Ta część serwisu jest przeznaczona wyłącznie dla osób, które stosują wyroby medyczne jako profesjonaliści i może zawierać reklamy wyrobów kierowane wyłącznie do takich osób.
Aby wejść na stronę zarezerwowaną dla osób stosujących wyroby medyczne jako profesjonaliści, potwierdź, że jesteś taką osobą (np. wykonującą zawód medyczny, osobą prowadzącą obrót wyrobami medycznymi, serwisantami itp.).

ZEISS DLA OPTYKÓW I OKULISTÓW

ZEISS DuraVision BlueProtect UV

Powłoka filtrująca światło niebiesko-fioletowe od ZEISS.

DuraVision® BlueProtect UV to specjalna powłoka dla osób, które spędzają większość czasu w pomieszczeniach i które są narażone na światło niebiesko-fioletowe emitowane przez diody LED, telewizory, monitory komputerowe i tablety. Powłoki filtrujące światło niebiesko-fioletowe od ZEISS do soczewek okularowych blokują określone zakresy długości fal świetlnych, pomagając tym samym zmniejszyć obciążenie oczu narażonych na niebieskie światło.

 • Odpowiedź na potrzeby zdrowotne użytkowników
 • Najwyższa wytrzymałość
 • Łatwa pielęgnacja

Dlaczego Twoi klienci niepokoją się niebiesko-fioletowym światłem?

 • 90%

  osób, które spędzają trzy lub więcej godzin dziennie przy komputerze cierpi na zespół widzenia komputerowego.1

 • 4,8 miliarda

  osób aktywnie korzystało z Internetu w kwietniu 2020 r., co było równe 59% światowej populacji.2

 • 73%

  dorosłych w USA czasami korzysta z urządzenia cyfrowego oglądając telewizję – jeden ekran to za mało.3

Czym jest światło niebieskie i w jaki sposób powłoki filtrujące niebieskie światło mogą pomóc Twoim klientom?

Światło naturalne, tzn. słoneczne, obejmuje światło o różnej długości. Jednym z barw światła w spektrum widoczności jest światło niebieskie. Odpowiada ono za około jedną trzecią widocznego światła o wysokiej energii (HEV). Długość fali światła niebieskiego wynosi od 390 do 500 nm w widmie światła widzialnego. Światło to łatwo dociera do oczu, przechodzi przez rogówkę i pada na siatkówkę. Właściwym rozwiązaniem tego problemu są rozwiązania filtrujące niebieskie światło, np. odpowiednie powłoki soczewek. Osoby noszące odpowiednie soczewki z powłoką filtrującą światło niebieskie mogą ograniczyć ilość światła niebieskiego i fioletowego, które dociera do oka. Badania naukowe pokazały, że kontakt z niebieskim światłem może być korzystny, ale wiąże się też z określonym ryzykiem (związanym z dualnym wpływem światła niebieskiego).

Czym jest światło niebiesko-fioletowe?

Na czym polega jego dualny charakter?

+ Korzystna cecha niebieskiego światła (HEV): kontakt z nim w ciągu dnia pomaga ciału zachować zdrowy rytm biologiczny.
Mamy tu na myśli naturalny cykl jawy i snu.

- Negatywna cecha niebieskiego światła (HEV): możliwe uszkodzenia komórek siatkówki.

Światło niebiesko-fioletowe

Z bliższej perspektywy: pozytywne i negatywne cechy niebieskiego światła

Zakres od 390 do 440 nm długości fali to ta część spektrum HEV, która może być szkodliwa. Światło to jest wszechobecne, choć jego natężenie może być różne. Standardowy monitor komputerowy LCD emituje światło rzędu 250 cd/m2, natomiast bezchmurne niebo w południe jest aż 32 razy jaśniejsze. Bezpośrednie światło słoneczne z kolei może być nawet tysiąckrotnie jaśniejsze.

Fakty dotyczące niebieskiego światła
Wykres pokazujący długość fali niebieskiego światła w odniesieniu do względnej zależności widmowej (pozytywny efekt niebieskiego światła)

Pozytywne cechy niebieskiego światła

 • Światło niebieskie o długości fali ok. 460 nm wpływa na produkcję melatoniny i reguluje wewnętrzny „zegar” (rytm dzienny).
 • Niebieskie światło (występujące w dzień) blokuje produkcję melatoniny.
 • Im więcej niebieskiego światła, tym mniej melatoniny wytwarza ciało.  

Skutek: lepszy nastrój i zwiększona czujność

 • Z kolei mniejsza ilość niebieskiego światła stymuluje produkcję melatoniny.

Rezultat: senność (może przeszkadzać w ciągu dnia).

     Ilustracja graficzna wpływu niebieskiego światła na nasze komórki (negatywny wpływ niebieskiego światła)

     Negatywne cechy niebieskiego światła

     Długotrwały kontakt z niebieskim światłem może być szkodliwy.
     • Niektóre badania wykazały, że niebiesko-fioletowe światło może prowadzić do uszkodzenia i zamierania komórek siatkówki.
      • Komórki siatkówki mogą ulec uszkodzeniu wskutek pochłaniania energii ze światła („podgrzewanie”).
      • Potencjalne uszkodzenia siatkówki mogą wywoływać toksyczne reakcje.
      • Poważną konsekwencją może być zwyrodnienie plamki żółtej.
     • To ryzyko uszkodzeń komórek wywołanych światłem jest nazywane zagrożeniem niebieskim światłem.
     Smartfony emitują niebieskie światło o dużym natężeniu. Na ilustracji widzimy osoby patrzące na ekrany swoich smartfonów.

