Nie daj się oślepić

Okulary przeciwsłoneczne to moda, ale co ważniejsze, zapewniają one istotną ochronę oczu przed promieniami UV

Promienie słońca dają naszemu umysłowi wrażenie, że jest się na wakacjach i przywołują na twarz uśmiech. Ochrona przed UV, która nie tylko chroni skórę, lecz także oczy, gwarantuje, że będą Państwo mogli cieszyć się Słońcem bez problemów. Jeśli nie noszą Państwo okularów przeciwsłonecznych, może to skutkować uszkodzeniem rogówki, soczewki i spojówki. Soczewki barwione ZEISS zapewniają solidną ochronę przed UV.

Aktorzy, muzycy i inne osoby z przemysłu rozrywkowego noszą je cały czas - latem i zimą, w dzień i w nocy. Okulary przeciwsłoneczne. Są one jednak czymś więcej, niż modnym akcesorium. Faktem jest, że okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem UV. Jeśli kupują Państwo parę takich okularów, proszę upewnić się, że są dobrej jakości.

Choć nawet modele w najniższej cenie posiadają w dzisiejszych czasach certyfikat CE i w związku z tym oferują odpowiednią ochronę przed UV, soczewki w tańszych modelach mogą nie zapewniać dobrej jakości widzenia. Może to prowadzić do zmęczenia oczu, szczególnie jeśli noszą Państwo okulary przeciwsłoneczne przez dłuższy czas.
 

Wskazówka: Zanim kupią Państwo okulary, proszę spotkać się ze swoim optykiem i poprosić go o podanie Państwu szczegółowych wskazówek na temat okularów zapewniających dobrą ochronę przed UV. Proszę sprawdzić różnicę w widzeniu między dobrej jakości soczewkami, a soczewkami standardowymi.


Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne: Choć oko dostosowuje się do różnych warunków oświetleniowych przy pomocy swojej źrenicy( która zwęża się, gdy silne światło dociera do oka) ma taką możliwość tylko do pewnego stopnia. Oko bowiem może zostać bardzo oślepione promieniami słonecznymi i widzenie wtedy staje się prawie niemożliwe ,niezależnie od tego, czy Państwa oczy są miarowe czy z korekcją.

Dobre okulary przeciwsłoneczne zapobiegają powyższym sytuacjom. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest to, że zapewniają one doskonałą ochronę przez promieniowaniem UV. Intensywne, lecz niewidzialne promieniowanie UV może doprowadzić do bolesnego zapalenia spojówki oraz rogówki i koniec końców prowadzi do uszkodzeń. Jest kilka sygnałów ostrzegawczych, które podpowiedzą Państwu, że oczy zostały wystawione na zbyt dużą ilość słońca: Oczy są zmęczone, zaczerwienione i napięte. Czasami łzawią. Jeśli tak się dzieje, należy chronić je przed słońcom przez kilka dni i zaopatrzyć się w dobre okulary przeciwsłoneczne.

Ochrona przed słońcem i oślepieniem

Symbol Jakości: Oznakowanie CE

Jak rozpoznać dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne? Proszę szukać oznakowania CE. Gwarantuje ono, że okulary przeciwsłoneczne spełniają podstawowe normy bezpieczeństwa określone w wytycznych europejskich. Optyk może dodatkowo sprawdzić jakość Państwa okularów za pomocą specjalnego narzędzia pomiarowego.

Inne parametry, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych:

