Szybko się przyciemniają. I równie szybko są znów przejrzyste. Soczewki samoprzyciemniające się firmy ZEISS

Czy to w promieniach słońca czy w pomieszczeniach: 24 godziny doskonałego widzenia dzięki soczewkom samoprzyciemniającym się PhotoFusion oferowanym przez ZEISS

Czy szukają Państwo nowej pary okularów? Takiej, która zapewni Państwu doskonałe widzenie w każdym świetle, zarówno w dzień, jak i w nocy? Z soczewkami samoprzyciemniającymi się, które zapewnią Państwu 100% ochronę przed słońcem i szkodliwym promieniowaniem słonecznym UV? Takie, które zlikwidują konieczność ciągłej zmiany z przejrzystych na przeciwsłoneczne? Obecnie ZEISS oferuje soczewki samoprzyciemniające się z doskonale znanej jakości ZEISS. A najlepsze jest to, że samoprzyciemniające się soczewki PhotoFusion rozjaśniają się do 2 razy szybciej* niż poprzedniej generacji soczewki fotochromatyczne oferowane przez ZEISS.

*Średni wynik dla 1,67, 1,6. Wydajność będzie różniła się w zależności od materiału, temperatury oraz warunków oświetleniowych.

Soczewki samoprzyciemniające się, znane także jako soczewki fotochromatyczne, są na rynku od ok. lat 60-tych XX wieku. Małe, lecz istotne odkrycie dokonane przez chemika Stanleya Donald Stookeya oraz jego współpracownika, Williama Armisteada, umożliwiło produkcję soczewek okularowych reagujących na promienie UV. Od tamtej pory wiele zmieniło się w temacie jakości i wydajności soczewek samoprzyciemniających się. Są one wyjątkowo popularne wśród tych, którzy noszą okulary i często przemieszczają się z miejsc na świeżym powietrzu do pomieszczeń i odwrotnie.

Jakie są różnice jakościowe między soczewkami samoprzyciemniającymi się?

Dzięki soczewkom samoprzyciemniającym się, konieczność zmiany okularów należy do przeszłości. Najnowsze badania rynku przeprowadzone przez ZEISS wykazują, że osoby noszące okulary mają jednak wyraźne kryteria dotyczące jakości i wydajności soczewek samoprzyciemniających się.

 • Aby soczewki samoprzyciemniające się były wygodne w użyciu, muszą one dostosowywać się bardzo szybko do zmiennych warunków oświetleniowych.
 • Aby uzyskać optymalne widzenie, soczewki samoprzyciemniające się muszą być bardzo ciemne w świetle słonecznym oraz zupełnie przejrzyste podczas przebywania w pomieszczeniach.
 • Soczewki samoprzyciemniające się muszą zapewniać 100% ochronę przed promieniowaniem UV.
 • Aby dobrze wyglądały, muszą barwić się na naturalny, ciepły kolor.
 • Soczewki samoprzyciemniające się powinny mieć długą żywotność i wysoką wydajność.

 

Soczewki na każdą pogodę od ZEISS

Wymagania te zostały wzięte pod uwagę podczas opracowywania przez ZEISS soczewek PhotoFusion. Soczewki PhotoFusion przyciemniają się w jasnym świetle lub na słońcu w czasie od 15 do 30 sekund*. Wewnątrz pomieszczeń rozjaśniają się ponownie w czasie od 5 do 10 minut*. Właśnie dlatego PhotoFusion są liderami pośród soczewek samoprzyciemniających się. Oferują one oczywiście ponadto standardowo 100% ochronę przed promieniowaniem UV.

Jak działają soczewki fototropowe/samoprzyciemniające się?

Podstawę dla soczewek samoprzyciemniających się stanowi reakcja chemiczna angażująca pewne cząsteczki. Sekretem samoprzyciemniających się soczewek PhotoFusion są cząsteczki fotoaktywne, które reagują szybko na zmieniające się oświetlenie. Gdy wystąpią zmiany natężenia światła, cząsteczki fotoaktywne (w soczewce) reagują ,powodując przyciemnienie lub rozjaśnienie soczewki. Dzięki takiej technologii zostały zaprojektowane samoprzyciemniające się soczewki nowej generacji o wielkim potencjale.

Soczewki samoprzyciemniające nazywane są także często soczewkami „fototropowymi" („fototrop" znaczy w tłumaczeniu dosłownym „w stronę światła”) oraz „fotochromatycznymi" (z greki: phos = światło oraz chroma = kolor). Obydwa te pojęcia odnoszą się do tego samego rodzaju soczewek okularowych.


Soczewki PhotoFusion są dostępne w szerokiej gamie konstrukcji i materiałów. Oznacza to, że osoby noszące okulary z soczewkami PhotoFusion mogą się cieszyć widzeniem bez wysiłku: doświadczając większego komfortu widzenia i lepszej jakości życia.

Dostępność soczewek PhotoFusion:

 • Różnorodność powłok antyrefleksyjnych.
 • Jako soczewki jednoogniskowe i soczewki progresywne.
 • Jako soczewki o wyższej krzywiźnie bazowej, takich jak Clarlet Loop

Pytania i odpowiedzi dotyczące soczewek samoprzyciemniających się z technologią PhotoFusion

 • Czy soczewki PhotoFusion działają w samochodzie?

  Jako że spora część promieniowania ultrafioletowego aktywującego soczewki samoprzyciemniające się jest absorbowana przez przednią szybę samochodu, soczewki takie nie przyciemniają się mocno w samochodzie.

 • Czy soczewki PhotoFusion mogą zastąpić okulary przeciwsłoneczne?

  Na potrzeby użytku ogólnego - czy to wewnątrz pomieszczeń, czy na świeżym powietrzu, soczewki PhotoFusion oferują doskonałą wydajność wizualną oraz ochronę przed oślepianiem. Niemniej jednak, przy intensywnym świetle słonecznym w środowiskach o wysokiej temperaturze, wewnątrz samochodów z szybą przednią blokującą większość promieniowania ultrafioletowego, lub w środowiskach, w których występuje intensywne oślepiające światło odbite od powierzchni takich jak woda i śnieg, para przeciwsłonecznych okularów korekcyjnych ze stałym zabarwieniem zapewni najlepszą formę ochrony przed oślepiającym światłem oraz najlepszy komfort widzenia.

 • Jako soczewki PhotoFusion reagują w cieniu?

  Zależy to od intensywności promieniowania UV w cieniu. Soczewki samoprzyciemniające się nie będą tak ciemne jak w pełnym słońcu, jednak zawsze zapewnią 100% ochronę przed słonecznym promieniowaniem UV.

 • Jakie są zalety soczewek PhotoFusion w porównaniu do soczewek przejrzystych?

  W przeciwieństwie do soczewek przejrzystych, soczewki samoprzyciemniające się PhotoFusion przyciemniają się wraz ze wzrostem natężeniem światła w otoczeniu. Są one przejrzyste wewnątrz pomieszczeń i przyciemniają się niemal do poziomu soczewek przeciwsłonecznych w jasnym świetle słonecznym. To zapewnia ochronę przed oślepieniem oraz zwiększony komfort widzenia.

*Średni wynik dla 1,67, 1,6. Wydajność będzie różniła się w zależności od materiału, temperatury oraz warunków oświetleniowych.