Pomocne wskazówki na temat wzroku i soczewek

Poniższe informacje pomogą Państwu poznać kluczowe informacje na temat dbania o wzrok oraz tego, jak zoptymalizować swoje widzenie dzięki dobraniu odpowiednich soczewek i ich powłok.

 

 1. Badania oczu są dla każdej osoby ważną częścią dbania o wzrok.
 2. Ważne jest, aby znać Trzy x O.
  a. Optometrysta przeprowadza badania wzroku oraz wypisuje recepty na soczewki korekcyjne. Może również polecać specjalne ćwiczenia wspomagające schorzenia naszych oczu.
  b. Okulista przeprowadza badania oraz zajmuje się pełnym zakresem chorób i stanów oczu. Okuliści przeprowadzają operacje usuwania katarakty oraz inne operacje mające zaradzić różnym schorzeniom oczu.
  c. Optyk realizuje receptę od optometrysty lub okulisty i specjalizuje się w dopasowywaniu okularów i dobieraniu soczewek w celu korekcji problemów z widzeniem.
 3. W oparciu o badanie oczu, specjalista przepisuje optymalne soczewki, mające pomóc w odzyskaniu ostrości widzenia.
 4. Dzieci powinny być poddawane badaniom wzroku:
  a. W wieku sześciu miesięcy, trzech lat oraz przed rozpoczęciem nauki w szkole.b.
  b. Co dwa lata (nawet w przypadku braku problemów ze wzrokiem) w celu sprawdzenia wczesnych oznak chorób oczu.
 5. Dorośli powinni poddawać się badaniu oczu:
  a. Co dwa lata, nawet jeśli nie występują u nich problemy z widzeniem.
  b. Co rok począwszy od 40 roku życia, jako że zaczynają pojawiać się naturalne związane z wiekiem zmiany w oku.
 6. Przy doborze okularów korekcyjnych konieczne jest wybranie oprawek, rodzaju soczewek oraz powłoki na soczewkach .Należy też koniecznie poinformować optyka o aktywnościach, w których uczestniczymy nosząc okulary.
 7. Nie wszystkie soczewki są sobie równe. Soczewki ZEISS Progressive Individual2 z technologią EyeFit to pierwsze soczewki progresywne integrujące oprawkę i korekcję w sposób, pozwalający uzyskać soczewki niepowtarzalne, spersonalizowane pod kątem ich użytkownika. Do wyprodukowania tych soczewek wykorzystywana jest technologia ZEISS EyeFit. Są one preferowane przez konsumentów zamiast konwencjonalnych soczewek progresywnych, gdy chodzi o polepszenie jakości widzenia.
 8. Proszę zapytać swojego optyka, jakie poleca Państwu soczewki i w jaki sposób zaspokoją one potrzeby Państwa wzroku.
 9. Dostępne są następujące powłoki:
  a. Antyrefleksyjna: Zmniejsza do minimum refleksy, zapewniając wyraźniejsze widzenie w każdym warunkach oświetleniowych.
  b. Odporna na zarysowania: Zapewnia optymalną ochronę przed zarysowaniami, które mogą przeszkadzać w widzeniu.
  c. Antystatyczna: Odpycha pył i kurz, dzięki czemu soczewki dłużej pozostają czyste.
  d. Oleofobowa: Kurz i wilgoć nie trzymają się powierzchni, więc soczewki czyści się łatwiej i szybciej.
  e. DuraVision® Plantinum firmy ZEISS: Ta najnowocześniejsza powłoka zapewnia idealną ochronę: wyjątkową powłokę chroniącą przed zarysowaniami, powłokę antyrefleksyjną oraz oleofobową i antystatyczną.
  f. Powłoka chroniąca przed UV: Niektóre materiały soczewek blokują 100% szkodliwych promieni UV. Te, które nie mają takich właściwości wymagają powłoki lub obróbki, oferującej kompletną ochronę przed UV.

  Dodatkowe opcje obejmują:

  g. Soczewki samoprzyciemniające się: soczewki reagują na zmiany w oświetleniu: zabarwiają się w świetle słonecznym i odbarwiają w pomieszczeniach. Soczewki samoprzyciemniające się, takie jak PhotoFusion firmy ZEISS także oferują pełną ochronę przed UV.
  h. Soczewki polaryzacyjne: Soczewki przeciwsłoneczne, które redukują niemal wszystkie odbicia światła słonecznego od wody, śniegu i innych powierzchni poziomych niwelując oślepienie.
 10. Odpowiednie soczewki oraz opcje powłok dla nich zależą od Państwa stylu życia, pracy i aktywności sportowej.
 11. O swoje soczewki należy dbać. Okularów nie należy pozostawiać na słońcu ani przy źródle ciepła, jako że może to prowadzić do uszkodzenia powłoki i oprawek. Gdy nie są używane, okulary powinny być przechowywane w ochronnym etui.