Okulary, soczewki kontaktowe czy laser-co jest najlepszym rozwiązaniem dla ciebie?

Ponad połowa populacji ma problem z dobrym widzeniem. Obecnie istnieją korzystne rozwiązania praktycznie dla wszystkich osób, które mają problemy ze wzrokiem.

Oko jest naszym najważniejszym organem zmysłu. Medycyna nawet dziś nie zna sposobu ,żeby zapobiec presbiopii (naturalnie pogarszające się widzenie po 40 roku życia). Okulary, soczewki kontaktowe lub laser pozwalają jednak widzieć znów ostro i wyraźnie. Przedstawiamy wszystkie wady i zalety okularów, soczewek kontaktowych czy chirurgii laserowej.

Jest to możliwe dzięki postępowi w technice i medycynie. Dziś optyk lub okulista może pomóc prawie wszystkim osobom, które mają problemy ze wzrokiem. Okulary, soczewki kontaktowe czy chirurgia laserowa –oto sposoby żeby osiągnąć prawidłowe widzenie. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Oto kilka wskazówek, które podpowiedzą ci co jest najlepsze dla ciebie.

Okulary – klasyka w każdej sytuacji a używane już w XIII wieku

Okulary są najczęściej wybieranym i najskuteczniejszym sposobem rozwiązywania problemów z widzeniem. Modne i nowoczesne mogą być indywidualnie dopasowane do potrzeb każdego użytkownika.

Zalety:

Okulary są łatwe w użytkowaniu w każdej sytuacji, a nowoczesne i lekkie oprawki okularowe czynią je wygodnymi i komfortowymi. Soczewki organiczne o dużych mocach korekcyjnych są dziś dostępne o wyższych współczynnikach załamania, żeby zredukować wagę noszonych okularów. Innowacyjne soczewki progresywne pozwalają widzieć wyraźnie na każdą odległość. Dzięki powłoce antyrefleksyjnej do oka nie docierają irytujące refleksy świetlne. Soczewki samoprzyciemniające się (zwane również fotochromami) przyciemniają się pod wpływem promieniowania UV, a odbarwiają w pomieszczeniu. Okulary chronią również oczy przed kurzem i insektami i mogą mieć różne zastosowania w zależności od potrzeb użytkownika. Dla tych, którzy dużo czasu spędzają pracując przy komputerze lub tablecie idealne będą okulary do pracy w bliży i odległościach pośrednich. Dla tych, którzy aktywnie wypoczywają czy dla sportowców rozwiązaniem będą okulary z zakrzywionymi oprawkami. Specjalna technologia produkcji pozwala na wyprodukowanie soczewek o specjalnej ,wyższej krzywiźnie bazowej dopasowanej to tego typu oprawek. Specjalne powłoki nakładane na soczewki organiczne zabezpieczają soczewki przed zarysowaniami i poprawiają jakość widzenia.

Wady:

Soczewki okularowe o bardzo wysokich mocach korekcyjnych mogą czasami powodować dyskomfort w trakcie użytkowania. Czasami okulary wydają się być niewygodne gdy oglądamy TV leżąc na kanapie. Ponadto konstrukcja niektórych soczewek może czasami powodować aberracje w brzegowych obszarach soczewek.

Soczewki kontaktowe – czy jednodniowe czy na zamówienie

Małe i praktyczne są alternatywą dla okularów. Nowoczesne, produkowane na zamówienie soczewki kontaktowe umożliwiają korekcję prawie każdej wady wzroku. Polecane zarówno dla krótkowidzów jak i dalekowidzów. Obecna technologia pozwala nawet na wyprodukowanie soczewek kontaktowych dla osób ze starczowzrocznością. Te soczewki działają jak soczewki progresywne i są znane jako wieloogniskowe soczewki kontaktowe.

Zalety:

Soczewki kontaktowe mogą powodować tylko nieznaczne powiększenie lub zmniejszenie obrazu. Widzenie w soczewkach kontaktowych jest ostre i wyraźne.
Soczewki kontaktowe nie zachodzą mgłą, dlatego często mają zastosowanie u żeglarzy, sportowców, kucharzy czy aktorów.

Wady:

Zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych bez przerwy może spowodować mniejszy dopływ tlenu do oka. W chwili zakupu warto jest zapytać specjalistę o soczewki ,które mają zwiększoną przepuszczalność tlenu. Osoby z zespołem suchego oka powinny używać twardych soczewek kontaktowych. Tolerancja soczewek kontaktowych jest różna u różnych osób. Niektórzy przyzwyczajają się bardzo szybko, inni potrzebują więcej czasu. Soczewki kontaktowe są trudniejsze w utrzymaniu niż okulary. Nieodpowiednia pielęgnacja czy zanieczyszczenia, które dostaną się do soczewek kontaktowych mogą doprowadzić do infekcji i podrażnień oka. Wiele osób nie może nosić soczewek kontaktowych ze względu na nietolerancję. Osoby ,które zdecydują się na zakup progresywnych soczewek kontaktowych musza mieć świadomość ,że do tego typu soczewek jest potrzebny dłuższy okres adaptacyjny niż wymagają tego soczewki progresywne w okularach.

Chirurgia laserowa – mały zabieg, duży efekt

Nowa metoda leczenia ReLEx™ smile  z wykorzystaniem lasera femtosekundowego VisuMax od Carl Zeiss Meditec –rewolucja w chirurgii laserowej.

