Jaki styl okularów pasuje mi najbardziej?

Do każdej twarzy można dobrać perfekcyjne okulary.

Salony optyczne oferują szeroki wybór oprawek: od kocich oczu, przez „nerdy”, po okulary bezoprawkowe. Przy tak wielu możliwościach czasem trudno wybrać model, który będzie wyglądał najlepiej. LEPSZE WIDZENIE oferuje garść podpowiedzi, jak szybko i łatwo określić swój kształt twarzy i jak dobrać okulary, oprawki i kolory.

Jak określić kształt twarzy

Określenie kształtu twarzy na pierwszy rzut oka wcale nie jest łatwym zadaniem – cechy charakterystyczne poszczególnych kształtów mogą się znacząco różnić. Co więcej, kształt twarzy może się zmieniać z biegiem czasu, na przykład w wyniku utraty wagi. Podpowiadamy, jak samodzielnie określić swój kształt twarzy w domu. Stań przed lustrem i spójrz prosto przed siebie. Użyj opaski, aby odgarnąć włosy do tyłu. Odsłonięcie twarzy ułatwi określenie kształtu twarzy. Linia włosów stanowi górną krawędź Twojej twarzy, a linia szczęki – dolną. Uszu nie traktuje się jako elementu kształtu twarzy. Możesz także odrysować kształt twarzy na lusterku za pomocą ścieralnego pisaka. Jeśli nie masz pod ręką lustra, użyj telefonu, aby zrobić selfie. Teraz czas na porównanie: zastanów się, który z poniższych kształtów jest najbliższy konturowi Twojej twarzy? Jest jeszcze łatwiejszy sposób: użyj narzędzia ZEISS do rozpoznawania twarzy.

Jakiego kształtu jest moja twarz?

Określenie kształtu twarzy pozwoli Ci łatwiej dobrać oprawki. Kształt twarzy dzielimy na sześć podstawowych typów:

1. Twarz owalna

Twarz owalna

Do owalnych twarzy pasują niemal wszystkie rodzaje okularów i oprawek. Twarz owalna cechuje się harmonijnymi konturami, małym czołem, lekko zaokrąglonym podbródkiem i zarysowanymi kośćmi policzkowymi. To „idealna” twarz do dobierania okularów, ponieważ pasują do niej niemal wszystkie modele i rozmiary.

Jakie okulary pasują do twarzy owalnej?
Niemal każde okulary będą prezentowały się wyśmienicie: kwadratowe, okrągłe, bezoprawkowe lub w grubej ramce (np. kocie oczy lub nerdy), a także ekstrawaganckie modele.

2. Twarz okrągła

Twarz okrągła

Łagodne kontury, szerokie, mocno zaznaczone policzki i zaokrąglony podbródek to cechy rozpoznawcze tego kształtu twarzy. Twarze okrągłe są nieco krótsze i pełniejsze niż twarze owalne.

Jakie okulary pasują do twarzy okrągłej?
Dyskretne, cienkie oprawki, które nie podkreślą szerokości twarzy; kanciaste oprawki (np. kwadratowe lub nieco prostokątne); szerokie oprawki, które dodadzą twarzy konturów i charakteru. Półoprawki albo pełne oprawki z barwioną, subtelną dolną krawędzią także dobrze się sprawdzą na twarzy okrągłej.

3. Twarz trójkątna lub w kształcie serca

Twarz trójkątna lub w kształcie serca

Twarze trójkątne/w kształcie serca cechują się dużym czołem, mocno zarysowanymi kośćmi policzkowymi oraz szpiczastym podbródkiem.

Jakie okulary pasują do twarzy w kształcie serca?
Najlepiej sprawdzą się okulary w pełnej oprawce, kocie oczy oraz okrągłe i owalne oprawki. Pasują do twarzy w kształcie serca, ponieważ dolna część tych soczewek jest węższa i rozszerza się ku górze, zapewniając harmonijny kontrast z czołem.

