Powiew zmian w zakładzie Ikola

Branża energii wiatrowej odnotowała znaczny wzrost. Jeden z największych producentów turbin wiatrowych, firma Moventas, jest gotowa w pełni wykorzystać tę sytuację — między innymi dzięki inwestycjom w technikę pomiarową ZEISS.

Jak rozwiązania ZEISS wspierają sukces spółki Moventas?
ZEISS CenterMax
ZEISS CALYPSO
ZEISS VAST XT gold
Osiągnięcia:
  • Wyższa precyzja i lepsza powtarzalność
  • Skrócenie czasu pomiaru do 1/12

Zautomatyzowana maszyna pomiarowa optymalizuje proces produkcji przekładni do turbin wiatrowych

O kliencie

Kilka lat temu w firmie Moventas planowano otwarcie nowej fabryki, która byłaby w stanie dostarczać tysięcy kół zębatych do przekładni planetarnych rocznie. Wcześniej części te były wytwarzane w niewielkich partiach — ręcznie i pojedynczo. Do wykonania kolejnego wielkiego kroku konieczne było wprowadzenie dużych zmian — wdrożenie procesu seryjnego. Potrzebny był nowy system zarządzania jakością łączący wszystkie narzędzia i procesy. Taisto Kymäläinen, Menadżer Jakości oraz jego zespół otrzymali zadanie przeprowadzenia dogłębnej analizy procesów wewnętrznych i krytycznej oceny wszystkich stosowanych procedur. Analiza obejmowała również porównanie cen/wydajności wszystkich obecnych na rynku maszyn i rozwiązań pomiarowych. „Kiedy na wystawie Control 2006 zobaczyłem współrzędnościową maszynę pomiarową CenterMax, od razu wiedziałem, że to dobre rozwiązanie dla zakładu Ikola” — mówi Taisto Kymäläinen. Z tą myślą nawiązał współpracę z ZEISS jako partnerem do tego typu rozwiązań. Patrząc wstecz, można bezpiecznie stwierdzić, że otwarty ostatnio zakład Ikola znacznie przekracza w możliwej wydajności planowaną produkcję kół do przekładni planetarnych.

Tanja Lähteenmäki koryguje proces przy ręcznie sterowanej maszynie ZEISS CenterMax w trakcie produkcji.
Tanja Lähteenmäki koryguje proces przy ręcznie sterowanej maszynie ZEISS CenterMax w trakcie produkcji.

Cały proces

Jakość kół zębatych w przekładniach planetarnych jest kluczowym elementem efektywności energetycznej i okresu eksploatacji turbin wiatrowych. Surowiec — duże stalowe bloki — przed transportem do miejsca wstępnej obróbki za pomocą sterowanych pojazdów zautomatyzowanych są najpierw poddawane hartowaniu. Do każdego detalu podczas początkowej obróbki przypisywany jest dwuwymiarowy matrycowy kod kreskowy. Po obróbce wstępnej koła przekładni są przenoszone do obszaru hartowania, w którym zawsze jest ciepło i przytulnie, nawet zimą. To nadaje powierzchniom kół przekładni wyjątkowo twardą powłokę.

Następną czynnością jest szlifowanie utwardzonych kół. Pierwsze części są mierzone bezpośrednio na wydziale produkcyjnym na sterowanej ręcznie maszynie CenterMax, podczas doprowadzania do procesu szlifowania. Po sprawdzeniu jakości i przygotowaniu procesu można rozpocząć produkcję masową. Podczas produkcji seryjnej robot portalowy — oczywiście zautomatyzowany — transportuje części do stanowiska kolejnej, następującej po szlifowaniu, kontroli jakości, w którym czeka następna maszyna CenterMax. Potem robot portalowy przenosi koła zębate do różnych stanowisk obróbki, gdzie poddawane są czyszczeniu, a ich hartowane powierzchnie są poddawane kontroli metodą szumową Barkhausena. I znowu wszystko zależy od kontroli jakości — i maszyny CenterMax.

Automatyzacja z wykorzystaniem narzędzia CenterMax

Ciężkie koło przekładni jest następnie umieszczane w specjalnym uchwycie w maszynie CenterMax. Pomiar uruchamia się automatycznie. Wyniki pomiaru są przesyłane do bazy danych za pomocą łączności komórkowej. Każdy element mierzony przez maszynę CenterMax jest najpierw przesyłany do większego, zautomatyzowanego magazynu, gdzie oczekuje na wbudowanie w przekładnię. Cały system jest doskonałym przykładem znormalizowanego i zautomatyzowanego procesu. Biorąc pod uwagę możliwość zwiększenia popytu, obszar ten jest przygotowany na rozbudowę systemu typu master-slave. Ocena kół przekładni za pomocą GEAR PRO to kluczowy element poprawy jakości, gwarantujący stabilność produkcji. Aby ułatwić w przyszłości przetwarzanie, można również przechwytywać dane statystyczne. Przejście na produkcję masową i wdrożenie opisanych środków sprawia, że firma Moventas jest dobrze przygotowana, by sprostać przyszłym wyzwaniom.

O spółce Moventas

Pierwsze koła zębate były produkowane w Jyvaskyla w Finlandii około 70 lat temu w czasie, kiedy najprawdopodobniej energię wiatrową uważano za element science fiction. W tamtych czasach firma Moventas produkowała koła zębate dla przemysłu papierniczego. Na początku lat osiemdziesiątych firma zaczęła budować przekładnie do niewielkich turbin wiatrowych. Fuzja firm Valmet, Santasalo i Parkano Gears w 2000 r. położyła podwaliny Moventas. Obecnie firma Moventas działa na całym świecie, zatrudnia ponad 1300 osób, z czego 700 pracuje w Jyvaskyla.