Przesiewowy test wzroku ZEISS online

Pięć skuteczne testy

Weź udział w przesiewowym teście wzroku ZEISS online i sprawdź jakość swojego widzenia.

Sprawdź tutaj, czy już czas na kolejne badanie wzroku.

Oczy to nasz najważniejszy narząd zmysłu. Właśnie dlatego optymalne widzenie jest tak ważne. Kiedy ostatni raz Twoje oczy zostały zbadane? Wiele osób nie bada oczu regularnie, a to dzięki badaniom możemy korzystać z pełnego potencjału naszego wzroku. Nasze oczy – a w rezultacie nasz wzrok – podlegają wraz z wiekiem ciągłym zmianom, a ich subtelny charakter często utrudnia ich zauważenie. Pierwszym znakiem pogarszającego się wzroku nie musi być brak ostrości widzenia. Równie dobrze zwiastunem zmian może być ból głowy lub zmęczenie oczu.

Ponad 100 lat lepszego wzroku dzięki ZEISS – ponad 100 lat produkowania wysokiej jakości precyzyjnych soczewek i innowacyjnych produktów z dziedziny optyki okulistycznej. Użyj przesiewowego testu wzroku ZEISS[1], opracowanego przez ekspertów z ZEISS i zbadaj wzrok szybko, łatwo i bezpłatnie. Po zakończeniu badania otrzymasz rekomendację, z której dowiesz się, czy to już czas na wizytę u optyka ZEISS.

Zacznij test online tutaj!

Lepsze widzenie oznacza wyższą jakość życia, ponieważ wzrok jest naszym najważniejszym zmysłem. 80 procent wrażeń z otoczenia dociera do nas dzięki naszym oczom. Nie bez powodu oczy są nazywane oknem na świat. Regularne badania wzroku u wykwalifikowanego optyka powinny być integralną częścią troski o własne zdrowie. Badania są korzystne nie tylko dla Ciebie, ale i dla ogółu społeczeństwa, np. jeśli jeździsz samochodem. Jeśli nie cierpisz na żadne choroby oczu, odwiedzaj optyka raz na dwa lata. Przesiewowy test wzroku ZEISS online pozwoli Ci oszacować aktualny stan Twojego wzroku.[1]

Jak często należy badać oczy?

Dorośli (bez istniejących lub znanych problemów z oczami) powinni badać wzrok regularnie:

 • w wieku od 20 do 39 lat – przynajmniej 3 razy przez cały ten okres;
 • od ukończenia 40. roku życia: co 2-3 lata
 • od ukończenia 65. roku życia: co 1-2 lata.

Wzrok dzieci powinien być regularnie badany przez optyka:

 1. pierwsze badanie: od 2 lat do 3,5 roku (najpóźniej)
 2. drugie badanie: przed pójściem do szkoły
 3. Następnie co dwa lata – nawet jeśli nie ma widocznych problemów ze wzrokiem – aby upewnić się, że wszelkie objawy pogorszenia się wzroku zostaną szybko zdiagnozowane.
 4. Wcześniaki i dzieci, których rodzice lub rodzeństwo mają zeza bądź inną poważną wadę wzroku, należy zbadać jak najszybciej – pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia – a następnie w regularnych odstępach.  

Jakie badania przesiewowe są dostępne?

 1. Test ostrości 
 2. Test kontrastu 
 3. Test kolorów
 4. Badanie astygmatyzmu
 5. Test pola widzenia

1.Test ostrości

To najważniejszy element badania. Wszyscy użytkownicy okularów go znają. Optyk prosi o odczytanie liter lub cyfr z tablicy albo o wskazanie kierunku otwarcia specjalnych pierścieni (tzw. pierścienie Landolta) o różnej wielkości. Badanie ma na celu sprawdzenie, jakiej wielkości elementy nie sprawiają trudności w odczycie. Następnie optyk przeprowadza proces nazywany subiektywną refrakcją. W okularach próbnych umieszcza soczewki o różnej mocy i prosi pacjenta o określenie, czy widzenie poprawiło się, czy pogorszyło. Optyk w ten sposób optymalizuje soczewkę dla jednego oka, a później dla drugiego. Następnie konieczne jest sprawdzenie współpracy obojga oczu podczas testu widzenia obuocznego. Istnieją też inne testy, służące do diagnozowania zeza towarzyszącego. Dolegliwość tę można korygować, a w niektórych przypadkach leczyć.

W pierwszej części naszego bezpłatnego testu online przygotowaliśmy symulację badania ostrości wzroku. Jej celem nie jest zastąpienie badania wykonywanego przez optyka. Pozwoli natomiast oszacować jakość widzenia.

Więcej informacji o badaniach przesiewowych wzroku: jak współczesne soczewki okularowe umożliwiają wykorzystanie pełnego potencjału naszego wzroku.

0,00 D (dioptrii)

prawidłowe widzenie (emmetropia)

Moc inna niż 0,00 D (dioptrii)

wada wzroku (ametropia

np. sph +2,00 D (dioptrie)

dalekowzroczność (hyperopia) – także z prezbiopią (stopniowym pogorszeniem ostrości widzenia bliży, postępującym z wiekiem). W takich przypadkach stosuje się oznaczenie "Add" (od ang. addition - dodatek)

np. sph -1,00 D (dioptria)

krótkowzroczność (miopia) Moc silniejsza niż -6,00 D jest traktowana jako wysoka krótkowzroczność.

cyl 1,00 D (dioptria)

ametropia cylindryczna (astygmatyzm) – oko postrzega kropki jako słupki lub linie

Further Reading

2.Test kontrastu

Ten test może z początku wydać się mało ważny, ale jakość kontrastu ma duży wpływ na komfort widzenia. Trudności w kontrastowym widzeniu mogą przekładać się na zmęczenie oczu. Wszyscy znamy to nieprzyjemne uczucie, gdy kontrast na ekranie komputera jest zbyt słaby albo gdy próbujemy czytać przy słabym oświetleniu.

