Gdy okulary nie są dobrze dopasowane. Najlepsze wskazówki pozwalające osiągnąć widzenie bez wysiłku i idealne dopasowanie.

Niezależnie od tego, czy chodzi o zauszniki, noski czy inne elementy oprawki, istnieje kilka kryteriów krytycznych dla optymalnego widzenia.

Okulary uciskają boki głowy, patrzenie jest męczące, a mostek lub noski powodują irytujący dyskomfort. Co zrobić, jeśli okulary nie są dobrze dopasowane? Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu okularów i ich dopasowaniu, aby uzyskać lepsze widzenie bez wysiłku.

Wreszcie! Doskonałe widzenie dzięki optymalnie dopasowanym soczewkom - jednak nagle okazuje się, że zauszniki naciskają na skronie, mostek lub noski powodują dyskomfort albo okulary ciągle spadają z nosa. Widzenie bez wysiłku nie zależy tylko od posiadania optymalnie dopasowanych soczewek okularowych. Wszystkie inne kwestie dotyczące okularów również muszą być odpowiednio dopasowane do użytkownika tak by okulary były wygodne a ich noszenie nie było irytujące. Poniżej podajemy kilka wskazówek od LEPSZE WIDZENIE, pozwalających uzyskać dobre dopasowanie okularów.

Wybór odpowiednich soczewek okularowych

Ogólnie rzecz biorąc, najwygodniejsze w użytkowaniu są soczewki cienkie i lekkie. Soczewki organiczne mają przewagę, ponieważ mogą być nawet 50% lżejsze od soczewek mineralnych (na przykład soczewki o wysokim indeksie refrakcyjnym ZEISS wykonane ze specjalnego materiału organicznego). Z zasady, im lżejsze są soczewki, tym wygodniejsze są w noszeniu.

 

Koniec z uwieraniem: optymalny mostek dla Państwa okularów

Mostek jest jednym z niewielu punktów styku okularów z twarzą więc bardzo ważne jest, aby oprawki idealnie leżały na nosie. Należy upewnić się, że mostek lub noski „solidnie” opierają się na nosie, tzn. że mają tak dużą powierzchnię styku z nosem jak to tylko możliwe oraz że są odpowiednio umiejscowione. W innym razie okulary mogą szybko zacząć spadać. W przypadku plastikowych oprawek to bardzo ważne ,ponieważ nie ma później możliwości zmiany dopasowania na nosie. W przypadku metalowych oprawek noski są dostępne w różnych rozmiarach i są wykonywane z różnych materiałów, a ponadto można jest łatwo wymienić i dopasować. Optyk jest osobą najlepiej poinformowaną o wszystkich szczególnych aspektach optymalnego dopasowania i chętnie udzieli Państwu szczegółowej porady.


Zauszniki okularowe- odpowiednie dopasowanie

Zauszniki okularowe powinny zostać dopasowane tak, aby na skroniach nie był odczuwany ucisk. Często taki ucisk na skronie jest mylnie uznawany za oznaczający, że okulary są dobrze dopasowane. Optymalnie dopasowane zauszniki powinno „czuć się za uchem,” aby nie doszło do tego, że cały ciężar okularów będzie opierał się na nosie.

Warto przy okazji wspomnieć, że w pewnych sytuacjach zauszniki plastikowych oprawek mogą deformować się nieco z powodu zmian temperatury wynikających z pogody. Jeżeli powoduje to dyskomfort, Państwa optyk poprawi to bez problemu, ,przywracając ich oryginalny kształt.

Wskazówki dla aktywnych fanów sportu: Silikonowe końcówki i nasadki dla metalowych oprawek są hydrofobowe i gwarantują optymalne dopasowanie i mocne trzymanie się okularów na miejscu nawet w przypadku silnego spocenia się.

 

Oprawki okularowe

W zależności od rodzaju wymaganej pomocy optycznej, zastosowanie mogą mieć dwa zupełnie różne kryteria doboru idealnych oprawek okularowych (na przykład dla soczewek progresywnych). Sprawdzająca się zazwyczaj reguła głosi jednak, że na optymalny rozmiar oprawek okularowych składają się dwa czynniki: odległość źrenic oraz wielkość okularowych. Górna część oprawek powinna znajdować się poniżej brwi oraz powyżej górnej powieki oka. Zapewnia to najlepsze widzenie. W celu uzyskania najlepszego widzenia polecamy oprawki , które są niewiele szersze od twarzy użytkownika i pozwalają mu na patrzenie przez środek soczewek w okularach. Więcej…

Optyk chętnie udzieli Państwu pomocy, gdy okulary będą „cisnęły” - zazwyczaj zrobi to nawet jeżeli nie kupili Państwo okularów bezpośrednio od niego.

 

Okulary dla dzieci

Wygodne i zawsze pozostające na miejscu bez zsuwania się: odpowiednio dopasowane oprawki stanowią także jedno z najważniejszych kryteriów przy wyborze okularów dla dzieci. Poniżej znajduje się kilka wskazówek pozwalających wybrać najlepszy model oprawek. Zaokrąglony kształt oprawek jest sprawdzonym wyborem dla dzieci, ponieważ często patrzą one powyżej górnej krawędzi okularów. Zaokrąglony kształt oprawek okularowych zapewnia prawidłowe patrzenie przez środek soczewek. Jeżeli wybiorą Państwo metalowe oprawki , otrzymają Państwo tzw. „mostek siodełkowy”: dwie podkładki silikonowe tzw noski, połączone ze sobą tak, aby dobrze leżały na nosie. Dzięki temu okulary będą bardzo dobrze dopasowane. Więcej…

 

Małe chusteczki, duże wyniki - nowość w dbaniu o okulary

Przy okazji, w temacie czyszczenia: nowe chusteczki do czyszczenia soczewek ZEISS zapewniają optymalną przejrzystość Państwa idealnie dopasowanym okularom. Dzięki ich nowemu połączeniu aktywnych składników, czyszczą one soczewki okularowe lub inne powierzchnie (np. wyświetlacze aparatów lub telefonów komórkowych) skutecznie i delikatniej niż większość innych pomocy czyszczących (co potwierdzają niezależne badania). Ponadto, można użyć ich także nawet w celu łatwego usunięcia potu czy tłustych śladów pochodzących ze skóry, które są pozostawiane przez cały dzień na Państwa okularach.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Jak znaleźć dobrego optyka? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę – od pierwszego badania wzroku po dopasowanie soczewek
Lista kontrolna przy zakupie nowych okularów Okulary do bliży i dali, okulary progresywne, okulary sportowe, okulary do czytania i okulary do pracy... Co warto o nich wiedzieć?
Czy niewłaściwe okulary albo złe oświetlenie mogą pogorszyć wzrok? Dowiedz się, co się dzieje, gdy zmuszasz oczy do zbyt intensywnej pracy
Pytania, które należy zadać podczas kolejnej wizyty u okulisty

Powiązane produkty