Maksymalny komfort dzięki wyjątkowo cienkim i lekkim okularom

Mniej znaczy więcej! Poniższe wskazówki podpowiedzą, jak dobrać lekkie soczewki i oprawki.

Im lżejsze okulary, tym większy komfort ich noszenia. Maksymalną wygodę można uzyskać, dobierając jak najlżejsze soczewki i oprawkę. Współczesne metody produkcji i wyjątkowo lekkie materiały na soczewki i oprawki umożliwiają wytwarzanie okularów, które zapewniają fantastyczną jakość i niebywale niską wagę. LEPSZY WZROK zdradza pięć wskazówek, jak stworzyć wyjątkowo lekkie soczewki i oprawki – oraz odkrywa, dlaczego redukcja wagi jest tak korzystna.

Zacznijmy od podstaw: dlaczego warto zadbać o niską wagę soczewek i oprawek?

Im mniejsza waga okularów, tym większy komfort ich użytkowania. Co ciekawe, nasze nosy są tak czułe, że odczuwają każdy gram spoczywającego na nich ciężaru. Najlepszym rozwiązaniem byłyby okulary, których w ogóle nie czuć: takie, które korygują wzrok, ale w niezauważalny dla użytkownika sposób. Pozwoliłoby to wyeliminować odciski na nosie i nacisk zauszników na boki głowy, a jednocześnie sprawiłoby, że okulary byłyby bardziej komfortowe i dopasowane. Problemy te dokuczają nie tylko dzieciom czy sportowcom. Na szczęście lekkie soczewki i oprawki pozwalają obecnie zapomnieć o bólu głowy wywoływanym zbyt ciężkimi okularami. Ograniczenie wagi okularów jest niewątpliwie kluczem do osiągnięcia jak największego komfortu, ale niekiedy mija nieco czasu, nim użytkownik zauważy, że jego nowe okulary są o parę gramów za ciężkie. Nasze wskazówki pozwalają uniknąć tej sytuacji.

Test wzroku ZEISS online Jak dobrze postrzegasz kontrast i kolory? W szybki i łatwy sposób sprawdź swój wzrok.

Jak zredukować do minimum wagę okularów?

1. Kluczowym czynnikiem jest materiał, z którego wykonano soczewki.

Lekkie soczewki okularowe wykonane z plastiku – specjalne soczewki wysokoindeksowe ZEISS – to sekret wyjątkowo cienkich i lekkich konstrukcji, nawet gdy wymagana jest duża moc optyczna. Dostępne są cztery kategorie materiałów (szczegóły na infografice na końcu artykułu): podstawowe, standardowe, wysokiej jakości oraz zaawansowane technologicznie. Im wyższa jakość materiału, tym cieńsze można wykonać z niego soczewki. Na przykład w przypadku soczewek organicznych (plastikowych) wybór zaawansowanego technologicznie materiału zamiast standardowego pozwala ograniczyć wagę nawet o 50% (oraz do 40% w przypadku soczewek szklanych). To spora różnica! Dotyczy to także soczewek progresywnych.

2. Metoda użyta do produkcji soczewek okularowych: szlifowanie asferyczne oraz skomputeryzowana technika ZEISS OPTIMA.

Kolejnym sposobem odchudzenia okularów jest tak zwane szlifowanie asferyczne. W standardowo szlifowanych soczewkach – czyli soczewkach sferycznych – przednia i tylna powierzchnia soczewki ma kształt kuli. W przeciwieństwie do nich soczewki asferyczne mają specjalnie zoptymalizowaną powierzchnię. Aby uniknąć widocznego, nieestetycznego zakrzywienia na przedniej powierzchni soczewki, a jednocześnie zapewnić doskonałą jakość widzenia, przednia powierzchnia soczewki asferycznej zostaje spłaszczona od środka w kierunku brzegów. Dzięki temu soczewki asferyczne są cieńsze i znacznie lżejsze przy zachowaniu tych samych właściwości optycznych. W połączeniu z wyżej opisanymi wysokoindeksowymi materiałami ZEISS, technika asferycznego szlifowania pomaga wyprodukować płaskie, cienkie i zaskakująco lekkie soczewki okularowe, nawet dla użytkowników wymagających dużej korekty wzroku.

