Kiedy liczy się każdy mikrometr Firma Henschel stosuje technologię pomiarową ZEISS w kontroli jakości ciężkich obudów przekladni

Co odróżnia maszynę, która się psuje w następstwie długotrwałej eksploatacji, od maszyny, która działa nadal po wielu latach użytkowania? To szczegóły, drobne odchylenia od idealnego kształtu i niedokładna jakość wykonania. Henschel zapewnia długi okres eksploatacji produkowanych przez siebie przekładni, wykorzystując najdokładniejszą dostępną technikę pomiarową. Aby zagwarantować maksymalną jakość, nawet bardzo duże i wyjątkowo ciężkie elementy, takie jak koła zębate i obudowy przekładni, muszą być wykonane z dokładnością co do mikrometra.

Jak rozwiązania ZEISS wspierają sukces spółki Henschel?
ZEISS GEAR PRO
Osiągnięcia:
  • Wyższa jakość
  • Lepsze wyniki dostaw i niezawodność

Firma Henschel stosuje technologię pomiarową ZEISS w kontroli jakości ciężkich obudów przekladni

Wyzwanie: superdokładność wyjątkowo ciężkich i długich części

Firma Henschel produkuje przekładnie dla przetwórstwa tworzyw sztucznych, do tramwajów i lokomotyw. Obudowy do niedawna dostarczali podwykonawcy, obecnie produkowane są przez Hanschel i w pełni kontrolowane. Kontrola jakości stalowych obudów o wadze do kilku ton i długości do czterech metrów wymaga zastosowania bardzo dużej i wysoce precyzyjnej maszyny pomiarowej. Dlatego Bodo Kohlmeyer, Dyrektor Zarządzający Jakością w firmie Henschel, kilka miesięcy temu zainwestował w nową maszynę ZEISS.

Kontrola jakości w produkcji kół zębatych i obudów kół zebatych w firmie Henschel
Kontrola jakości w produkcji kół zębatych i obudów kół zebatych w firmie Henschel

Rozwiązanie: 850-milimetrowy trzpień z aktywną głowicą

„Tylko trzech z oferentów mogło dostarczyć maszyny pomiarowe odpowiadające naszym potrzebom” — opisuje Kohlmeyer. Kluczowym elementem, który zadecydował o wyborze maszyny ACCURA firmy ZEISS była aktywna głowica, która automatycznie koryguje odległość od detalu podczas pomiaru.

W firmie Henschel maszyna ACCURA II jest używana od 2010 r. Posiada szczególnie długi trzpień (850 mm) i może precyzyjnie zmierzyć wnętrza bardzo dużych detali obudowy. W Henschel wykorzystuje się ją do sprawdzania odstępów między osiami, wywierconych otworów na łożyska i równoległości.

„Zrobiliśmy ogromne postępy w kwestii niezawodności dostaw, a teraz skutecznie wprowadzamy wysokie standardy jakości”

podsumowuje Kohlmeyer.

Korzyść: maksymalna kontrola w najmniejszym szczególe

Kohlmeyer wie aż za dobrze, że maszyna pomiarowa to inwestycja, która musi być dobrze uzasadniona. „W przypadku wielu operacji oszczędza się na technologii pomiarowej i stosuje ręczne rejestry oraz kontrolę wzrokową. Wyniki przyprawiają czasami o zawrót głowy” — donosi Kohlmeyer. Obecnie problemy wynikające z niedokładności obudów dostarczanych przez określonych dostawców są dla firmy Henschel kwestią przeszłości. „Wykonaliśmy znaczny postęp w zakresie rzetelności dostaw; wdrażamy skutecznie wysokie wymagania dotyczące jakości” — podsumowuje Kohlmeyer. Długi okres eksploatacji i znana na arenie międzynarodowej rzetelność wykonania przekładni gwarantuje, że firma Henschel nadal będzie otrzymywać zamówienia od wymagających klientów z całego świata.

O spółce Henschel

Firma Henschel Antriebstechnik GmbH to jedna z wiodących niemieckich firm w dziedzinie technologii napędowej; odgrywa kluczową rolę w postępie technologii napędowej. Henschel produkuje wysokiej klasy przekładnie i ich obudowy na potrzeby przemysłu maszynowego. Firma nieustannie prowadzi badania, opracowuje i wprowadza na rynek niestandardowe rozwiązania i innowacje napędowe we wszystkich obszarach związanych z technologią przekładni.