ZEISS Progressive Individual2 z technologią EyeFit: Najbardziej indywidualne soczewki progresywne, jakie zaprojektowano kiedykolwiek w ZEISS - spojrzenie za kulisy

LEPSZY WZROK zadaje Menedżer ds. Produktu, Manueli Dauner, pytania na temat opracowywania nowych soczewek progresywnych ZEISS.

Po raz kolejny firma Carl Zeiss Vision wprowadziła innowację w dziedzinie spersonalizowanych soczewek progresywnych. ZEISS Progressive Individual2 z technologią EyeFit to najbardziej indywidualne soczewki progresywne firmy ZEISS. Zapewniają one naturalne widzenie na każdą odległość oraz są optymalnie dopasowane - jak garnitur szyty na miarę. Co sprawia, że są one tak szczególne? LEPSZY WZROK spogląda za kulisy ZEISS i zadaje to pytanie Menedżer ds. Produktu, Manueli Dauner.

ZEISS Progressive Individual2 z technologią EyeFit: Najbardziej indywidualne soczewki progresywne, jakie zaprojektowano kiedykolwiek w ZEISS - spojrzenie za kulisy

Manuela Dauner

LEPSZY WZROK: Nowe soczewki progresywne ZEISS Progressive Individual2 z technologią EyeFit firmy ZEISS stanowią kamień milowy dla rozwoju soczewek okularowych. Co dokładnie sprawia, że soczewki te są bardziej indywidualne niż poprzednie generacje?

Manuela Dauner:
Dla nas, w ZEISS, opracowanie soczewek ZEISS Progressive Individual2 z technologią EyeFit było bardzo istotne. Za pomocą technologii Eyefit zapewniamy użytkownikom soczewek progresywnych jeszcze większy komfort widzenia niż miało to miejsce dotychczas. Oznacza to, że troszczymy się o osobiste odległości widzenia oraz nawyki każdej poszczególnej osoby. Dlatego też opracowaliśmy trzy różne konstrukcje soczewek progresywnych w zależności od potrzeb klienta. Nowe soczewki progresywne nie tylko biorą pod uwagę anatomię oczu, lecz są też cieńsze, bardziej estetyczne i lżejsze.

LEPSZY WZROK: Wyróżniającym się aspektem tych soczewek jest nowa konstrukcja. Jak opracowuje się taką konstrukcję? Skąd projektanci wiedzą wcześniej czego poszczególni użytkownicy okularów wymagają od konstrukcji soczewek progresywnych?

Manuela Dauner:
Konstrukcje oparte są na wielu latach doświadczenia w dziedzinie wytwarzania soczewek progresywnych. W przypadku ZEISS jest to ponad 30 lat doświadczenia. Obok badań ważne są też doświadczenia naszych klientów. Współpracujemy też z uniwersytetami lub innymi szkołami wyższymi. Pomocne są także badania rynku. Przeprowadzamy ankiety wśród użytkowników końcowych, aby określić precyzyjnie potrzeby naszych klientów.

Nasze ankiety przeprowadzane wśród użytkowników okularów potwierdziły, że widzenie z bliska staje się coraz ważniejsze w życiu codziennym, w tym dla osób ze starczowzrocznością, więc zdecydowaliśmy, że skoncentrujemy się w szczególności na bliskich i pośrednich zakresach widzenia przez soczewki progresywne. W dzisiejszych czasach soczewki progresywne muszą osiągać więcej . Szybkie przenoszenie wzroku z ekranu smartfona na przedmiot w oddali i z powrotem, lub z systemu nawigacyjnego w samochodzie na drogę to tylko dwa przykłady wyzwań, przed jakimi stają w szczególności oczy osób ze starczowzrocznością.

ZEISS Progressive Individual2 z technologią EyeFit: Najbardziej indywidualne soczewki progresywne, jakie zaprojektowano kiedykolwiek w ZEISS - spojrzenie za kulisy

Soczewki progresywne jak szyty na miarę garnitur.

LEPSZY WZROK: A jak opracowaliście trzy różne typy , „Balanced”, „Intermediate” i „Near” dla soczewek ZEISS Progressive Individual2 z technologią EyeFit?

