Oprogramowanie zwiększające wiarygodność procesu

Metabowerke GmbH produkuje profesjonalne elektronarzędzia i akcesoria. Oferowanie klientom optymalnej jakości jest absolutną koniecznością dla tej firmy - dostawcych klasy premium. Firma ta ma długą tradycję sięgającą pierwszych dziesięcioleci XX wieku i znajduje się w Nürtingen w Niemczech. Pod koniec 2016 roku firma Metabo była w stanie zoptymalizować procesy pomiarowe i produkcyjne dzięki wdrożeniu oprogramowania do zarządzania jakością ZEISS PiWeb .

Jak Metabo odnosi sukcesy dzięki rozwiązaniom ZEISS:
ZEISS CALYPSO
Osiągnięcia:
  • Aktualne plany kontroli
  • Bezprzewodowe systemy pomiarowe
  • Szybsze rozwiązywanie problemów
  • Szybsza kontrola procesu
  • Krótszy czas konfiguracji

Metabo redukuje źródła błędów dzięki ZEISS PiWeb

Wyzwanie: płynne procesy

W obszarze produkcji obudów w Metabowerke używane są różne ręczne narzędzia pomiarowe, które wcześniej były połączone kablami. To nie tylko ograniczało mobilność pracowników, ale często następowały awarie - pękały kable, co dodatkowo zmniejszało niezawodność systemu. Ponadto dane przechwycone w „starym” systemie nie mogły zostać zapisane w pamięci podręcznej, co znacznie zwiększyło obciążenie inspektorów, gdyby proces pomiarowy został z jakiegokolwiek powodu przerwany. Równie problematyczny był fakt, że statystyczna ocena błędów pomiarowych była dla pracowników stosunkowo czasochłonna. Utrudniało to rozwiązywanie problemów i dodatkowo wydłużało proces pomiaru. Plany pomiarowe stworzone dla każdego z około 500 wyprodukowanych detali zostały drukowane specjalnie dla każdego z pracowników. Wydruki były następnie przenoszone na poszczególne stacje robocze, co oznaczało, że czasami występowało znaczne opóźnienie, zanim technicy pomiarowi mogli wprowadzić zmiany.

Aż do 2016 roku pracownicy mieli dostęp tylko do wydruków planów kontroli. Jeśli jakikolwiek parametr uległ zmianie, a plan pomiarów nie został natychmiast zmodyfikowany, pracownicy przeprowadzali kontrolę, stosując nieaktualny szablon.
Aż do 2016 roku pracownicy mieli dostęp tylko do wydruków planów kontroli. Jeśli jakikolwiek parametr uległ zmianie, a plan pomiarów nie został natychmiast zmodyfikowany, pracownicy przeprowadzali kontrolę, stosując nieaktualny szablon.
W systemie ZEISS PiWeb operator od razu widzi, czy dany parametr znajduje się w granicach tolerancji. Pozwala to na szybsze przystąpienie do rozwiązywania problemów.
W systemie ZEISS PiWeb operator od razu widzi, czy dany parametr znajduje się w granicach tolerancji. Pozwala to na szybsze przystąpienie do rozwiązywania problemów.

Rozwiązanie: ZEISS PiWeb

„Teraz te problemy należą już do przeszłości” - mówi Achim Schmid, koordynator ds. jakości w Housing Technology Center. Obecnie, jeśli pracownik mierzy obudowę przekładni szlifierki kątowej z płaską głowicą, po prostu otwiera odpowiedni plan pomiarów w oprogramowaniu ZEISS. Pracownik przesuwa kursor do odpowiedniego pola w tabeli i po naciśnięciu przycisku przenosi te dane z ręcznego narzędzia pomiarowego do systemu. Jeśli wartość mieści się w określonej tolerancji, natychmiast pojawia się zielona kropka. Jeśli wyświetla się czerwona kropka, technik pomiarowy pracuje nad zidentyfikowaniem problemu. Kiedyś było tak, że pracownik musiał zmienić oprogramowanie, a następnie wyszukać odpowiedni zestaw danych w rozwiązaniu statystycznym. Teraz może przeglądać wartości pomiarów dla poprzednich 500 pomiarów, korzystając z szablonów raportów w ZEISS PiWeb. „W ten sposób nasz zespół natychmiast widzi, czy jest to wartość odbiegająca lub czy istnieje tendencja do przekroczenia tolerancji” - mówi Schmid.

„W ten sposób nasz zespół natychmiast rozpoznaje, czy jest to wynik nietypowy lub czy istnieje tendencja do przekraczania tolerancji”.

Achim Schmid, Koordynator ds. jakości

Korzyść: większa konkurencyjność

Oprócz aktualizowania planów pomiarowych pracownicy nie muszą już zbierać danych niezbędnych do kontrolowania swoich procesów z różnych systemów. „Teraz wszystkie nasze dane są przechowywane centralnie” - mówi Schmid. „Ponadto układ raportów ZEISS PiWeb jest łatwiejszy w użyciu w porównaniu z poprzednim rozwiązaniem, dzięki czemu możemy szybciej zobaczyć, gdzie pojawiają się problemy”. I to nie wszystko. Rozwiązanie ZEISS pomogło również tej średniej wielkości firmie poprawić czasy pracy i przestojów maszyn produkcyjnych. W ramach projektu pilotażowego firma przeanalizowała dane pomiarowe w ZEISS PiWeb i zidentyfikowała cztery istotne dla procesu charakterystyki, co pozwoliło przyspieszyć czas konfigurowania maszyn produkcyjnych. Jeśli charakterystyki mieszczą się w tolerancji, natychmiast rozpoczyna się produkcja seryjna. Dla głównego brygadzisty ds. Produkcji, Uwe Forschnera, jedno jest jasne: „Krótsze czasy przezbrajania są już dużym krokiem w kierunku wydajnej produkcji bardzo małych partii, co zdecydowanie zwiększy naszą konkurencyjność”.

Forschner sprawdza obudowę przekładni do szlifierki kątowej – części formowanej wtryskowo, produkowanej w Nürtingen.
Forschner sprawdza obudowę przekładni do szlifierki kątowej – części formowanej wtryskowo, produkowanej w Nürtingen.
O spółce Metabowerke GmbH

W 1924 roku Albrecht Schnitzler zbudował pierwsze ręczne wiertło, czym zapoczątkował istniejącą do dziś firmę Metabowerke GmbH. W marcu 2016 roku ta firma z tradycjami została kupiona przez spółkę Hitachi Koki, należącą do japońskiej Grupy Hitachi. Ten producent profesjonalnych elektronarzędzi i akcesoriów zatrudnia na całym świecie 1900 osób. 1100 z nich pracuje w siedzibie Metabo w niemieckim mieście Nürtingen pod Stuttgartem. W 2016 roku ta średniej wielkości firma wygenerowała przychody na poziomie 423 milionów euro. Udział eksportu w 2016 roku wyniósł 80%. Metabo posiada ponad 700 patentów i znaków handlowych.