Kontrola jakości daje nową pewność Firma Jamco Aerospace podnosi jakość i skraca czas pomiaru

W ciągu ostatnich 40 lat przemysł wytwórczy uległ radykalnym przemianom. W firmie Jamco Aerospace Incorporated dostrzeżono wagę tych zmian i zdano sobie sprawę, jak ważne dla zachowania konkurencyjnej pozycji na rynku jest włączenie w procesy produkcyjne urządzeń do zaawansowanej kontroli jakości. Aby zapewnić precyzję tych procesów na każdym etapie, w firmie używa się dwóch współrzędnościowych maszyn pomiarowych (CMM) firmy ZEISS.

Jak rozwiązania ZEISS wspierają sukces spółki Jamco Aerospace:
ZEISS MMZ T
ZEISS CALYPSO
ZEISS VAST XXT
Osiągnięcia:
  • Znaczące skrócenie czasu pomiaru
  • Wyższa jakość produkcji
  • Nowi klienci

Firma Jamco Aerospace podnosi jakość i skraca czas pomiaru

O kliencie

Firma Jamco Aerospace jest producentem złożonych konstrukcyjnie elementów stosowanych głównie w przemyśle lotniczym. Jest to zakład zapewniający pełną obróbkę i montaż podzespołów kadłuba samolotu. Do większych klientów firmy należą: Northrop Grumman, Boeing, Spirit AeroSystems i rząd Stanów Zjednoczonych. W 2006 r. w firmie Jamco uznano, że potrzebne są bardziej wydajne urządzenia do kontroli jakości. Posiadane współrzędnościowe maszyny pomiarowe i ręczne przyrządy pomiarowe nie były już efektywne; firma potrzebowała nowej współrzędnościowej maszyny pomiarowej wykorzystującej lepszą technikę pomiarową.

 

CONTURA G2 10/21/6 z czujnikiem VAST XXT oraz przegubem obrotowo-uchylnym RDS
CONTURA G2 10/21/6 z czujnikiem VAST XXT oraz przegubem obrotowo-uchylnym RDS
Ronald Lee podczas pomiaru żebrowania elementu podwozia za pomocą MMZ 20/50/15
Ronald Lee podczas pomiaru żebrowania elementu podwozia za pomocą MMZ 20/50/15

Zgodność ze specyfikacją techniczną

Po dogłębnym zbadaniu rynku w firmie Jamco uznano, że wykorzystująca technologię skanowania maszyna CONTURA G2 z głowicą VAST XXT RDS najlepiej odpowiada wymogom przeprowadzanych w kontroli jakości. CONTURA G2 jest solidna, a jej rozmiar jest odpowiedni do produkowanych przez firmę części. Głowica na przegubie uchylno-obrotowym VAST XXT RDS nadaje się do pomiaru małych elementów i pod wieloma kątami. Technologia skanowania umożliwia uzyskanie dużo większej ilości informacji w krótszym czasie niż w przypadku poprzednio wykorzystywanej współrzędnościowej maszyny pomiarowej — ta cecha powoduje obniżenie kosztów produkcji przez zwiększenie wydajności. Typowymi detalami produkowanymi przez Jamco są konstrukcyjne przegrody czołowe lub elementy mocujące wykorzystywane w samolotach. W firmie mierzy się je podczas kontroli ostatecznej i w czasie obróbki. W wyniku zwiększania wydajności firma otrzymywała na przestrzeni lat coraz więcej zleceń, mimo że większość produkowanych przez nią części wymaga 100-procentowej kontroli. Ponieważ liczba części i zamówień wzrastała, w firmie zdano sobie sprawę, że potrzebna będzie dodatkowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa.

Większa wydajność

Systemy ZEISS — dzięki poprawie kontroli jakości i wydajności — pomogły firmie Jamco zdobyć kolejnych klientów. Poprzednia stykowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa wykonywała pomiary w około 100 punktach w ciągu 2–3 godzin, skanująca maszyna ZEISS wykonuje pomiary w około 1 000 punktach w ciągu zaledwie 1–2 minut. W chwili obecnej w firmie Jamco mierzy się około 30 części dziennie. W przypadku większych zamówień, obejmujących około 40 części, wykorzystywana jest funkcja AutoRun pozwalająca na automatyczną kontrolę całych partii wyrobów. Systemy ZEISS dają firmie Jamco wiarę w możliwość przeprowadzenia większej liczby pomiarów i realizacji większej liczby projektów. „Kontrola jakości we wszystkich naszych procesach produkcyjnych daje nam i naszym klientom większą pewność” — twierdzi dr Jack Lee.

Czujnik VAST XXT podczas pomiaru obudowy magnezowej drzwi pasażerskich
Czujnik VAST XXT podczas pomiaru obudowy magnezowej drzwi pasażerskich
About Jamco Aerospace

Jamco Aerospace Inc. was founded in 1967. Headquartered in New York State, the company manufactures complex and precision-manufactured components and riveted sub-assemblies for military and commercial companies.