewnątrz oka zmniejszając wrażliwość na kontrast obiektów - przez co widzenie nocą jest trudniejsze.
 • Związane z wiekiem choroby oczu, takie jak katarakta, mogą rozwijać się powoli i często mogą Państwo nie być tego świadomi.
 • Aby utrzymać ostrość wzroku, po swoich 40-tych urodzinach należy corocznie poddawać się badaniu wzroku. Wczesne zdiagnozowanie, jak również leczenie problemów z oczami i wzrokiem jest ważne, aby utrzymać dobre widzenie i zdrowe oczy.
 • Optometrysta określi jakie konkretnie soczewki pozwolą Państwu widzieć wyraźnie i komfortowo, jako że starczowzroczność i katarakta mogą skomplikować inne, a często występujące wady wzroku, takie jak:

Krótkowzroczność –stan, w którym światło pochodzące z postrzeganych obrazów skupia się przed siatkówką, co powoduje niewyraźne widzenie przy patrzeniu na dużą odległość.

Krótkowzroczność –stan, w którym światło pochodzące z postrzeganych obrazów skupia się przed siatkówką, co powoduje niewyraźne widzenie przy patrzeniu na dużą odległość.

Dalekowzroczność – stan, w którym światło pochodzące z postrzeganych obrazów skupia się za siatkówką, co powoduje, że trudno skoncentrować wzrok na pobliskich przedmiotach.

Dalekowzroczność – stan, w którym światło pochodzące z postrzeganych obrazów skupia się za siatkówką, co powoduje, że trudno skoncentrować wzrok na pobliskich przedmiotach.

Astygmatyzm – stan, w którym krzywizna rogówki jest nieprawidłowa, przez co promienie światła skupiają się na siatkówce w dwóch punktach zamiast w jednym, co skutkuje niewyraźnym widzeniem

Astygmatyzm – stan, w którym krzywizna rogówki jest nieprawidłowa, przez co promienie światła skupiają się na siatkówce w dwóch punktach zamiast w jednym, co skutkuje niewyraźnym widzeniem.

 • Aby pomóc Państwu znów widzieć wyraźnie i bez zakłóceń , Państwa optyk może zaproponować soczewki do czytania, jednoogniskowe, dwuogniskowe, trójogniskowe lub progresywne.
 • Nowoczesne soczewki progresywne mają wiele zalet w porównaniu do soczewek dwuogniskowych czy trójogniskowych. Soczewki te umożliwiają ostre widzenie na każdą odległość bez widocznej linii podziału na soczewce.
 • Spersonalizowane soczewki ZEISS są projektowane specjalnie dla Państwa, w oparciu o Państwa przepisaną receptę, parametry oprawki, którą Państwo wybiorą, a nawet sposób, w jaki okulary są dopasowane do Państwa twarzy- wszystko to ma zapewnić Państwu najlepsze widzenie.