Centrum jakości Müller Präzisionsteile

Nazwa firmy w Müller Präzisionsteile GmbH mówi wszystko. Firma dostarcza wysokoprecyzyjne części specjalne, również do aut Formuły 1. Współrzędnościowe maszyny pomiarowe ZEISS zapewniają jakość, a ZEISS FixAssist pomaga w szybkiej regulacji trzpieni pomiarowych.

Jak rozwiązania ZEISS wspierają sukces spółki Müller?
ZEISS FixAssist
Osiągnięcia:
  • Smooth change of the probes
  • Prevention of measuring errors
  • Settings with one hundred percent repeatability 
  • Time-saving through angle alignment device

Współrzędnościowa maszyna pomiarowa zapewnia kontrolę jakości specjalistycznych, precyzyjnych części

Nie spodziewałbyś się, że w wiosce Pyrbaum, zamieszkałej przez 5500 mieszkańców, leżacej na południe od Norymbergi, znajdziesz fabrykę, z której usług firmy takie jak Ferrari i BMW nieustannie korzystają. Jakość podzespołów, które 130 pracowników wytwarza w zakładzie produkcyjnym w środku tego niepozornego terenu przemysłowego, przyciąga do Górnego Palatynatu konstruktorów szybkich samochodów, a także samolotów i elektrowni jądrowych. Firma nazywa się Müller Präzisionsteile GmbH i nazwa w zasadzie mówi wszystko - Präzisionsteile oznacza w języku niemieckim "części precyzyjne".
Stephan Müller, syn założyciela firmy, Georga Müllera, jest w swoim żywiole podczas oprowadzania po fabryce. W Audi jest wałek rozrządu z dwoma krzywkami na zawór, które można przestawiać, nadając silnikowi inną charakterystykę mocy. Nawet laik widzi, że wałek z ruchomymi tulejami musi być wykonany z niezwykłą precyzją, aby nic się tutaj nie zacinało.

Firma dostarcza precyzyjne części specjalne, również dla Formuły 1.
Firma dostarcza precyzyjne części specjalne, również dla Formuły 1.
Stefan Müller, syn założyciela firmy, jest dumny z Działu Zapewnienia Jakości.
Stefan Müller, syn założyciela firmy, jest dumny z Działu Zapewnienia Jakości.

Rejestr pomiarów dla każdej części

"Stefan Müller jest najbardziej dumny z Działu Zapewnienia Jakości. Dostarcza on pełny zapis pomiarów dla każdej części opuszczającej fabrykę. Zapisy są przechowywane przez co najmniej 10 lat, a nawet 25 lat w przypadku elementów do elektrowni jądrowych. Klienci nawet nie muszą dokumentować wysokiej precyzji, bo całkowicie polegają na naszych zapisach, mówi z dumą Müller. Pięć współrzędnościowych maszyn pomiarowych firmy ZEISS ma w tym duży udział. Na zespół składają się: ZEISS ACCURA, ZEISS O-INSPECT i trzy ZEISS PRISMO, w tym dwa ze stołem obrotowym. Pracownicy pracują na dwie zmiany, maszyny pomiarowe często przez całą dobę, dłuższe programy pomiarowe uruchamiane są w nocy.
Ponieważ Dział Zapewnienia Jakości nie może pozwolić sobie na przestój, Stefan Müller szukał rozwiązania, które sprawi, że wymiana układów trzpieni będzie tak płynna, jak to tylko możliwe. Znalazł to w rozwiązaniu ZEISS FixAssist VAST."

Na początku pomyślałem, że wygląda jak zabawka, ale jest bardzo precyzyjna, łatwo w użyciu i wytrzymała”.

Günter Eckstein, szef Działu Zapewnienia jakości

Brak błędów pomiarowych przy wymianie głowic

"Inspektor jakości Michael Ehrnsberger pokazuje, jak to działa: zaciska płytkę systemu trzpienia pomiarowego, odkręca śruby kluczem sześciokątnym i reguluje. Gdy ustawienie jest idealne - Ehrnsberger ponownie dokręca śruby. Zajmuje to tylko kilka minut i zapewnia ustawienia ze stuprocentową powtarzalnością. "Masz wolne ręce, ponieważ genialnie prosta maszyna bezpiecznie trzyma trzpień. Wcześniej procedura za każdym razem trwała pół godziny - cenny czas, w którym maszyna pomiarowa nie pracowała."
Jednak urządzenie to nie tylko przyspiesza regulację, ale także zapobiega błędom pomiarowym. Występują np. w sytuacjach, gdy trzpień przesuwa się w wąskiej szczelinie pod kątem. Jeśli kula trzpienia pomiarowego nie jest znacznie większa niż trzon, możliwe jest, że to trzpień - zamiast kuli - dotknie mierzonej części i wystąpią błedne odczyty. „Każdy, kto często zmienia głowice, powinien kupić FixAssist”, zaleca Günther Eckstein, szef Działu Kontroli Jakości."

Wymiana układów trzpieni tak płynna, jak to tylko możliwe dzięki ZEISS FixAssist.
Wymiana układów trzpieni tak płynna, jak to tylko możliwe dzięki ZEISS FixAssist.
O spółce Müller Präzisionsteile

Müller Präzisionsteile GmbH ma siedzibę w Pyrbaum, w pobliżu Norymbergi. Wytwarza precyzyjne części w małych partiach do samochodów wyścigowych, elektrowni jądrowych oraz branży lotniczej. Pierwotna spółka została założona przez Georga Müllera w 1965 roku i zajmowała się dystrybucją maszyn. Firma zaczęła oferować produkcję na zamówienie w 1977 roku, a rok później kupiła pierwszą maszynę CNC, co było prawdziwą rewolucją w tamtych czasach. Spółka Müller Präzisionsteile GmbH powstała w 1985 roku. Obecnie wraz ze 130 pracownikami oferuje cały proces obróbki metalurgicznej (toczenie, frezowanie, polerowanie i obróbka erozyjna) oraz kompleksową kontrolę jakości.