  • Ochrona przed UV: Jest to najważniejsze kryterium dobrych okularów przeciwsłonecznych.
  • Barwa soczewek: Choć nie ma ona wpływu na poziom ochrony przed UV, ma jednak wpływ na ochronę przed oślepianiem. Soczewki, barwione na kolor brązowy, szary i zielony oddają kolory prawie identycznie jak w rzeczywistości. Pozostałe kolory barwień wymagają od oka dostosowania się. Należy też upewnić się, że wybierają Państwo kolor barwienia odpowiedni do użytkowania w samochodzie (powinny być oznaczone następującym symbolem: DIN EN ISO 14889). Wszystkie soczewki ZEISS w standardowych kolorach spełniają tę normę. Wskazówka: Soczewki ze współczynnikiem absorpcji 25% i wyższym są nieodpowiednie do kierowania pojazdami nocą.
  • Jakość soczewek: Zarówno materiały organiczne jak i mineralne są odpowiednimi materiałami dla oka. Soczewki z wyższej półki w Kategorii 1 nie mają żadnych smug, bąbli ani inkluzji, które mogłyby powodować bóle głowy lub zmęczenie oczu. Soczewki w oprawkach nie powinny się ruszać pod lekkim naciskiem palca. Proszę przeprowadzić test: Obiekt, na który patrzą Państwo przez okulary przeciwsłoneczne nie powinien ulegać zniekształceniom przy oddalaniu i przybliżaniu okularów.
  • Soczewki  fotochromowe: Jeżeli nie mogą się Państwo zdecydować ,czy zakupić okulary przeciwsłoneczne z ciemniejszym czy jaśniejszym barwieniem, proszę wybrać soczewki fotochromowe. Okulary z soczewkami fotochromowymi przyciemniają się w świetle słonecznym i odbarwiają w pomieszczeniach. Jeżeli Państwa oczy są wrażliwe na światło, zalecamy zakup Soczewek fotochromowych: PhotoFusion X.
  • Powłoki antyrefleksyjne: Wiele osób rezygnuje z tej opcji uważając, że jest ona zbędna. Refleksy docierające do oka w soczewkach barwionych są jednak o wiele bardziej irytujące - zarówno dla osoby noszącej okulary, jak i osoby na nią patrzącej - niż w przypadku soczewek bez barwienia.

Nasza wskazówka: Okulary przeciwsłoneczne podnoszące kontrast

Carl Zeiss Vision oferuje także gamę okularów przeciwsłonecznych poddanych obróbce za pomocą barwników zanurzeniowych najwyższej jakości. Zostały one opracowane na potrzeby konkretnych zastosowań, które wymagają z jednej strony zwiększonej ochrony przed UV i oślepianiem, a z drugiej spełnienia pewnych określonych wymagań dotyczących kontrastu oglądanych przedmiotów. Dyscypliny sportu takie jak paralotniarstwo, jazda na nartach, lub jazda na motorze bądź rowerze odbywają się często w ekstremalnych warunkach oświetleniowych. Widzenie bogate w kontrast jest wówczas szczególnie ważne - przede wszystkim, aby zachować bezpieczeństwo.

Specjalne barwienia filtrujące dla pacjentów z chorobami siatkówki.

Pacjenci mający problemy z siatkówką potrzebują specjalnych okularów przeciwsłonecznych. Idealnie rozwiązanie zapewniają specjalne soczewki filtrujące ZEISS. Absorbują one w pełni część widzialnego widma światła. Receptory wrażliwe na ten zakres widma są celowo poddawane zmniejszonej ekspozycji w celu ochrony oka. Okulary te są szczególnie pomocne dla pacjentów cierpiących na retinopatię cukrzycową. Carl Zeiss oferuję serię tzw. nakładek z soczewkami filtrującymi.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Szybkie przyciemnianie. Szybkie rozjaśnianie: nowoczesne soczewki samościemniające Soczewki fotochromowe ZEISS PhotoFusion zapewniają doskonałe widzenie przez całą dobę, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz
Soczewki samościemniające zapewniające większy komfort widzenia, wszechstronność i ochronę 10 wskazówek od Poznaj Lepszy Wzrok: dla kogo najlepszym rozwiązaniem będą fotochromowe soczewki okularowe ZEISS i kiedy należy je nosić?
Jak zadbać o to, aby soczewki okularowe zawsze miały odpowiednie barwienia Odpowiedni makijaż do barwionych soczewek
Najnowszy trend: Soczewki barwione na różne kolory Jak zaszaleć z barwionymi na różne kolory soczewkami

Powiązane produkty