Wszystko na stanowisku pracy przy komputerze jest widoczne

Jak specjalne okulary do czytania/zmiennoogniskowe mogą ułatwić pracę

Okulary od czytania często nie sprawdzają się w pełni przy pracy za biurkiem Przy czytaniu dokumentów wszystko widać wyraźnie, jednak gdy przez drzwi przejdzie kolega z pracy, trudno jest go rozpoznać, a w trakcie ważnego spotkania pojawiają się trudności z przenoszeniem wzroku między dokumentami a rozmówcą. Jakie zatem okulary są najodpowiedniejsze dla osób starczowzrocznych a jednocześnie pracujących przy komputerze?

Wszystko na stanowisku pracy przy komputerze jest widoczne

Jak specjalne okulary do czytania/zmiennoogniskowe mogą ułatwić pracę

Komputer stał się naszym nieodłącznym towarzyszem w środowisku pracy. Częsta praca przy komputerze jest jednak bardzo wymagająca dla oczu.

Często siedzimy przy komputerze i nie pozwalamy naszym oczom odpocząć. Może to skutkować napięciem mięśni szyi, bólami głowy oraz zaczerwienieniem i załzawieniem oczu. W przypadku osób, które mają wadę wzroku określaną jako starczowzroczność, występuje dodatkowy problem dotyczący wyboru odpowiednich soczewek, pozwalających na większy komfort pracy.
Jakie okulary są najlepsze w tym celu? Wiele osób sięga na początku po swoje okulary do czytania gdy muszą pracować również przy komputerze. Lecz jeśli wówczas otworzą się drzwi i stanie w nich kolega, okulary do czytania będą przeszkadzały w widzeniu na dalszą odległość i nie będzie widać wyraźnie, kim jest osoba stojąca w drzwiach. W takiej chwili najczęściej spoglądamy ponad okularami , również wytężając wzrok.

Uniwersalne okulary zmiennoogniskowe również nie stanowią idealnego rozwiązania w miejscu pracy. Mogą one umożliwić wyraźne widzenie na różne odległości, lecz pole widzenia dla odległości pośrednie jest często zbyt małe na potrzeby długotrwałej pracy. Co zatem zrobić?

Należy porozmawiać ze swoim optykiem o ulepszonych okularach do czytania ze specjalnymi soczewkami zmiennoogniskowymi. Istnieje rozwiązanie zapewniające wyraźne widzenie na odległości bliskie i pośrednie, które jest specjalnie dopasowane do wymagań wzrokowych w miejscu pracy. Połączenie okularów do czytania i soczewek zmiennoogniskowych pozwala spełnić wymagania stawiane przez pracę biurową.

Widzenie w biurze

 

Zalety ulepszonych okularów do czytania:

  • Idealne widzenie na bliską odległość.
  • Zapewniają także szerokie pole widzenia na średnią odległość.
  • Łagodne przejścia między tymi strefami zapewniają komfortową postawę głowy i ciała.
  • Większy komfort nie tylko podczas pracy lecz również, podczas prac takich jak gotowanie czy rzemiosłoO czym jeszcze należy pamiętać, aby praca przy komputerze była mniej męcząca dla całego ciała

Ergonomiczna postawa siedząca przy komputerze oraz poprawne ustawienie monitora, klawiatury i dokumentów są szczególnie ważne dla osiągnięcia komfortowego i niepowodującego zmęczenia oczu przy stanowisku pracy z komputerem.

Należy też ustawić monitor tak, aby obraz na nim był kontrastowy i ostry. Należy także dostosować rozmiar czcionki tak, aby można było bezproblemowo czytać tekst.

Nasza wskazówka: Należy też świadomie rozluźniać oczy co jakiś czas w trakcie długiego dnia pracy przy komputerze. Trzeba pozwolić wzrokowi powędrować po całym pokoju, pomasować obszar wokół oczu i od czasu do czasu zamykać je, aby pozwolić im się zregenerować. Mamy nadzieję, że wskazówki te pomogą zredukować zmęczenie Państwa oczu.