Test postrzegania kontrastu pozwala zidentyfikować zmiany, które zaszły w naszym widzeniu. Gorszy kontrast może być na przykład oznaką jaskry.

W drugiej części naszego przesiewowego badania wzroku symulujemy widzenie kontrastowe. Test ten pomaga ocenić, czy postrzegasz kontrast tak dobrze, jak należy. Optyk z chęcią udzieli Ci szczegółowych informacji.

3.Test kolorów

Jak wiemy, daltonizm dotyka znacznie częściej mężczyzn niż kobiet. Jest to wada genetyczna, z którą boryka się aż 180 milionów osób na świecie. Na rynku dostępne są różne soczewki dla daltonistów.

 1. Daltoniści rozróżniają kolory w ograniczonym stopniu. Wszystkie komórki sensoryczne – czerwone, zielone i niebieskie czopki – są obecne w siatkówce, ale niektóre z nich nie działają prawidłowo. Najczęstszą formą daltonizmu jest deuteranopia (trudność w odróżnieniu zieleni od czerwieni).
 2. Częściowy daltonizm: niektóre komórki sensoryczne są nieobecne albo nie działają prawidłowo. Pacjenci z tą formą daltonizmu mają tylko dwa rodzaje działających receptorów. W efekcie znacznie gorzej odróżniają kolory. Dolegliwość ta może być niebezpieczna, zwłaszcza w przypadku kierowców, którzy słabiej lub wcale nie postrzegają koloru czerwonego. Na przykład we mgle widzą tylko czerń, nie zauważając czerwonych świateł poprzedzającego pojazdu.
 3. Całkowity daltonizm: tak zwana achromatopsja jest bardzo rzadka. Osoby dotknięte tą chorobą w ogóle nie odróżniają kolorów

Aby zdiagnozować achromatopsję, optyk lub okulista stosuje trzy różne testy: tablice pseudoizochromatyczne Ishihary, test Farnswortha oraz anomaloskop Nagela.

W trzeciej części naszego bezpłatnego badania online sprawdzić postrzeganie kolorów za pomocą tablic z kolorami.  

4.Badanie astygmatyzmu

Astygmatyzm to błąd refrakcji ludzkiego oka, polegający na tym, że moc refrakcyjna jest różna w poszczególnych przekrojach południkowych.Podobnie jak inne inne błędy refrakcji, astygmatyzm może pogłębiać się stopniowo z wiekiem.Objawy
astygmatyzmu obejmują zmęczenie oczu, ból głowy i utrudnione prowadzenie pojazdów w nocy. Astygmatyzm można korygować
odpowiednio dobranymi okularami lub soczewkami kontaktowymi.

W Części 4 możesz sprawdzić swój wzrok pod kątem astygmatyzmu.

W teście zobaczysz symbol złożony z czarnych linii o różnym położeniu.Jeśli masz astygmatyzm, będziesz widzieć linie w różnych odcieniach szarości. Twoim zadaniem jest określić, czy widzisz różnice w ich ostrości / czerni, co jest pierwszym objawem astygmatyzmu.

5.Test pola widzenia

Pole widzenia to obszar, w którym widzimy światło i zauważamy przedmioty. Może być ograniczony przez różne choroby oczu, w szczególności o podłożu neurologicznym. Ponieważ schorzenia tego typu pogłębiają się stopniowo, pole widzenia również zawęża się powoli. Prawidłowe centralne pole widzenia jest ważne np. podczas czytania książki lub pracy w biurze. Peryferyjne pole widzenia jest natomiast niezbędne, gdy przykładowo prowadzimy samochód.

W Części 5 możesz sprawdzić swoje pole na siatce Amslera.

W teście pola widzenia zobaczysz siatkę z ciemnym punktem, na którym należy skupić wzrok. Test ten opiera się na klinicznie wykorzystywanym badaniu Amslera. Badany znajduje się w odległości ok. 30 cm. Test pozwala wykryć zaburzenia pola widzenia. Nieprawidłowości przejawiają się jako brakujące, zniekształcone lub przerywane linie. Uwaga: jeśli wykonujesz test na telefonie lub ekranie, rozmiar siatki Amslera może być nieprawidłowy.

Further Reading

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Weź udział w przesiewowym teście wzroku ZEISS online i sprawdź jakość swojego widzenia. Sprawdź tutaj, czy już czas na kolejne badanie wzroku.
Tajemnica idealnej konstrukcji soczewki okularowej Bogate doświadczenie, matematyka i precyzyjne dane o potrzebach użytkownika to składniki wymagane do spersonalizowanego rozwiązywania problemów z widzeniem

Zrozumieć widzenie 16 paź 2017

Tags: U optometrysty

Jaka jest różnica między soczewkami gotowymi a personalizowanymi? Jak okulary pozwalają odzyskać naturalne widzenie.

Zrozumieć widzenie 16 paź 2017

Tags: U optometrysty

Różne wyniki badania wzroku – jak to możliwe? Albo: Kiedy najlepiej badać wzrok?

Powiązane produkty