Jak powinno się dbać o swoje soczewki korekcyjne?

Jeżeli będą Państwo odpowiednio dbać o swoje okulary, łatwiej i przyjemniej będzie Państwu je użytkować. Poniżej przedstawiamy nasze wskazówki

Dzisiejsze soczewki korekcyjne są naprawdę cudem technologii. Jeżeli chcą Państwo cieszyć się swoimi okularami tak długo, jak to tylko możliwe, ważne jest nie tylko odpowiednie dbanie o nie i upewnienie się, że została na nie nałożona wysokiej jakości powłoka Istotne jest także, aby chronić je przed uszkodzeniami wywołanymi przez szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Niezależnie od tego, czy są Państwo krótkowidzami czy dalekowidzami, odpowiednie soczewki korekcyjne zapewniają ostre widzenie. Istotnym warunkiem jest jednak to, że powinni Państwo dbać o swoje soczewki ,ponieważ nieodpowiednie obchodzenie się z okularami może prowadzić do zarysowania soczewek lub innych uszkodzeń.

Dotyczy to szczególnie soczewek organicznych. Najnowocześniejsze powłoki oferują co prawda maksymalny poziom ochrony soczewek organicznych, jednak ich zarysowanie ciągle jest możliwe. Soczewki są wtedy mniej przejrzyste a widzenie staje się nieostre. Nie musi jednak tak być. Poniżej podajemy kilka pomocnych wskazówek:

Ściereczki z mikrofibry do soczewek

Ważne jest, aby wycierać soczewki okularowe korzystając wyłącznie ze ściereczek wykonanych z mikrofibry. Są one dostępne w każdym salonie optycznym. Dobrze zbierają pył i kurz. Jeżeli soczewki są bardziej zabrudzone, pierwszym krokiem powinno być umycie ich w letniej wodzie. Spraye do czyszczenia soczewek, dostępne w salonach optycznych, są również bardzo skuteczne. Po oczyszczeniu soczewek takim sprayem soczewki można wytrzeć do sucha ściereczką.

Ubrania nie nadają się do czyszczenia soczewek

Soczewek okularowych nie powinno się przecierać koszulką, swetrem czy innym materiałem. Ryzyko zarysowania soczewek jest zbyt wysokie, a takich zarysowań nie da się usunąć z soczewek.

Co jakiś czas warto jest wybrać się do swojego optyka w celu wyczyszczenia swoich okularów. Optyk posiada specjalny sprzęt, który może zostać wykorzystany do kompletnego i delikatnego wyczyszczenia okularów. Najważniejszym z nich jest kąpiel ultradźwiękowa. W przeciągu kilku minut okulary zostają bardzo skutecznie wyczyszczone za pomocą drgań ultradźwiękowych. W czasie tego procesu są czyszczone nie tylko soczewki, lecz także oprawki. Takie urządzenia dostępne są od niedawna także do użytku domowego.

Uwaga na wysokie i niskie temperatury

Wydaje się to oczywiste, ale na wszelki wypadek to podkreślimy: nie należy nigdy kłaść okularów soczewkami do spodu. Aby uniknąć ciągłego poszukiwania swoich okularów dobrym pomysłem jest odkładanie ich zawsze na to samo miejsce. Warto zaznaczyć na tym etapie, że siedzenia, krzesła i sofy to zupełnie niestosowne miejsca na odkładanie okularów. Po prostu można niechcący na nie usiąść.

Kolejną rzeczą, której soczewki okularowe i oprawki bardzo nie lubią jest zbyt wysoka lub niska temperatura. Dlatego też niezależnie od tego, czy latem czy zimą nie należy nigdy zostawiać okularów w miejscu, gdzie będą wystawione na bezpośrednie działanie słońca. Należy w szczególności unikać zostawiania ich na desce rozdzielczej samochodu. Wentylatory również nie są najlepszym sąsiedztwem dla okularów. A jeśli chcą Państwo odwiedzić saunę, okulary lepiej zostawić w domu. Zimą również można uszkodzić swoje okulary-mogą ulec zniekształceniu, jeśli zostaną wystawione na działanie bardzo niskiej temperatury. Lepiej zatem nie zostawiać ich na noc w samochodzie.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Kryształowo przejrzyste widzenie dla użytkowników okularów Chusteczki ZEISS do czyszczenia korekcyjnych soczewek okularowych oraz innych powierzchni optycznych

Zdrowie + Profilaktyka 16 paź 2017

Tags:

Powiązane produkty