Szybkie przyciemnianie. Szybkie rozjaśnianie: nowoczesne soczewki samościemniające

Soczewki fotochromowe ZEISS PhotoFusion X zapewniają doskonałe widzenie przez całą dobę, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz

Zapomnij o ciągłej zmianie okularów: szukasz nowych okularów z soczewkami samościemniającymi, które zapewnią 100% ochrony przed słońcem i szkodliwymi promieniami UV? Czy wiesz, że soczewki, które przyciemniają się w słońcu, stanowią obecnie popularne rozwiązanie zapewniające optymalną jakość widzenia? Podpowiemy Ci, dlaczego warto je wybrać i na co należy zwrócić uwagę.

Soczewki samościemniające,  (inaczej: soczewki fotochromowe) są dostępne na rynku już od lat 60. XX wieku. Ich rozwój był możliwy dzięki drobnemu, aczkolwiek ważnemu odkryciu dokonanemu przez chemika Stanleya Donalda Stookeya i jego współpracownika Williama Armisteada. Udało im się wyprodukować soczewki, które reagowały na promienie UV i zmieniały zabarwienie.

Od tego czasu jakość i wydajność soczewek samościemniających nieustannie wzrasta. Ten rodzaj soczewek jest uwielbiany przez użytkowników, którzy nie mogą funkcjonować bez okularów, a często znajdują się na zmianę na zewnątrz i w pomieszczeniach. Dowiedz się więcej o tych wszechstronnych soczewkach:

Jak soczewki samościemniające różnią się między sobą jakością?

Soczewki samościemniające pozwalają zapomnieć o ciągłej zmianie okularów. Firma ZEISS chciała dowiedzieć się, co jest najważniejsze dla osób noszących okulary fotochromowe. Okazało się, że użytkownicy mają bardzo duże wymagania wobec ich jakości i wydajności:

  1. Soczewki samościemniające muszą bardzo szybko reagować na zmiany oświetlenia.
  2. Aby zapewnić optymalną jakość widzenia, soczewki samościemniające muszą mocno przyciemniać się w słońcu i całkowicie rozjaśniać się w pomieszczeniach.
  3. Soczewki samościemniające powinny oferować pełną ochronę UV.
  4. Aby wyglądały dobrze, soczewki samościemniające muszą być dostępne w atrakcyjnych, współgrających ze sobą zabarwieniach.
  5. Soczewki samościemniające powinny cechować się długą żywotnością i oferować wysoką wydajność.
  6. Powinny być kompatybilne ze wszystkimi typami oprawek i okularów.

Soczewki ZEISS PhotoFusion X spełniają wszystkie powyższe warunki. Soczewki PhotoFusion ® X potrzebują zaledwie 15-30 sekund, aby przyciemnić się w ostrym świetle lub słońcu. W pomieszczeniach rozjaśniają się całkowicie w ciągu 5-10 minut*. Zapewniają 100% ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto pamiętać, że zarówno w słoneczny, jak i pochmurny dzień, nasze oczy są narażone na promieniowanie UV. Wiele osób ma w zwyczaju stosować kremy do twarzy z filtrami UV. Niestety kremy nie są w stanie ochronić naszych oczu ani powiek przed nieprzyjemnym pieczeniem. Chroń oczy – zdaj się na okulary chroniące przed promieniowaniem UV.
 

Jak działają soczewki fotochromowe (samościemniające)?

Podstawą działania soczewek fotochromowych jest reakcja chemiczna określonych cząsteczek. Sekretem soczewek ZEISS PhotoFusion są fotoaktywne molekuły, które błyskawicznie reagują na zmiany oświetlenia. Gdy padające światło ulega zmianie,  zwłaszcza światło UV, cząsteczki przechodzą proces zmiany, która powoduje ciemnienie lub rozjaśnianie soczewki. Dzięki innowacyjnej metodzie łączenia tych cząsteczek z soczewkami ZEISS możliwe stało się opracowanie nowej wersji skutecznych soczewek samościemniających.

Soczewki samościemniające są często określane mianem „fotochromowych” (z greckiego phos = światło, chroma = kolor). Obie nazwy oznaczają ten sam rodzaj soczewki.

Przetestuj je sam – porozmawiaj z optykiem już dziś. Soczewki ZEISS PhotoFusion X są dostępne w wersji jednoogniskowej, progresywnej oraz wraz ze wszystkimi powłokami ZEISS, takimi jak DuraVision Premium. Są również dostępne w wersji Digital.

Okulary ZEISS do wszystkich warunków oświetlenia – kolory PhotoFusion X. Dokonaj wyboru!

Okulary ZEISS do wszystkich warunków oświetlenia

10 pytań i odpowiedzi dotyczących soczewek samościemniających PhotoFusion X

1. Czy soczewki ZEISS PhotoFusion działają podczas jazdy samochodem?

Duża ilość promieniowania UV jest absorbowana przez przednią szybę samochodu, co z kolei ma wpływ na wydajność soczewek. Na szczęście  soczewki PhotoFusion X wykazują lepsze właściwości samościemniające niż poprzednia wersja tych soczewek. Podczas długich podróży nadal zaleca się korzystanie z okularów przeciwsłonecznych.

2. Czy soczewki ZEISS PhotoFusion stają się całkowicie przejrzyste w pomieszczeniach?

Tak, soczewki PhotoFusion stają się niemal całkowicie przejrzyste, gdy znajdą się z powrotem w pomieszczeniu.