Nowa metoda leczenia ReLEx™ smile z wykorzystaniem lasera femtosekundowego VisuMax od Carl Zeiss Meditec –rewolucja w chirurgii laserowej.

Zabiegi chirurgii laserowej mające na celu poprawę widzenia są wykonywane już od ponad 20 lat. Jest wiele metod laserowej korekcji wad wzroku: FemtoLASIK, LASIK (laser femtosekundowy), LASEK (laser subepithelial keratomileusis)- metoda stosowana w przypadku bardzo cienkiej rogówki i PRK (laser ekscimerowy)-pierwsza, zastosowana klinicznie metoda laserowa oraz najmniej inwazyjna, nowoczesna metoda ReLEx. O metodzie, którą ma być wykonywany zabieg decyduje lekarz. FemtoLASIK jest najbardziej znanym zabiegiem przy użyciu zaawansowanego technologicznie lasera femtosekundowego. Laser ten jest używany we wstępnej fazie zabiegu do tworzenia płatka rogówki. Chirurg może bardzo precyzyjnie tworzyć płatek indywidualnie dla każdego pacjenta. Dzięki temu powierzchnia istoty właściwej rogówki pod płatkiem jest gładsza. Metoda ta jest wykonywana na zasadzie ambulatoryjnej i trwa tylko kilka minut. FemtoLASIK jest całkowicie bezbolesny i wymaga krótkiej rekonwalescencji. Metoda może być stosowana w przypadku krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu, nawet w przypadku dużych wad wzroku.

Nowa metoda leczenia ReLEx™ smile z wykorzystaniem lasera femtosekundowego VisuMax od Carl Zeiss Meditec –rewolucja w chirurgii laserowej.

W porównaniu do innych metod- ReLEx™ smile z wykorzystaniem lasera VisuMax od Carl Zeiss Meditec jest najnowocześniejszą i najmniej inwazyjną metodą laserowej korekcji wad wzroku. W metodzie ReLEx™ smile płatek rogówki nie jest wytwarzany. Po wykonaniu trzech płaszczyzn cięcia przez laser femtosekundowy chirurg usuwa z istoty właściwej soczewkowatą część przez otwór mniejszy niż 4 mm. Laser VisuMax zapewnia również lepszą kontrolę ciśnienia wewnątrzgałkowego, zmniejsza odczyn zapalny i skraca znacznie czas zabiegu w porównaniu do metody LASIK.

Zalety:

Po operacji nie są wymagane okulary. Nowoczesne metody chirurgii laserowej korygują nawet presbiopię. Chirurgia laserowa może być dobrym rozwiązaniem dla osób ,które nie tolerują soczewek kontaktowych lub nie potrafią przyzwyczaić się do okularów. Metoda, którą ma być przeprowadzony zabieg laserowy w dużej mierze zależy od wady wzroku. Na przykład ReLEx smile jest dobrym rozwiązaniem nawet dla osób z wadą do -10.00 dpt. Inne wymagania: oko musi być w pełni ukształtowane (generalnie pacjenci muszą mieć ukończone 18 lat), przez ostatnie 2 lata wada wzroku nie może się zmienić a rogówka oka musi mieć określoną grubość(nie może być zbyt cienka). Tego typu zabiegi z doświadczonym lekarzem kwalifikowane są jako operacje niskiego ryzyka.

Wady:

Chirurgia laserowa to metoda inwazyjna wykonywana na zdrowym narządzie. Najczęściej występującym skutkiem ubocznym jest tymczasowe suche oko. Objawy te mogą trwać nawet do dwunastu tygodni. Może się okazać, że nie uda się całkowicie skorygować wady wzroku laserem i pomimo zabiegu nadal będą potrzebne okulary. Osoby z cukrzycą oraz chorobami autoimmunologicznymi nie powinny decydować się na operację laserową oka ,ponieważ może to spowodować uszkodzenie rogówki.

Soczewki wieloogniskowe -pomoc chirurgiczna dla osób z presbiopią.

Stosunkowo nową metodą chirurgii laserowej jest zabieg chirurgiczny wszczepienia soczewki wieloogniskowej dla osób z presbiopią. Podczas, gdy pierwsze implanty były sztywne i mało elastyczne ,obecne modele są bardziej elastyczne i mogą być wszczepiane poprzez niewielkie nacięcie. Cały zabieg trwa ok 10 minut na jedno oko i jest całkowicie bezbolesny dzięki miejscowemu znieczuleniu. Soczewka wieloogniskowa jest umieszczana bezpośrednio za źrenicą. Nowa technologia zapewnia dobrą ostrość widzenia na odległości dalekie, pośrednie i bliskie i mniejsza do minimum ilość refleksów świetlnych docierających do oka.

Zalety:

Nowa generacja soczewek wieloogniskowych jest dobrze tolerowana i nie powoduje dyskomfortu związanego z uczuciem ciała obcego w oku. Głównie są wszczepiane osobom po operacji zaćmy. Każdego roku ok.20 milionów ludzi na całym świecie przechodzi operację zaćmy. Badania wykazały, że ok 90% pacjentów nie wymaga już pomocy optycznych po zabiegu. Po operacji pacjenci mogą poddawać się wszystkim czynnościom, które wykonywali dotychczas, łącznie z aktywnym wypoczynkiem czy sportem.

Wady:

Pacjenci ,którzy cierpią na patologiczne zmiany w oku nie kwalifikują się do tego typu operacji. Jeśli pacjent posiada jakieś zaburzenia w oku operacja zaćmy musi być zawsze konsultowana ze specjalistą.