Manuela Dauner:
Te trzy typy są wynikiem testów dotyczących wymagań naszych trzech grup klientów. Jeżeli, na przykład, weźmiemy kogoś, kto dużo czyta i nie chce zmieniać swoich okularów, ale chciałby komfortowo czytać z wykorzystaniem swoich soczewek progresywnych, osoba taka będzie wymagała tak dużego zakresu widzenia na małą odległość, jak to tylko możliwe. Dokładnie dla takich użytkowników opracowaliśmy typ „Near”. Dla osób bardziej dynamicznych, uprawiających sporty, lub dla tych, którzy dużo pracują na komputerze i chcą uniknąć konieczności posiadania w tym celu dodatkowej pary okularów, opracowaliśmy typ „Intermediate”- aby zapewnić większy komfort przy patrzeniu na odległości pośrednie. Typ „Balance” o zrównoważonej konstrukcji przeznaczony jest do uniwersalnego użytkowania. We wszystkich typach dostępna jest funkcjonalna strefa do dali.

Przy wybieraniu konstrukcji soczewek progresywnych optometryści muszą zatem wiedzieć ,w jakich sytuacjach soczewki progresywne będą najczęściej używane, a także znać zawód danego użytkownika lub zajęcia, którym oddaje się w czasie wolnym.


LEPSZY WZROK:. Jak dużo czasu zajęło firmie ZEISS opracowanie soczewek ZEISS Progressive Individual2 z technologią EyeFit?

Manuela Dauner:
Trudno powiedzieć dokładnie, ponieważ w ZEISS nasze projekty i pomysły są przez cały czas rozwijane. Dlatego też, wraz z Eyefit wprowadzonych zostało wiele nowych możliwości, które opracowywaliśmy przez kilka miesięcy a nawet lat i które zostały ostatecznie uwzględnione w nowych soczewkach.

LEPSZY WZROK: Jak testujecie wcześniej projekty soczewek progresywnych?

Manuela Dauner:
Wszystkie soczewki okularowe są z zasady testowane w Carl Zeiss Vision. Jest to dla nas bardzo ważne i dlatego przeprowadzamy bardzo intensywne testy naszym użytkownikom. Nasze osoby testujące noszą, przykładowo, różne projekty soczewek progresywnych dopasowane do ich potrzeb i porównują je względem nawyków wzrokowych i sytuacji Ponadto, dokumentują one swoje doświadczenia na nasz użytek odpowiadając potem na nasze pytania.


LEPSZY WZROK: Czy soczewki ZEISS Progressive Individual2 z technologią EyeFit są zalecane w takim samym stopniu dla wszystkich użytkowników soczewek progresywnych i dla których z nich technologia ta jest szczególnie zalecana?

Manuela Dauner:
Uważamy, że soczewki ZEISS Progressive Individual2 z technologią EyeFit to najlepszy wybór i powinny być wybierane w pierwszej kolejności na potrzeby optymalnego widzenia na bliską i daleką odległość. Dzięki uwzględnieniu indywidualnych parametrów użytkownika oraz parametrów oprawki oraz ich kształt, jak również indywidualnych nawyków wzrokowych, wrażenia wizualne odbierane przez użytkownika są tak naturalne, jak to tylko możliwe. Konwencjonalne soczewki progresywne są oparte na średnich wartościach dopasowanych do wszystkich użytkowników okularów . Może to powodować różny komfort widzenia u poszczególnych osób. Proszę porównać to z optymalnie dopasowanym garniturem szytym na miarę, z takim kupionym w sklepie - może pasować idealnie albo tylko trochę.

Mam jeszcze jedną wskazówkę - wiemy że wiele osób opiera się przed wczesnym użytkowaniem soczewek progresywnych. Badania wykazały jednak, że jeśli dana osoba zacznie wcześniej nosić soczewki progresywne, nawet takie o niewielkiej mocy korekcyjnej, adaptacja będzie dużo łatwiejsza niż później do soczewek o większej mocy korekcyjnej.

LEPSZY WZROK: Patrząc w przyszłość, czy technologia Eyefit to koniec cyklu projektowania indywidualnych soczewek progresywnych, czy też może jest przygotowywany ciąg dalszy…?

Manuela Dauner:
Soczewki Eyefit, z racji tego, że opierają się na najnowszych technologiach produkcji, są niewątpliwe jednymi z najlepszych soczewek progresywnych dostępnych na światowym rynku. Wciąż jednak istnieje dużo potencjału do optymalizacji w zakresie naturalnego widzenia w soczewkach progresywnych i nie muszę chyba mówić, że w ZEISS cały czas nad tym pracujemy.