     Czy jednak klienci powinni się martwić częstym narażeniem na wpływ światła o dużej zawartości światła niebieskiego?

     Klienci częściej niż kiedykolwiek są narażeni na wpływ światła niebieskiego emitowanego przez nowoczesne źródła światła. Smartfony, żarówki LED, telewizory, monitory komputerów, czytniki e-booków i tablety emitują dużą ilość niebieskiego światła. Emisja światła niebieskiego o dużym natężeniu jest jedną z przyczyn tzw. cyfrowego zmęczenia wzroku.

     Powłoki filtrujące niebieskie światło od firmy ZEISS

     Powłoki soczewek chroniące przed niebieskim światłem i nie tylko: rozwiązania filtrujące światło niebiesko-fioletowe.

     ZEISS oferuje bogate portfolio produktów blokujących światło niebiesko-fioletowe, wychodzących naprzeciw zróżnicowanym potrzebom klientów podczas aktywności w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu. Różne serie produktów filtrują różną ilość światła niebiesko-fioletowego, zależnie od zastosowania.

     • DuraVision®  BlueProtect  od ZEISS,     powłoka   dla soczewek blokująca światło niebieskie  ,   częściowo  odfiltrowująca światło niebiesko-fioletowe  ; idealna dla aktywności wewnątrz.
     • Skylet® i  PhotoFusion X od ZEISS  to soczewki barwione i fotochromatyczne blokujące niebiesko-fioletowe światło o różnej intensywności,  zapewniające również  pełną ochronę przed promieniowaniem UV.
     • BlueGuard® od ZEISS: najnowsze osiągnięcie technologii blokowania światła niebieskiego, w którym cząstki filtrujące niebieskie światło są wbudowane w konstrukcję soczewki.
     DuraVision® BlueProtect od ZEISS

     DuraVision® BlueProtect od ZEISS

     DuraVision® BlueProtect od firmy ZEISS to unikalna, wydajna powłoka soczewek blokująca światło niebieskie. Daje ona klientom następujące korzyści:

     • Zwiększona zdolność odbijania niebiesko-fioletowego spektrum światła.
     • Selektywne osłabienie natężenia światła niebiesko-fioletowego przechodzącego przez soczewkę.
     • Zmniejszenie ilości światła niebiesko-fioletowego dochodzącego do oczu.

     Powłoka DuraVision® BlueProtect jest wyposażona w filtr światła niebieskiego, osłabiający światło niebieskie w zakresie widma od 390 do 440 nm. Nadal przepuszcza ona „zdrowe” światło niebieskie, którego potrzebuje nasze ciało, zapewniając większy komfort widzenia.

     ZEISS DuraVision  BlueProtect nie tylko blokuje światło niebiesko-fioletowe, ale także ma wszystkie cechy wysokiej jakości powłok ZEISS, w tym:

     • Warstwę powłokową o dużej twardości.
     • Łatwe czyszczenie, poprawiające komfort widzenia.
     • DuraVision Platinum UV po wewnętrznej stronie soczewki.

     Zawsze dostępne w bezbarwnych soczewkach ZEISS z DuraVision BlueProtect

     • Technologia UVProtect

      Lepsza ochrona przed UV, która umożliwia bezbarwnym soczewkom ZEISS blokowanie szkodliwego promieniowania UV do długości fali 400 nm. Taki sam standard ochrony, oferowany przez wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne.

     Powłoki antyrefleksyjne i powłoki filtrujące niebieskie światło: czym się różnią?

     Na powierzchnię soczewek nakładana jest zarówno powłoka antyrefleksyjna, jak i powłoka filtrująca światło niebieskie, co wpływa na redukcję odblasków. Powłoki soczewek filtrujące niebieskie światło zapewniają jednak dodatkową ochronę przed niebieskim światłem. Powłoki antyrefleksyjne nie blokują niebieskiego światła.

     Kontakt

     Zostań partnerem ZEISS

     Wczytywanie formularza...

     Dane z formularza kontaktowego zostaną użyte do udzielenia odpowiedzi na Twoje pytanie przez Carl Zeiss Vision Care w formie telefonicznej lub e-mailowej. Kliknij tutaj, aby przeczytać nasze zasady ochrony danych.

     Umów się na spotkanie

     Wczytywanie formularza...

     Dane z formularza kontaktowego zostaną użyte do udzielenia odpowiedzi na Twoje pytanie przez  Carl Zeiss Vision Care w formie telefonicznej lub e-mailowej. Kliknij tutaj, aby przeczytać nasze zasady ochrony danych.

     • 1

      Według Krajowego Instytutu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia Pracowników USA, https://www.downtowneyes.com/blog/eye-care/preventing-computer-vision-syndrome/

     • 2

      https://datareportal.com/reports/digital-2021-july-global-statshot

     • 3

      Według najnowszego Total Audience Report Nielsena, https://www.statista.com/chart/16738/second-screen-usage-while-watching-tv/