Zdrowie + Profilaktyka

Jak prawidłowo czyścić i dbać o okulary?

Wskazówki, jak dbać o okulary

20 października 2022
  • Jak prawidłowo czyścić i dbać o okulary?

Perfekcyjnie czyste soczewki... Użytkownicy okularów uwielbiają ten moment, gdy zakładają idealnie wyczyszczone okulary i mogą cieszyć się niezakłóconym widzeniem. Czy nie byłoby wspaniale, gdyby okulary zawsze były czyste, a plamy, zabrudzenia i odciski palców stały się odległym wspomnieniem? Właściwe czyszczenie soczewek nie tylko zapewnia Lepszy wzrok: wydłuża także żywotność okularów. Nieprawidłowe metody czyszczenia mogą uszkodzić współczesne soczewki, nawet jeśli zostały utwardzone warstwą odporną na zarysowania. LEPSZE WIDZENIE oferuje praktyczne wskazówki, jak skutecznie i delikatnie czyścic okulary zarówno w domu, jak i poza nim.

Jak dbać o optymalne widzenie – najważniejsza porada

Należy pamiętać, że używanie chusteczek higienicznych lub odzieży do czyszczenia – nawet jako ostateczność – nie jest dobrym pomysłem. Tkaniny i chusteczki często zostawiają drobiny kurzu i brudu na powierzchni okularów, co prowadzi do mikrozadrapań. Z czasem skutkuje to pogorszeniem jakości soczewek i gorszym widzeniem. Powstałych rys nie da się usunąć ani z soczewek organicznych, ani mineralnych. Nawet jeśli rysy wydają się być zaledwie defektem kosmetycznym, światło rozszczepia się przez małe zarysowania, obciążając oko. Często prowadzi to do konieczności zakupu nowych okularów.

Właściwe czyszczenie okularów – instrukcja

Poniższe zasady dotyczą zarówno dokładnego czyszczenia okularów w domu, jak i szybkiego przetarcia soczewek, gdy jesteś w biegu. Zacznij od delikatnego wytarcia soczewek ściereczką z mikrofibry albo chusteczką do czyszczenia soczewek, aby usunąć pierwszą warstwę zanieczyszczeń.

  • Szybkie czyszczenie – dla zabieganych

    Jeśli musisz szybko wyczyścić okulary, nie używaj rękawów, szalika itp. Do czyszczenia okularów poza domem polecamy chusteczki ZEISS, które nie zabierają dużo miejsca i są gotowe do użycia. Co ważne, nie zawierają żadnych szkodliwych substancji.

    W ostateczności można skorzystać także ze zwykłej ściereczki z mikrofibry, ale suche ściereczki nie zawsze zdadzą egzamin, zwłaszcza gdy chcesz usunąć tłuste ślady. Najlepiej najpierw zwilżyć ściereczkę sprayem do czyszczenia i dopiero wówczas wyczyścić soczewkę.1

  • Dokładne czyszczenie w domu

    Do czyszczenia okularów w domu doskonale sprawdzą się także nawilżane chusteczki ZEISS oraz spray do czyszczenia soczewek ZEISS, który w połączeniu ze ściereczką z mikrofibry skutecznie usunie zabrudzenia. Połączenie tych produktów jest równie wydajne jak czyszczenie pod bieżącą wodą, ale znacznie szybsze. Pamiętaj, aby nanosić spray na ściereczkę, a nie bezpośrednio na soczewki. Soczewki w okularach bezramkowych mają nawiercone otwory, a w standardowych oprawach mają śrubki mocujące. Jeśli płyn będzie często dostawał się do tych otworów, może wywołać negatywny efekt w okularach. Lepiej zatem nanosić spray na ściereczkę. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń, a jednocześnie zapewni odpowiednią ilość środka, aby skutecznie usunąć brud i tłuszcz.2

  • Czyszczenie oprawek – co zalecają specjaliści?

    Niewłaściwe czyszczenie może zaszkodzić także oprawie okularowej. Poniższe wskazówki pomogą zadbać o nieskazitelny wygląd oprawek jak w dniu zakupu.

