Doskonały wzrok pomimo problemów z oczami

Nasze oczy są naszym najważniejszym źródłem percepcji i w związku z tym każda choroba oczu wymaga natychmiastowego działania.

Nasze oczy przez cały czas wykonują pracę precyzyjną. Skupiają się na pobliskich obiektach, przybliżają nam te odległe i muszą dostosowywać się ciągle do różnych warunków oświetleniowych. Ponad 80% informacji odbieramy przez oczy. Z tego też powodu wiele osób martwi się chorobami oczu. Faktem jest, że istnieje bardzo wiele chorób oczu, na które jesteśmy narażeni - jaskra, katarakta lub zez. W większości przypadków profesjonalny okulista może jednak udzielić pomocy.

Doskonały wzrok pomimo problemów z oczami

Nasze oczy są naszym najważniejszym źródłem percepcji i w związku z tym każda choroba oczu wymaga natychmiastowego działania.

Abyśmy mogli dobrze funkcjonować w otaczającym nas świecie, musimy ciągle otrzymywać najdokładniejsze obrazy z naszego otoczenia. Nasze oczy są narzędziami, które zapewniają nam te informacje. Jeżeli nagle przestaną odpowiednio działać, może to u osoby tym dotkniętej wzbudzić strach i brak pewności siebie.

Niezależnie od choroby oczu, którą ktoś może być dotknięty, współczesna medycyna zapewnia środki zaradcze, które niemal zawsze ratują wzrok. Aby tak się stało, ważne jest jednak wczesne wykrycie i diagnoza. W związku z tym specjaliści chorób oczu oraz optometryści zalecają każdemu badanie oczu najlepiej raz w roku począwszy od 40 roku życia. Jeżeli choroba zostanie wykryta w swoim wczesnym stadium, można podjąć środki zaradcze zanim dojdzie do trwałych uszkodzeń

Proszę zapoznać się z przeglądem najczęściej występujących chorób oczu:

Ezotropia (zez zbieżny)
Około dwa miliony Niemców cierpi na ezotropię, tzn. stan, który zazwyczaj nazywamy zezem zbieżnym. Ta choroba oczu jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających oboje oczu. Problem ten jest dziedziczny. Warto wiedzieć: Posiadanie zeza zbieżnego nie jest w żadnym razie wyłącznie defektem kosmetycznym. Oczy dzieci, które mają zeza zbieżnego, są usytuowane pod nieprawidłowym kątem względem siebie, co powoduje, że dziecko widzi w większości podwójnie. Aby zrównoważyć ten nieprzyjemny stan, mózg wykorzystuje pewną sztuczkę: Oko, które nie jest dotknięte chorobą zaczyna samo wykonywać całą pracę, podczas , gdy drugie zostaje „wyłączone”. Skutek: Nieużywane oko coraz bardziej słabnie i koniec końców staje się niemal niewidzące, a gdyby została zastosowana korekcja, byłoby w pełni funkcjonalne. Największy problem: Od około 6 roku życia wszystkie procesy wizualne są już na tyle mocno zaawansowane, że leczenie po ukończeniu 6 roku życia nie będzie skuteczne. Eksperci rozróżniają kilka różnych rodzajów ezotropii:

 • Ezotropia utajona (heteroforia)
  Występuje w tym przypadku niezrównoważenie mięśni oka. Ten typ ezotropii jest w znacznym stopniu przeciwważony przez mózg. Zmęczenie i stres mogą prowadzić do bolów głowy i oczu.
 • Ezotropia współistniejąca (heterotropia)
  Oko zezujące utrzymuje stały kąt odchylenia względem oka prowadzącego także w czasie ruchu gałek ocznych . Leczenie w dzieciństwie jest bardzo istotne w przypadku tego schorzenia oczu, ponieważ pozwala zapobiec trwałemu upośledzeniu wzroku w dotkniętym nim oku.
 • Niedowład
  Wynika zazwyczaj ze schorzenia neurologicznego, wypadku lub upośledzenia funkcjonowania jednego lub wielu mięśni oka.