Kolejną metodą produkcji wyjątkowo cienkich soczewek jest skomputeryzowana technika ZEISS OPTIMA. Umożliwia ona redukcję grubości krawędzi i środka soczewek widocznej w oprawce do minimum już na etapie produkcyjnym, z uwzględnieniem wszystkich parametrów oprawki. Często OPTIMA pozwala na wyprodukowanie znacznie cieńszej soczewki. Optycy mogą użyć specjalnych programów ZEISS do zaprezentowania różnicy grubości.

Slim and light spectacle lenses

1.5

0%

1.5

0%

1.6

20%

1.6

20%

1.7

35%

1.67

40%

1.9

40%

1.74

50%

3. Właściwy materiał na oprawkę

Oprawka i zauszniki mają duże znaczenie dla końcowej wagi okularów. Należy zatem wybrać smukłą oprawkę wykonaną ze specjalnego, ultralekkiego materiału. Przykładowo tytan waży 50% mniej niż zwykły metal lub plastik. Właśnie dlatego okulary w tytanowych oprawkach są szalenie popularne wśród osób, które oczekują trwałych, ale jednocześnie lekkich okularów. Takie oprawki są też idealne dla dzieci i sportowców. Współczesne oprawki z tytanu ważą niecałe 2 g, zapewniając nieporównywalną lekkość. Ale nie tylko niska waga uczyniła z tytanu tak chętnie wybierany materiał na oprawki i zauszniki: tytanowe oprawki są wyjątkowo lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję, a do tego można je produkować w bardzo elastycznych wzorach. Obecnie materiał ten jest tak elastyczny, że możliwe jest zginanie boków okularów bez ich uszkodzenia – po zwolnieniu nacisku samoistnie wracają do pierwotnego kształtu. Ponadto są dostępne w wielu wyjątkowych wzorach, a ich konstrukcja jest pozbawiona śrub. Liczni producenci oferują tytanowe oprawki w tradycyjnych i ultranowoczesnych kolorach. Jedyne, co łączy tak zróżnicowane modele, to niezrównana lekkość. Tytanowe oprawki są bezniklowe, co ucieszy zwłaszcza alergików.

4. Konstrukcja oprawki

Na wagę okularów ma wpływ także rozmiar oprawki, ponieważ decyduje on o tym, czy soczewka będzie lżejsza, czy cięższa. Im mniejsza oprawka, tym cieńsze i lżejsze soczewki.

5. Dobry optyk.

Fundamentem dobrania jak najlżejszych okularów jest znalezienie profesjonalnego optyka, dysponującego właściwym sprzętem. Dzięki starannym obliczeniom i wybraniu właściwej soczewki dobry optyk może pomóc w redukcji grubości soczewki, co przełoży się na lżejsze okulary. Jak znaleźć dobrego optyka...

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Supercienkie, superlekkie i zapewniające doskonałe widzenie Optymalizacja grubości soczewek sprawia, że soczewki są jeszcze lepsze: Lepszy wygląd i lepsze widzenie

Styl życia + Moda 16 paź 2017

Tags:

Najwyższej jakości, eleganckie soczewki wysokoindeksowe. Lepsze widzenie i świetny wygląd dzięki wyjątkowo cienkim, super lekkim innowacyjnym soczewkom.
Mini poradnik na temat stylu: okulary i moda - niepokonany zespół Te wskazówki zapewnią Państwu atrakcyjny wygląd w każdych okolicznościach

Styl życia + Moda 16 paź 2017

Tags: Moda okularowa

Powiązane produkty