Technologia ZEISS wspiera projekt Mars Rover ZEISS CMM pomaga Andrew Tool zdobyć zamówienie dla Mars Science Lab

W firmie Andrew Tool & Machining Inc. współrzędnościowe maszyny pomiarowe (CMM) stanowią kluczowy element procesu produkcji, jednak nigdy jeszcze nie zmierzyły się z projektem, w którym występują tak skomplikowane pomiary, niewielkie tolerancje, obróbka cieplna i bardzo krótki czas realizacji. Celem firmy było zdobycie zamówienia MSL (Mars Science Lab). Maszyna CMM produkcji ZEISS powinna być w tym pomocna.

Jak rozwiązania ZEISS wspierają sukces spółki Andrew Tool:
ZEISS CALYPSO
ZEISS VAST XT gold
Osiągnięcia:
  • Udana realizacja projektu
  • Uzyskane certyfikaty

Technologia ZEISS wspiera projekt Mars Rover

O kliencie

Firma ZEISS znana była już w Superior Tool, siostrzanej firmie Andrew Tool. „Współrzędnościowa maszyna pomiarowa PRISMO stanowi w Superior Tool szkielet Działu Jakości, a moim celem było powielenie tych możliwości i skorzystanie z nich” — mówi Prezes Bruce Hanson. Andrew Tool to wyjątkowy warsztat mechaniczny z ponad 30-letnim doświadczeniem w wykonywaniu części, których geometria waha się od najprostszej do najbardziej złożonej. Większość klientów firmy Andrew Tool działa w branżach: lotniczej i aeronautyce, obronnej, medycznej i mikroelektronicznej — w każdej z nich używa się części, które często wymagają nieprzekraczania wyjątkowo małych tolerancji.

Nowy, złożony projekt zlecony przez MSL wymagał od firmy Andrew Tool produkcji siłowników (przekładni) przeznaczonych do kolejnego modelu łazika Mars — Curiosity. Nowy łazik będzie ważył ponad 10 000 funtów (4,5 t), czyli pięć razy więcej niż istniejące dotychczas; będzie wyposażony w instrumenty naukowe ważące ponad 10 razy więcej niż w przypadku łazików Spirit i Opportunity.

Operator mierzący element siłownika za pomocą ZEISS ACCURA.
Operator mierzący element siłownika za pomocą ZEISS ACCURA.
Czujnik temperatury w części używanej do kompensacji temperatury w programie CALYPSO. Magazynek na trzpienie za głowicą zapewnia szybką i łatwą zmianę trzpieni.
Czujnik temperatury w części używanej do kompensacji temperatury w programie CALYPSO. Magazynek na trzpienie za głowicą zapewnia szybką i łatwą zmianę trzpieni.

Nowe wyzwania

Aby pomóc agencji NASA pomyślnie skonstruować nowy siłownik, firma Andrew Tool musiała przestrzegać wielu parametrów. Wiele części miało bardzo głębokie gniazda. Wyzwanie zwiększały dodatkowo niewielkie promienie i tolerancje, z których wiele odpowiadało różnym średnicom skoku kół zębatych. Wzmagały je też tolerancje: pozycji 0,0005 mm, sterowania 0,002 mm i wielkości 0,0025 mm, nawet przy stosunkowo dużych wymiarach. Wszystkie te czynniki uzupełniał jeszcze 18-miesięczny termin realizacji i konieczność uzyskania certyfikacji AS9100, dlatego dla zagwarantowania precyzji i szybkości wykonania firma Andrew Tool wykorzystała możliwości współrzędnościowej maszyny pomiarowej. Firma postanowiła zakupić maszynę ACCURA wyposażoną w aktywną głowicę skanującą VAST XT gold.

Długotrwałe korzyści

„Nie odnieślibyśmy sukcesu bez firmy ZEISS” — mówi Felix. „Korzyści, jakie przynoszą nam współrzędnościowe maszyny pomiarowe są ogromne, widzimy pozytywne wyniki za każdym razem, gdy ich używamy.” Po tym jak inny dostawca agencji NASA zobaczył kilka detali siłowników MSL, firma Andrew Tool zdobyła kolejnego klienta. Byli pod takim wrażeniem precyzji i złożoności detali, że natychmiast uwierzyli w możliwości firmy Andrew Tool. Firma Andrew Tool była gotowa podjąć to nowe wyzwanie, mając większą pewność dzięki danym uzyskiwanym ze współrzędnościowych maszyn pomiarowych ZEISS.

andrewtool_pms5405
O spółce Andrew Tool

Firma Andrew Tool & Machining z siedzibą w Minneapolis w stanie Minnesota w USA koncentruje się na procesie opracowywania produktu.