Ważna informacja: Niemowlę nie potrafi jeszcze skupiać oczu na przedmiotach, więc jest normalne, jeśli jego oczy nie są czasami ustawione równolegle. Stan ten staje się problematyczny gdy jedno oko stale odbiega kierunkiem od drugiego oka. Innym ostrzeżeniem jest sytuacja, w której dziecko jest „niezgrabne”.
Rodzice często mogą mieć problem z ocenieniem, czy dziecko ma zeza czy nie.
Potwierdzić to może najlepiej okulista specjalizujący się w chorobach zeza.

Metody leczenia dla różnych rodzajów ezotropii są różne. Najczęstszą metodą jest terapia okluzyjna. Oko prowadzące jest zasłaniane, co zmusza oko zezujące do poprawnej pracy. Mózg zmuszany jest wtedy do wspierania i trenowania słabszego oka.

Im wcześniej takie leczenie zostanie rozpoczęte, tym większa jest szansa na sukces. Jeśli ezotropia utrzymuje się pomimo wszelkich takich starań, na oku dziecka w wieku przedszkolnym może zostać przeprowadzony zabieg chirurgiczny.

Katarakta
Nazwa katarakta pochodzi od greckiego słowa oznaczającego wodospad. W czasach starożytnych uczeni byli zdania, że rozpoznawalny szary kolor źrenic był oznaką sączącej się wody. Dziś wiemy jak jest naprawdę: Za owe zmętnienie winić należy proteiny, które nagromadzają się w soczewce oka. Osoby z kataraktą czują się, jakby zawsze patrzyły przez matowe szkło. Na szczęście dostępne są obecnie proste metody leczenia tej choroby. Zmętniałe soczewki są usuwane w klinice chirurgicznej i zastępowane sztucznymi soczewkami. Jest to rutynowa procedura przeprowadzana przez lekarzy 500 000 razy w roku tylko w samych Niemczech.

Jaskra
Ta choroba oczu jest o wiele bardziej podstępna, ponieważ nie powoduje wcześniej żadnego bólu. Zwiększające się ciśnienie w oku prowadzi do ukrytego uszkodzenia siatkówki i ostateczne do degeneracji nerwu wzrokowego. W Niemczech choroba ta nazywana jest „grüner Star” (zieloną gwiazdą), ponieważ gdy wewnętrzne ciśnienie oka jest bardzo wysokie, dotknięta nim osoba może widzieć zieloną aureolę wokół źródeł światła. Chorobę tą można wyleczyć tylko, jeśli zostanie wcześnie wykryta. Wzrok uratować mogą specjalne leki (krople do oczu). W związku z tym bardzo ważne jest, aby oczy były badane regularnie. Gdy dojdzie do utraty włókien nerwowych, nie mogą one zostać odbudowane.

Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)
Około 4,5 miliona osób w Niemczech cierpi na tę chorobę oczu. AMD jest zazwyczaj przypadłością osób starszych, pojawiającą się w zaawansowanym wieku. Siatkówka przestaje być zasilana tak dobrze, jak była wcześniej i jej komórki zaczynają stopniowo obumierać. Wczesne stadium tej choroby można wykryć poprzez krótki test oczu w warunkach domowych. Przykładowo, gdy osoba dotknięta AMD spojrzy np. na przerwę między płytkami w łazience, zobaczy zagięcie, którego tak naprawdę tam nie ma.

