Okulary dla dzieci: Wizyta z dzieckiem u optyka

Podpowiedzi dotyczące oczu dziecka i dziecięcych okularów.

Czy oko to najważniejszy narząd zmysłu? Ważniejszy nawet niż skóra, nos, uszy i język? To trudne pytanie, ale jednego jesteśmy pewni: w przypadku wad wzroku – zwłaszcza u dzieci – pogarsza się orientacja oraz radość z życia. Jest to tym bardziej dotkliwe, że współczesny świat jest zdominowany przez bodźce wzrokowe. Dlatego rodzice powinni zwracać szczególnie baczną uwagę na oczy i wzrok dzieci. Lepszy wzrok przygotowało garść podpowiedzi dotyczących oczu dzieci oraz dziecięcych okularów, które pomogą zorientować się w tym zawiłym i ważnym zagadnieniu.

Jak rozpoznać problemy z widzeniem u dzieci –

Sprawdzenie wzroku dziecka może być przyjemną zabawą.

Optyk Hendrik Gausepohl zaleca uważne obserwowanie zachowań wzrokowych u dzieci. W przypadku oznak zeza, drgania okolicy oka i szarzenia źrenic należy niezwłocznie skonsultować się z optykiem. To samo dotyczy rodzin, w których występują choroby oczu lub słaby wzrok. Kolejnym sygnałem ostrzegawczym jest brak nawiązywania kontaktu wzrokowego przez dziecko z mówiącą do niego osobą.

Soczewki oka niemowlęcia są bardzo miękkie i akomodują z łatwością, tzn. dostosowują się do różnych odległości widzenia. Gdy jedno oko nie funkcjonuje prawidłowo, rodzice mogą tego nie zauważyć, ponieważ zdrowe oko jest w stanie kompensować ten brak. Należy zatem udać się z dzieckiem na badanie wzroku dosyć wcześnie – najlepiej w wieku trzech lat.

Wizyta u optyka przed rozpoczęciem edukacji szkolnej jest bezwzględnie zalecana. W wieku 14 lat należy wykonać badanie wzroku, aby wykryć ewentualne zmiany wieku nastoletniego, zwłaszcza krótkowzroczność. Kolejne badanie wzroku zazwyczaj pokrywa się z obowiązkowym badaniem wzroku wymaganym do uzyskania prawa jazdy.

Odpowiednie oprawki okularowe dla dzieci

Podejmowanie decyzji nigdy nie jest łatwe. A przy wyborze oprawek do okularów dla dzieci ważny jest nie tylko ich wygląd.

Jak zapewnić dobre widzenie naszym dzieciom

Okulary dla dzieci muszą spełniać wymagające normy

Test wzroku ZEISS online Jak dobrze postrzegasz kontrast i kolory? W szybki i łatwy sposób sprawdź swój wzrok.
Oczy dzieci U nowonarodzonego dziecka zmysł wzroku działa od razu. Jednakże jego sprawność rozwija się dopiero z czasem
Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS