Ochrona przed promieniowaniem UV i odblaskami

Na czym polega różnica między nimi?

Gdy świeci słońce, sięgamy po okulary słoneczne, aby ochronić oczy przed ostrym światłem i szkodliwymi promieniami UV. Ochrona przed odblaskami jest często mylona z ochroną UV, choć są to dwa zupełnie różne zjawiska. Stopień ochrony przed odblaskami albo głębia barwienia niewiele mówi o tym, jak skuteczną ochronę przed promieniami UV zapewnia dana soczewka. LEPSZY WZROK wyjaśnia: Czym się różni ochrona UV i ochrona przed odblaskami? Dlaczego ochrona UV jest ważna w przypadku barwionych soczewek, okularów słonecznych oraz przejrzystych soczewek? I po czym poznać, czy soczewka zapewnia skuteczną ochronę UV?

Niewiele osób wie, że nie tylko okulary słoneczne mogą chronić oczy przed uszkodzeniami promieniowaniem UV. Przezroczyste soczewki także mogą oferować taką ochronę. Z drugiej strony, ciemne soczewki okularów, kolor barwienia albo ochrona przed oślepieniem wcale nie muszą oznaczać skutecznej ochrony UV. Ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym ma niewiele wspólnego z głębią barwienia albo ochroną przed odblaskami. Jeśli soczewki słoneczne zostały wyposażone w filtr UV niskiej jakości, stosowanie ich może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wynika to z faktu, że za ciemną soczewką, która przepuszcza mniej światła, źrenica się rozszerza. Jeżeli soczewki słonecznie nie zapewniają wysokiej ochrony UV, promienie ultrafioletowe mogą uszkodzić rogówkę, spojówkę, a nawet głębsze partie oka, takie jak soczewkę czy nawet siatkówkę. Dobry filtr UV - obok ochrony przed odblaskami - jest najważniejszym parametrem okularów słonecznych. Przezroczyste soczewki także powinny być wyposażone w filtr UV, aby mogły chronić oko przed szkodliwym promieniowaniem.

Filtry UV znacząco różnią się jakością. Nie istnieje standardowa ochrona UV. Wiele soczewek (zarówno przezroczystych, jak i barwionych) chroni oczy przed promieniowaniem o długości fali tylko do 380 nm. Różne organizacje zdrowotne, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zalecają ochronę UV do 400 nm.1 Soczewki ZEISS automatycznie oferują kompleksową ochronę UV do 400 nm – dotyczy to zarówno soczewek przezroczystych, barwionych i słonecznych.

Znak CE na wewnętrznej stronie zauszników potwierdza ochronę UV, ale tylko do 380 nm.

Znak CE na wewnętrznej stronie zauszników potwierdza ochronę UV, ale tylko do 380 nm.

Jeśli nie wiesz, czy Twoje okulary oferują właściwą ochronę UV, skonsultuj się z optykiem. Specjalista sprawdzi aktualną ochronę przez promieniowaniem UV, a w razie potrzeby poleci soczewki z wysoką ochroną UV. Optyk pomoże także dobrać soczewki barwione albo samościemniające z ochroną UV.

Różnica między ochroną UV a ochroną przed odblaskami

Ochrona przed odblaskami jest związana z widzialnym zakresem światła słonecznego. Wszystkie ciemne soczewki oferują zatem ochronę przed odblaskami, ponieważ blokują lub redukują zakres widzialnego światła. Istnieje jednak niewidzialny zakres światła - czyli promieniowanie ultrafioletowe. Nasze oczy potrzebują przed nim ochrony nawet w pochmurne dni, gdy słońce jest tylko częściowo widoczne. W przypadku braku ochrony UV oko może zostać uszkodzone. Uszkodzenia mogą objawiać się na wiele sposobów: od niegroźnego zapalenia spojówek lub chwilowej „ślepoty śnieżnej”, po zniszczenie fotoreceptorów i wywołanie katarakty. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach światła ultrafioletowego.

Różnica między ochroną UV a ochroną przed odblaskami

Różne rodzaje ochrony przed odblaskami

Dobre okulary słoneczne zapewniają ochronę zarówno przed promieniami UV, jak i odblaskami. Ochrona przed odblaskami polega na osłonięciu oczu przed wpadającym światłem za pomocą barwienia albo polaryzacji soczewki, np. aby ograniczyć podrażniania oka wywołane odbiciem światła na wodzie lub mokrej drodze. Ochrona ta dzieli się na różne kategorie, w zależności od poziomu zaciemnienia. Soczewki słoneczne ze skuteczną ochroną przed odblaskami są dostępne w niemal każdym wariancie. Rodzaj wymaganej ochrony zależy od tego, kiedy i gdzie korzystasz z okularów słonecznych.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Szybkie przyciemnianie. Szybkie rozjaśnianie: nowoczesne soczewki samościemniające Soczewki fotochromowe ZEISS PhotoFusion zapewniają doskonałe widzenie przez całą dobę, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz
Soczewki samościemniające zapewniające większy komfort widzenia, wszechstronność i ochronę 10 wskazówek od Poznaj Lepszy Wzrok: dla kogo najlepszym rozwiązaniem będą fotochromowe soczewki okularowe ZEISS i kiedy należy je nosić?
Dlaczego okulary dziecięce powinny zapewniać najlepszą ochronę przed UV Oto, co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat ochrony oczu dziecka przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV).
Jakie okulary słoneczne wybrać do ulubionej aktywności? Na rynku dostępne są okulary słoneczne idealne na każdą okazję

Powiązane produkty