Wraz z postępującym zwyrodnieniem komórki wzrokowe w siatkówce w punkcie najostrzejszego widzenia, zwanym plamką żółtą ulegają stopniowemu zanikowi. Wyłącznie okolice dookoła niej nie zostają dotknięte degeneracją. W wyniku tego jeśli ktoś dotknięty AMD spojrzałby na ulicę, zobaczyłbym domy po prawej i lewej stronie ulicy, lecz nie widziałby samochodów na drodze. Rozpoznajemy dwie odmiany AMD:
      

 • Suche zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem
  Nabłonek barwnikowy ulega degeneracji i w wyniku tego obumierają komórki. Ponad 80% pacjentów chorych na AMD cierpi na postać suchą tej choroby. Rozwija się ona powoli, na przestrzeni lat. Wciąż prawie nie ma możliwości leczenia osób cierpiących na AMD. W przypadku większości pacjentów przyrząd powiększający wspomagający wzrok może pomóc przynajmniej widzieć na tyle dobrze, żeby czytać.
 • Wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem
  Postać wysiękowa AMD postępuje o wiele agresywniej niż jego postać sucha. W tej postaci również dochodzi do degeneracji nabłonka barwnikowego i obumierania komórek widzenia. Charakterystyczny dla postaci wysiękowej jest jednak zbyt duża ilość naczyń krwionośnych w siatkówce, które krwawią. W wyniku tego dochodzi do opuchnięcia siatkówki, przez co pacjenci widzą zniekształcone obrazy. We wczesnych stadiach tej choroby pomagają specjalne leki. Powstrzymują one pojawianie się naczyń krwionośnych pod siatkówką i wewnątrz niej. Niektórym osobom pomaga też terapia laserowa .W niektórych klinikach testowane są nowe zabiegi chirurgiczne na siatkówce.

Retinopatia cukrzycowa
Retinopatia cukrzycowa jest jedną z najbardziej znanych przyczyn utraty wzroku w wieku starczym. Rozwija się zazwyczaj w wyniku cukrzycy i jest chorobą siatkówki. Stale zwiększony poziom cukru we krwi prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki. Skutkuje to zaburzeniami wizualnymi i utratą wzroku. Lekarze rozróżniają trzy postacie tej choroby:

 • Przedproliferacyjna retinopatia cukrzycowa
  Uszkodzenia naczyń krwionośnych następują tylko w obrębie siatkówki. W większości przypadków osoby dotknięte tą postacią AMD nie odczuwają żadnych dolegliwości.
 • Proliferacyjna retinopatia cukrzycowa
  W przypadku zaawansowanej choroby mogą utworzyć się nowe naczynia, które mogą rozprzestrzeniać się z siatkówki do ciała szklistego. Obok krwawienia może to również powodować odklejanie się siatkówki. Na tym etapie następuje znaczne pogorszenie widzenia.
 • Makulopatia cukrzycowa
  Złogi tłuszczu, opuchnięcie oraz wyciekanie płynów zagraża plamce żółtej .Dalszy rozwój choroby może prowadzić do utraty wzroku.

Leczenie laserem może spowolnić mutację naczyń krwionośnych na wczesnym etapie choroby. W przypadku, gdy choroba jest już zaawansowana tylko skomplikowany zabieg chirurgiczny może pomóc w walce z chorobą.

Zespół suchego oka
Oko piecze, swędzi i wydaje się, jakby były w nim cały czas ziarenka piasku. Te nieprzyjemne symptomy może powodować oślepiające słońce, gryzące opary, pył ,kurz oraz miganie ekranu komputera. Łzy zmywają zazwyczaj obce cząsteczki z oka i zapewniają mu tlen i substancje odżywcze.

Jeśli jednak następuje niedostateczne wytwarzanie łez lub nadmierne parowanie filmu łzowego mamy uczucie piasku w oczach. Najczęstsze powody tego to zbyt długie patrzenie na ekran komputera, suche powietrze w otoczeniu i klimatyzacja w samochodach. Zaburzenia hormonalne oraz leki, takie jak choćby leki antykoncepcyjne lub beta-blokery również mogą powodować zespół suchego oka.
Tak zwane „syntetyczne łzy” są najlepszym remedium na zespół suchego oka. Są to krople lub żele zastępujące płyn łzowy.

Uwaga: Używanie kropli zbyt długo i zbyt często może skutkować wytwarzaniem przez oko coraz mniejszej ilości płynu łzowego. Ważne jest zatem przedyskutowanie przyczyn zespołu suchego oka ze swoim lekarzem i zaradzeniem im tak szybko, jak to tylko możliwe (zmiana leków, unikanie stymulantów). Dodatkowa wskazówka: Do pływania w basenach należy zawsze zakładać okulary do pływania. Ingerencja chirurgiczna powinna być brana pod uwagę jako środek ostateczny, gdy zawiedzie leczenie miejscowe. Dr Mehrle: „W trakcie takiej operacji kanaliki odprowadzające łzy zostają całkowicie lub częściowo zamknięte, dzięki czemu płyn łzowy nie odpływa tak szybko.”

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki
Osoby cierpiące na tę chorobę oczu w trakcie czytania widzą świat jakby w tunelu. Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki to choroba genetyczna, które dotyka około 40 000 osób w Niemczech.

Komórki światłoczułe w siatkówce stopniowo obumierają. Pierwsze obumierają pręciki odpowiedzialne za widzenie czarno-białe przy słabym oświetleniu. Plamka żółta zostaje początkowo oszczędzona, więc pacjenci z tą chorobą oczu mogą jeszcze przez długi czas czytać. W poważnych przypadkach dochodzi do obumarcia wszystkich komórek.

W większości przypadków choroba ta zaczyna się w młodym wieku. Początkowo osoby cierpiące na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki widzą gorzej w warunkach zmierzchu, następnie przestają widzieć nocą, a ostatecznie pozostaje zawężone widzenie.

Pomocne mogą być w takich przypadkach specjalne filtry medyczne wspomagające widzenie. Postęp w genetyce i biologii molekularnej również daje nadzieję. Eksperci spodziewają się, że to tylko kwestia czasu zanim możliwa będzie skuteczna terapia.

Lekarza Kliniki Uniwersyteckiej w Aachen świętowali już wstępny sukces. Opracowali w pełni protezę wzrokową, którą zastosowali u sześciu pacjentów. Proteza działa bezprzewodowo. Podłączona jest do kamery, która przesyła bezprzewodowo sygnał obrazu do implantu. Aby implantu można był skutecznie używać, część komórki nerwowej musi wciąż być nienaruszona.

Błyski światła / Odklejanie siatkówki
Osoby, które widzą błyski światła, gdy ich oczy są zamknięte, powinny umówić się na wizytę do okulisty, ponieważ symptom ten jest charakterystyczny dla powiązanych z wiekiem zmian w ciele szklistym.

Jakie są przyczyny tej choroby: Z upływem lat w ciele szklistym tworzą się początkowo nieszkodliwe złogi, a włókna kolagenowe zlepiają się ze sobą. Tworzą się przestrzenie wypełnione wodą, ponieważ ciało szkliste ulega upłynnieniu. Te zmiany w ciele szklistym mogą przeszkadzać, lecz nie są jeszcze niebezpieczne i nie wymagają leczenia.

Jeśli upłynnianie będzie jednak postępowało, ciała szkliste mogą stać się całkowicie lub częściowo oderwane od swojej podstawy. Istnieją dwie postacie tego schorzenia: Niepełne i pełne oderwanie ciała szklistego.

W przypadku niepełnego oderwania osoby z tą przypadłością przy nagłych ruchach widzą błyski światła. Gdy dojdzie do całkowitego oderwania ciała szklistego, błyski światła znikają. Pełne oderwanie ciała szklistego prowadzi do odklejenia siatkówki a nawet krwawienia ciała szklistego.

W celu postawienia diagnozy lekarz bada ciało szkliste za pomocą lampy szczelinowej oraz soczewki kontaktowej. Zmiany te muszą być leczone tak szybko, jak to tylko możliwe, ponieważ odklejenie się siatkówki wymaga przeprowadzenia operacji chirurgicznej.