3. Czy soczewki ZEISS PhotoFusion X mogą zastąpić okulary przeciwsłoneczne?

Soczewki PhotoFusion sprawdzają się doskonale do standardowych zastosowań, oferując doskonałą jakość widzenia i ochronę przed odblaskami słonecznymi. Należy jednak pamiętać, że w przypadku intensywnego światła słonecznego i wysokiej temperatury, w samochodach z przednią szybą blokującą większość promieni UV oraz w środowiskach z mocnymi odblaskami wody i śniegu wskazane są korekcyjne okulary przeciwsłoneczne, które ochronią przed odblaskami i zapewnią komfort widzenia.

4. Jak szybko reagują soczewki PhotoFusion X (ile trwa przyciemnianie i rozjaśnianie)?

Samościemniające soczewki PhotoFusion X o wysokim i średnim współczynniku załamania reagują błyskawicznie: ciemnieją nawet do 60% szybciej*  niż poprzednia wersja  soczewek Photofusion ZEISS , i jaśnieją do 2,5 x szybciej* niż najnowsza wersja soczewek fotochromowych  znanej  marki.

*Analizy sporządzone przez Technology and Innovation, Carl ZEISS Vision GmbH, PL, 2021 r. zgodnie z normą ISO 8980-3. W oparciu o średnią prędkość (%T/min) aktywacji ze stanu przejrzystego do 30%T przy 23°C w indeksie 1,60 w kolorze szarym i poliwęglanu tylko w formie HC.
**Badania przeprowadzone przez niezależne laboratorium w USA, 2021 r. zgodnie z wymogami normy ISO 8980-3. W oparciu o średnią prędkość (%T/min) powrotu ze stanu pełnej aktywacji do 80%T przy 23°C w indeksie 1,50 w kolorze szarym (CR607) tylko w formie HC.

 

5. Jak soczewki ZEISS PhotoFusion X zachowują się w cieniu?

W zależności od intensywności promieniowania UV w cieniu, soczewki samościemniające nie przyciemniają się tak mocno jak w bezpośrednim słońcu, a ich kolor będzie jedynie nieco zabarwiony. Będą jednak wciąż zapewniały pełną ochronę UV.

6. Czy w soczewkach ZEISS PhotoFusion X można prowadzić samochód nocą?

Tak, soczewki są odpowiednie do jazdy samochodem nocą – jak każde inne przejrzyste soczewki. 

7. Czy soczewki ZEISS PhotoFusion X zapewniają niezawodną ochronę UV?

Soczewki ZEISS PhotoFusion X zawsze chronią oczy użytkownika przed promieniowaniem UV. 

8. Czy soczewek ZEISS PhotoFusion można używać cały dzień, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz?

Tak, soczewki ZEISS PhotoFusion X są praktycznie bezbarwne w pomieszczeniach oraz nocą. Ponadto w kontakcie ze światłem słonecznym soczewki ZEISS PhotoFusion X przyciemniają się w zależności od potrzeb, aby chronić wystarczająco przed odblaskami w pełnym słońcu. Możesz wybrać soczewki ZEISS PhotoFusion X dopasowane do Twoich potrzeb.

9. Jakie korzyści oferują soczewki ZEISS PhotoFusion X w porównaniu do soczewek przejrzystych?

W przeciwieństwie do bezbarwnych soczewek, soczewki samościemniające PhotoFusion X ciemnieją w warunkach intensywnego oświetlenia. W pomieszczeniach są niemal całkowicie przejrzyste, a gdy zostaną wystawione na działanie intensywnego światła słonecznego, ciemnieją do poziomu standardowych okularów przeciwsłonecznych. Oznacza to, że chronią przed odblaskami i zapewniają wyższy komfort widzenia.

10. Czy soczewki ZEISS PhotoFusion X będą działały równie dobrze jak moje dotychczasowe okulary samościemniające (fotochromowe)?

Soczewki ZEISS PhotoFusion X są produkowane z wykorzystaniem najnowszej technologii samościemniającej, dzięki czemu zapewniają bardzo wysoką wydajność. Przyciemniają się do 60 procent szybciej* i rozjaśniają z powrotem do 2,5 x szybciej** w porównaniu z najnowszymi soczewkami fotochromowymi  znanej  marki. Ponadto soczewki PhotoFusion X zapewniają wysoką skuteczność przez długi czas użytkowania.

*Analizy sporządzone przez Technology and Innovation, Carl ZEISS Vision GmbH, PL, 2021 r. zgodnie z normą ISO 8980-3. W oparciu o średnią prędkość (%T/min) aktywacji ze stanu przejrzystego do 30%T przy 23°C w indeksie 1,60 w kolorze szarym i poliwęglanu tylko w formie HC.
**Badania przeprowadzone przez niezależne laboratorium w USA, 2021 r. zgodnie z wymogami normy ISO 8980-3. W oparciu o średnią prędkość (%T/min) powrotu ze stanu pełnej aktywacji do 80%T przy 23°C w indeksie 1,50 w kolorze szarym (CR607) tylko w formie HC.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane Artykuły

Soczewki samościemniające zapewniające większy komfort widzenia, wszechstronność i ochronę 10 wskazówek od Poznaj Lepszy Wzrok: dla kogo najlepszym rozwiązaniem będą fotochromowe soczewki okularowe ZEISS i kiedy należy je nosić?
Jak zadbać o to, aby soczewki okularowe zawsze miały odpowiednie barwienia Odpowiedni makijaż do barwionych soczewek
Najnowszy trend: Soczewki barwione na różne kolory Jak zaszaleć z barwionymi na różne kolory soczewkami
Nie daj się oślepić Okulary przeciwsłoneczne to moda, ale co ważniejsze, zapewniają one istotną ochronę oczu przed promieniami UV.

Powiązane Produkty