Iluzje optyczne

Czy to widzisz?

Oczy są naszymi najważniejszymi organami sensorycznymi, ponieważ zazwyczaj wierzymy dopiero, gdy zobaczymy to na własne oczy. Grecki filozof, Platon, wyjaśniał, dlaczego nie zawsze powinniśmy wierzyć naszym oczom. Miał oczywiście rację, ponieważ nasze oczy oszukują nas częściej, niż myślimy.

Przykład 1

Kontrast jest kluczowy dla naszego wzroku. Tekst na lewym bannerze nie jest widoczny od razu. Jest tak,ponieważ kolor tekstu nie jest wystarczająco kontrastowy w stosunku do koloru bannera.Tekst na prawym bannerze jest łatwy do odczytania, ponieważ kontrast jest duży. Bez kontrastu po prostu nie wiedzielibyśmy tyle, ile widzimy.

 

Przykład 2

Mały kwadrat jest tego samego koloru na wszystkich dużych kwadratach. Mały kwadrat wydaje się jednak ściemniać od strony lewej do prawej z racji jego kontrastu z dużymi kwadratami.

 

Przykład 3

Na tej betonowej ścianie linie poziome wydają się zbliżać do siebie. Są one jednak całkowicie równoległe. Kwadraty są idealnie kwadratowe.

 

Przykład 4

Iluzja siatki Hermanna. Nasz umysł sprawia, że widzimy szare kropki na narożnikach białych linii, podczas gdy w rzeczywistości one nie istnieją. Zdarza się to także gdy widzimy siatkę w kontrastujących kolorach.

Przykład 5

Różowe koło otoczone dużymi czarnymi kropkami wydaje się mniejsze niż różowe koło pomiędzy małymi czarnymi kropkami. W rzeczywistości oba koła mają jednak ten sam rozmiar.

Przykład 6

Linie poziome są tego samego rozmiaru. Górna wydaje się być jednak dłuższa. jesteśmy przyzwyczajeni do dostrzegania głębi. Dlatego też myślimy, że ukośne linie biegnące w kierunku horyzontu są równoległe (jak szyny kolejowe). Coś, co jest tego samego rozmiaru w oddali wydaje się nam większe niż ten sam przedmiot na pierwszym planie.

 

Przykład 7

Dobrze znana iluzja geometryczna, którą stworzył F.C. Müller-Lyer. Linie poziome są tego samego rozmiaru na obu obrazach. Linia pozioma na górnym obrazie wydaje się jednak być większa/dłuższa.

Przykład 8

Na pierwszy rzut oka ukośne linie nie wydają się być swoim wzajemnym przedłużeniem, lecz po przyłożeniu do nich linijki można łatwo zobaczyć, że jest to faktycznie ta sama linia. Na drugim obrazie wykropkowana linia pokazuje, gdzie większość osób myśli, że powinna się kończyć linia.