    • Dobre rezultaty przynosi czyszczenie letnią, bieżącą wodą. Zawsze trzymaj okulary od strony czyszczonej oprawki. W ten sposób unikniesz odkształcenia, a nawet złamania oprawy.
    • Zauszniki i noski warto czyścić regularnie także ze względów higienicznych. Zadbasz jednocześnie o lepsze dopasowanie okularów, a usunięcie tłustych osadów zapobiegnie zsuwaniu się.
  • Raz na jakiś czas skuś się na czyszczenie ultradźwiękowe

    Użycie urządzenia ultradźwiękowego (dostępnego w sprzedaży online oraz stacjonarnie w specjalistycznych salonach) w domu lub u optyka daje pewność dokładnego i wygodnego czyszczenia. Jest to najbardziej delikatny i skuteczny sposób usuwania zanieczyszczeń. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby przywrócić soczewki i oprawki do stanu świetności.  Pamiętaj jednak o regularnej wymianie wody w urządzeniu.

    Jeśli nie chcesz kupować urządzenia, skorzystaj z czyszczenia w salonie optycznym (najlepiej raz na pół roku). We współczesnych salonach jest to standardowe wyposażenie.

Prawidłowe przechowywanie okularów

Prawidłowe przechowywanie okularów

Twoje okulary zasługują na bezpieczny dom! Przechowuj je w twardym etui, gdy ich nie nosisz. Jeśli nie masz ze sobą etui, upewnij się, że przechowujesz je w bezpiecznym miejscu, kładąc je soczewkami do góry. Unikaj także wystawiania okularów na bardzo wysoką temperaturę. Temperatura powyżej 80 stopni może uszkodzić nawet najbardziej wytrzymałe soczewki i oprawki. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza użytkownicy soczewek organicznych. Wysoka temperatura może zmniejszać trwałość powłok takich soczewek (na przykład antyrefleksu). Duże zmiany temperatur mogą ponadto prowadzić do pękania powierzchni soczewek. Wynika to z różnych struktur bazy soczewki oraz powłoki. Pamiętaj zatem, aby nie zostawiać okularów ani etui na dłuższy czas w saunie lub w nasłonecznionym aucie.   

  • Jak zadbać o czystość i unikać rys
  • Jak zadbać o czystość i unikać rys
  • Jak zadbać o czystość i unikać rys
  • Jak zadbać o czystość i unikać rys

Jak zadbać o czystość i unikać rys

Na dobre widzenie wpływa nie tylko czystość soczewki, ale i sama soczewka. Powłoki o specjalnych właściwościach utwardzających (np. DuraVision®  Platinum marki ZEISS) sprawiają, że soczewki stają się bardzo odporne na zarysowania oraz zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń, kurzu i wilgoci na ich powierzchni. Efekt? Twoje soczewki pozostają czyste dłużej i znacznie łatwiej je wyczyścić. Przekłada się to na łatwiejsze czyszczenie oraz dłuższą żywotność.

Moje soczewki ciągle parują. Jak mogę temu zapobiec?

Polecamy spray ZEISS AntiFOG. Nanieś go na wyczyszczone soczewki za pomocą dołączonej ściereczki, a następnie wetrzyj płyn po obu stronach soczewki. Przez najbliższe 72 godziny możesz zapomnieć o irytującym parowaniu okularów.


Udostępnij ten artykuł

  • 1

    Dlaczego optycy często przestrzegają przed używaniem ściereczek do czyszczenia?
    Pierwsze ściereczki na rynku często zawierały drobiny, które mogły uszkodzić soczewki (np. maleńkie wióry drewna). Na szczęście udało się rozwiązać ten problem. Nawilżane chusteczki do czyszczenia ZEISS są wykonane z mikroskopijnych włókien celulozowych, które łagodnie czyszczą soczewki, nie zostawiają śladów i – co najważniejsze – nie zawierają żadnych innych środków chemicznych. Doskonale sprawdzą się także do czyszczenia ekranu telefonu lub tabletu.

  • 2

    Uwaga:
    Ściereczkę z mikrofibry należy regularnie prać – najlepiej w temperaturze do 40°C bez płynu do płukania. Zastosowanie płynu sprawi, że ściereczka zacznie zostawiać ślady na soczewkach.