4. Twarz podłużna lub prostokątna

Twarz podłużna lub prostokątna

Gdy mówimy o podłużnej lub prostokątnej twarzy, oznacza to, że kości policzkowe, czoło i szczęka wydają się nieco szersze, a boki twarzy tworzą proste, pionowe linie.

Jakie okulary pasują do twarzy podłużnej i okrągłej?
Warto rozważyć oprawki owalne i okrągłe, oprawki zakrzywione i okulary bezoprawkowe, pełne, grube oprawki, a także oprawki z szerokim noskiem i nisko osadzonymi zausznikami. Pełne charakteru oprawki sprawią, że twarz podłużna wyda się krótsza. Większe soczewki pomogą także przerwać wydłużone linie twarzy, dając korzystny efekt wizualny.

5. Twarz kwadratowa

Twarz kwadratowa

Twarz kwadratowa przypomina prostokątną, lecz jest nieco krótsza i szersza. Boki twarzy kwadratowej również są do siebie równoległe. Podbródek, szczęka i czoło są mocno zarysowane, a kości policzkowe zazwyczaj wysokie.

Jakie okulary pasują do twarzy kwadratowej?
Warto wybrać oprawki, które wydłużą twarz, na przykład subtelne okulary bezoprawkowe, lekko zaokrąglone oprawki z płaskimi konturami albo okrągłe, zakrzywione okulary. Okrągłe oprawki atrakcyjnie kontrastują z kwadratowym kształtem twarzy, zapewniając korzystny wygląd. Warto postawić na oprawki z szerokimi zausznikami, ponieważ podkreślą długość twarzy. Ze względu na wysokie kości policzkowe polecamy wąskie soczewki – szerokie mogłyby niepotrzebnie je zakryć.

6. Twarz trapezoidalna

Twarz trapezoidalna

Wąska u góry, szeroka u dołu: twarz trapezoidalna ma węższe czoło i skronie niż kości policzkowe i szczękę.

Jakie okulary pasują do twarzy trapezoidalnej?
Najlepszym rozwiązaniem są okulary z widocznymi krawędziami, które zaakcentują najwyższą jedną trzecią twarzy. Polecamy zatem mocno zarysowaną, kolorową górną krawędź albo szersze oprawki. Taki model oprawki sprawia, że wąskie skronie wydają się szersze, a cała twarz nabiera lepszych proporcji. Podobny efekt można uzyskać za pomocą oprawek z zausznikami umieszczonymi tak wysoko, jak to możliwe. Do twarzy trapezoidalnej najbardziej pasują okulary „kocie oczy” oraz okulary półoprawkowe i pełnooprawkowe z mocno zarysowaną górną krawędzią.

Szukając okularów, pamiętaj jednak, że wyjątki potwierdzają regułę.

Dla wielu osób pozornie niedopasowany strój jest zamierzonym celem, a okulary mają pasować do konkretnego ubioru. W takich sytuacjach należy uwzględnić inne kryteria doboru oprawek. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem przymierzenie oprawek, które wydają się najbardziej atrakcyjne i zasięgnięcie eksperckiej opinii optyka.

Test wzroku ZEISS online Jak dobrze postrzegasz kontrast i kolory? W szybki i łatwy sposób sprawdź swój wzrok.

Jak brwi wpływają na wybór okularów?

Brwi nadają charakteru każdej twarzy. Wybierając oprawki, pamiętaj także o dopasowaniu ich do swoich brwi! Kształt brwi oraz odległość między nimi a oczami wpływa na wybór idealnych oprawek. Górna krawędź oprawek powinna być równoległa do brwi – nie może ich zakrywać ani przecinać. Dzięki temu okulary będą lepiej prezentowały się na twarzy i podkreślą oczy.

Przypominamy jednak, że i tym razem wyjątek potwierdza regułę. Często brwi bywają zakryte za charakternymi, modnymi oprawkami albo dużymi soczewkami. W takim przypadku oprawki powinny całkowicie zasłaniać brwi, co pozwoli uzyskać harmonijny wygląd.

Kolor oprawki

Typ kolorystyczny „Zima”

Typ kolorystyczny „Zima”

Skóra zimy może mieć oliwkowy lub ciemnobrązowy kolor albo bardzo jasny z niebieskawym tonem. Do tego typu należą Azjatki i mieszkanki regionu śródziemnomorskiego. Zimy mają zazwyczaj ciemne lub czarne włosy, a te o jaśniejszej cerze bez makijażu mogą wyglądać blado. Znane zimy to między innymi aktorki Zooey Deschanel i Elizabeth Taylor oraz aktor Johnny Depp. Zimy mają orzechowe, niebieskie lub zielone czy.

Polecane kolory:
Wyraziste, mocne i chłodne kolory, takie jak czerń, biel, szarość i niebieski. Dobrze sprawdzi się także srebrny. 

Typ kolorystyczny „Wiosna”

Typ kolorystyczny „Wiosna”

Wiosna ma skórę o odcieniu brzoskwiniowym ze złotymi piegami, jak aktorka Nicole Kidman. Wiosny często mają jasne włosy, a ich oczy są w kolorze niebieskim, zielono-niebieskim, zielonym, zielono-brązowym lub złocisto-zielonym.

Polecane kolory:
Wiośnie pasuje naturalny odcień bieli, kremowy beż, liliowy, łososiowy, chabrowy, różowy, ciepły brąz, a także złoto i miedź. Szczególnie polecamy oprawki w odcieniu złota, beżu, homarzej czerwieni i jasnego brązu.

Typ kolorystyczny „Lato”

Typ kolorystyczny „Lato”

Lato ma zazwyczaj włosy w kolorze zimnego blondu oraz jasnoniebieskie, brązowe lub szare oczy. Cera lata ma zazwyczaj lekkie, różowawy, niemal pastelowy ton. Do tego typu kolorystycznego należą Gwyneth Paltrow i Brad Pitt.

Polecane kolory:
Najlepsze kolory dla lata to chłodne i intensywne odcienie, lecz nie krzykliwe ani nie ciemne. Polecamy szarawo-niebieski, różowy, czerwony, srebrzystoszary oraz ciepły biały. Jako kolor oprawki szczególnie polecamy róż, jasny niebieski oraz fiolet. 

Typ kolorystyczny „Jesień”

Typ kolorystyczny „Jesień”

Cera jesieni wpada w tony złociste, brzoskwiniowe i kości słoniowej. Znanymi jesieniami są Florence Welch z Florence + the Machine oraz aktorka Julia Roberts. Cera jesieni często jest usiana piegami. Jesień ma rude włosy ze złocistym odcieniem oraz ciemnobrązowe, zielono-brązowe lub zielone oczy.

Polecane kolory:
Ziemiste kolory idealnie współgrają z jesienią. Zalecamy brąz, pomarańcz i ciemną zieleń, a także głębokie odcienie czerwieni, kości słoniowej i wanilii. Doskonale sprawdzi się także złoto, brąz oraz miedź. Wybierając oprawki, warto rozważyć złoto oraz wszystkie naturalne barwy, ponieważ doskonale harmonizują z kolorem skóry, oczu i włosów jesieni.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Życie oferuje zbyt wiele, aby oglądać je tylko przez jedną parę okularów. Jak większość ludzi mają Państwo pewnie więcej niż jedną parę butów w swojej szafce - ale czy mają Państwo drugą parę okularów?

Styl życia + Moda 16 paź 2017

Tags: U optometrysty

Jak zadbać o to, aby soczewki okularowe zawsze miały odpowiednie barwienia Odpowiedni makijaż do barwionych soczewek
Mini poradnik na temat stylu: okulary i moda - niepokonany zespół Te wskazówki zapewnią Państwu atrakcyjny wygląd w każdych okolicznościach

Styl życia + Moda 16 paź 2017

Tags: Moda okularowa

Okulary odzwierciedlają charakter właściciela Wybór okularów to coś więcej niż praktyczne aspekty – to kwestia stylu

Styl życia + Moda 16 paź 2017

Tags: Moda okularowa

Powiązane produkty