Wspaniały start ZEISS XENOS zapewnia niezawodność, jakość i precyzję

Zlokalizowana w bawarskim mieście Roding w Niemczech firma Stangl & Co. GmbH ma często tylko kilka dni na wyprodukowanie prototypów i niewielkich partii o wymaganym wysokim poziomie precyzji. Zamówienia otrzymuje z całego świata. Od kilku miesięcy firma korzysta z wysokiej klasy maszyny pomiarowej ZEISS XENOS, aby skontrolować jakość swoich produktów. Jest to pierwsza firma produkcyjna w Europie, która zainwestowała w tak wysoce precyzyjny sprzęt, dołączając do elitarnego grona laboratoriów i instytucji badawczych, które wykorzystuja ta wysoko precyzyjną maszynę pomiarową, która powstała w 2014 roku.

Jak rozwiązania ZEISS wspierają sukces spółki Stangl & Kulzer?
ZEISS XENOS
ZEISS CALYPSO
ZEISS VAST gold
Osiągnięcia:
  • Większa niezawodność atutem dla klientów
  • Szybsze rozwiązywanie problemów
  • Większa elastyczność i o wiele szybsza produkcja

Kontrola jakości w produkcji prototypów i małych serii za pomocą zaawansowanych maszyn pomiarowych ZEISS

Wyzwanie: Znaczny wzrost obciążenia pomiarowego

Przy produkcji masowej można pozwolić sobie na wiele pętli regulacji, tak aby produkowany element spełniał wymagania, ale już prototypy muszą mieścić się w zakresie tolerancji od samego początku. „To sprawia, że ​​proces produkcyjny jest ekscytujący, jak wielka tajemnica” - mówi Andreas Löffler. Andreas Löffler - inżynier przemysłowy w Stangl & Co. GmbH jest odpowiedzialny za jakość i zarządzanie procesami. Jeśli choćby jedna cecha nie mieści się w zakresie tolerancji, to firmy zmuszone są do inwestowania dużo czasu i wysiłku w znalezienie przyczyny, np. obliczanie interakcji poszczególnych komponentów lub eliminowanie niepożądanych efektów poprzez dokonywanie korekt w innych obszarach. „Oznacza to dużo pracy, która pochłania cenny czas na rozwój, którego po prostu nie masz, jeśli chcesz konkurować globalnie” - mówi Löffler. To wyjaśnia, dlaczego czas i zasoby poświęcone na pomiary podczas budowy prototypu wzrosły dziesięciokrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat. A to jeszcze nie wszystko. „Wymagania dotyczące dokumentowania wyników pomiarów nie ustępują wysiłkowi potrzebnemu do samych pomiarów”.

ZEISS opracował obrotowy stół dla maszyny ZEISS XENOS dla firmy Stangl & Co.
ZEISS opracował obrotowy stół dla maszyny ZEISS XENOS dla firmy Stangl & Co.
Stefan Kulzer: „Wymagania dotyczące precyzji i dokumentacji prototypów znacząco wzrosły w ostatnich latach”.
Stefan Kulzer: „Wymagania dotyczące precyzji i dokumentacji prototypów znacząco wzrosły w ostatnich latach”.

Rozwiązanie: niezawodne pomiary za pomocą ZEISS XENOS

Aby zademonstrować klientom, że elementy obrabiane zostały wyprodukowane zgodnie ze specyfikacją, dla bardzo wysokich wymagań dotyczących precyzji, firma Stangl & Co. GmbH zlecała pomiary zewnętrznemu usługodawcy. Ten usługodawca sprawdzał wyprodukowane prototypy na maszynie ZEISS PRISMO ultra. „Proces zawsze przebiegał gładko, ale ograniczał naszą elastyczność” - mówi Löffler. Aby szybciej uzyskiwać wyniki i prześcignąć konkurencję w zakresie zapewniania jakości, Stangl & Co. GmbH - jako pierwsza firma produkcyjna w Europie - zainwestowała w ZEISS XENOS. „To zapewniło nam doskonały start, jeśli chodzi o precyzję” - wyjaśnia Stefan Kulzer, jeden z dwóch dyrektorów zarządzających firmy.

„Czas i środki przeznaczane na pomiary w czasie konstruowania prototypu zwiększyły się kilkukrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Dzięki ZEISS XENOS jesteśmy doskonale przygotowani na to, co przyniesie przyszłość”.

Stefan Kulzer, Dyrektor zarządzający

Zaleta: szybsze rozwiązywanie problemów

W przypadku ZEISS XENOS błąd długości wynosi zaledwie 0,3 mikrometra przy zakresie pomiarowym do jednego metra sześciennego. Dzięki tak wysokiej precyzji Andreas Löffler i jego współpracownicy mogą na przykład określić, czy mocowanie przedmiotu obrabianego spowodowało błąd okrągłości. „To znacznie przyspiesza rozwiązywanie problemów i ostatecznie optymalizuje wszystkie nasze procesy” - mówi inżynier ds. jakości. Inna własność systemu również wywarła wrazenie na firmie: pomiary na XENOS są wykonywane szybciej dzięki napędowi liniowemu maszyny. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces pomiarowy, ZEISS opracował stół obrotowy dla ZEISS XENOS. Ten dodatek sprawia, że ​​maszyna pomiarowa w Roding jest jedyna w swoim rodzaju, redukując liczbę wymian układów trzpieni pomiarowych, nawet podczas kontroli bardzo złożonych komponentów. „Już zauważyliśmy, ile czasu zaoszczędziliśmy” - mówi Andreas Löffler.

Andreas Löffler ocenia powierzchnię części, która musi spełnić rygorystyczne normy klienta z branży lotniczej.
Andreas Löffler ocenia powierzchnię części, która musi spełnić rygorystyczne normy klienta z branży lotniczej.
Stangl & Co. GmbH Precision Technology

Spółka Stangl & Co. GmbH Precision Technology została założona w 1988 roku przez Johanna Stangla i Stefana Kulzera. Spółka stanowi najważniejszy podmiot Grupy Stangl & Kulzer, która oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie obróbki metalu i tworzyw sztucznych, a także projektowania lekkich konstrukcji. Kluczowym atutem tej skonsolidowanej grupy spółek jest technologia precyzyjna. Około 80% spośród 370 pracowników grupy pracuje w Stangl & Co. GmbH Precision Technology, zajmując się produkcją prototypów i części w pojedynczych egzemplarzach lub małych seriach dla klientów z różnych branż. Pozostałe dwie spółki należące do grupy to: SK Carbon Roding GmbH, która opracowuje i wytwarza wysokiej jakości lekkie struktury z tworzyw sztucznych, stosując wzmacniające włókna w specjalistycznych procesach produkcyjnych; oraz Roding Automobile GmbH, specjalizująca się w opracowywaniu i budowaniu funkcjonalnych prototypów i pojazdów koncepcyjnych o lekkiej konstrukcji z włókna węglowego i wyposażonych w silniki elektryczne. Firma dowiodła swoje fachowej wiedzy, projektując i budując Roding Roadster – lekki samochód sportowy, produkowany ręcznie w małych seriach. Przychody firmy wyniosły w 2016 roku 35 milionów euro.