Odpowiednie oprawki okularowe dla dzieci

Podejmowanie decyzji nigdy nie jest łatwe. A przy wyborze oprawek do okularów dla dzieci ważny jest nie tylko ich wygląd.

Wedle statystyk, w przybliżeniu, jedno na pięć dzieci potrzebuje okularów. Na pierwszy rzut oka najważniejszymi czynnikami decydującymi o wyborze okularów dla dzieci wydają się ich kolor oraz atrakcyjny wygląd. W końcu, bądź co bądź, dziecko powinno być pozytywnie nastawione do swoich okularów. Niemniej jednak jako rodzice powinni Państwo zwrócić także uwagę na kilka innych szczegółów przy wyborze oprawek dla swojego dziecka. Poniżej znajdują się nasze wskazówki w zakresie doboru jak najlepszych okularów dla Państwa dziecka:

Okulary odpowiednie dla dzieci

Powinni Państwo pozwolić dziecku najpierw wskazać, które oprawki podobają mu się. Jeżeli ich kolor będzie odpowiedni, wówczas dziecko będzie bardziej zmotywowane i chętne do noszenia okularów. Dzieci mają zasadniczo takie same oczekiwania wobec oprawek swoich jak ich rodzice. Najistotniejsze jest jednak dopasowanie. Okulary dla dzieci powinny być wygodne i dobrze siedzieć na nosie. Jest to szczególnie ważne kryterium w przypadku niemowląt i małych dzieci.

Odpowiednie dopasowanie

Oprawki okularowe nie powinny być zbyt duże lub małe, ani też nie powinny ograniczać swobody ruchów dziecka. Ważne jest także, aby okulary nie opierały się na policzkach dziecka, powodując odciski i dyskomfort. Ponadto, nie powinny one sięgać wyżej niż brwi dziecka ani być szersze niż jego twarz. Ogólnie rzecz biorąc, im mniejsze są oprawki, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że będą przeszkadzać dziecku. Jednocześnie, okulary powinny być na tyle duże, aby Państwa dziecko mogło komfortowo widzieć w każdym kierunku .Definitywnie nie zaleca się kupowania zbyt dużych okularów, do których dziecko ma dopiero „dorosnąć”.

Okulary dla dzieci muszą być scentrowane równie precyzyjnie jak te dla dorosłych. Nawet małe błędy w dopasowaniu osłabiają znacznie wydajność soczewek. Konwencjonalne metody dopasowywania okularów skutkują zazwyczaj utratą co najmniej 40% wydajności optycznej soczewek.

Materiały

Materiał, z którego zbudowane są oprawki okularowe powinien być odpowiedni dla naturalnych potrzeb ruchowych dziecka, co oznacza, że powinien być solidny, odporny na pękanie i lekki.

Niektóre dzieci cierpią na alergie, w szczególności na nikiel. Z tego powodu oprawki okularowe wykonane z czystego tytanu są dobrym wyborem dla nich. Ten lekki materiał jest niesamowicie solidny, a ponadto wszystkie typy skóry bardzo dobrze go tolerują. Dodatkowa powłoka antyalergiczna minimalizuje ryzyko reakcji alergicznej. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na etykietę oprawki „wykonane z czystego tytanu!”

Zauszniki i mostki

Częścią oprawek, na którą powinni zwrócić Państwo szczególną uwagę są zauszniki, i to nie tylko w przypadku, gdy Państwa dzieci są bardzo aktywne. Zauszniki nie powinni powodować nieprzyjemnego ucisku, a okulary powinny pozostawać w odpowiedniej pozycji. Zawiasy sprężynowe (teleskopowe) są bardzo solidne i gwarantują, że oprawki będą długo zdatne do użytku. Wyginanie nie spowoduje żadnego uszkodzenia takich okularów. Zdecydować można się też na opcję zauszników sportowych. Zauszniki te są elastyczne i pasują idealnie do uszu dzieci. Powinny one sięgać poza płatek uszny i być powlekane miękkim tworzywem sztucznym.

Mostek w oprawkach okularowych dla dzieci powinien mieć tak dużą powierzchnię styku jak to tylko możliwe. Im młodsze jest dziecko, tym jest to ważniejsze, jako że małe dzieci nie mają dobrze wykształconego mostka nosowego, na którym okulary mogłyby się oprzeć. Gdy powierzchnia styku jest duża, ciężar okularów lepiej się rozkłada.

Nowe, żelowe podkładki, mogą zapewniać w takiej sytuacji dodatkowe rozwiązanie, jako że opierają się one w szczególnie miękki sposób na nosie dziecka.

Okulary do uprawiania sportu dla dzieci

Sporty związane z piłką lub judo są szczególnym wyzwaniem dla dzieci noszących okulary. Szybkie ruchy powodują, że normalne oprawki okularowe ześlizgują się i powodują dyskomfort. Jest jednak wiele oprawek okularowych dla dzieci, które sprawdzają się przy uprawianiu sportu. Istnieją także specjalne oprawki sportowe dla dzieci, które, w zależności od modelu, są wykonane w pełni z plastiku i mają zauszniki bez zawiasów. Elastyczny pasek na zausznikach, opinający się z tyłu głowy, również sprawia, że okulary nie spadają.

Jeżeli Państwa dziecko lubi pływać, być może warto kupić dla niego gogle do pływania z soczewkami korekcyjnymi.

Na koniec

Podczas zakupu okularów, jak również później, potrzebna będzie duża cierpliwość z Państwa strony. Małe dzieci i niemowlęta potrzebują szczególnie dużo czasu zanim będą w stanie utrzymać okulary na nosie. Sukcesem będzie, jeśli Państwa dziecko będzie nosić okulary ochoczo, będzie wiedzieć, czemu je nosi, i będzie dumne z takiego nowego akcesorium. Proszę także skorzystać z usług świadczonych przez optyka. Profesjonalne czyszczenie okularów w kąpieli ultradźwiękowej lub ponowne dopasowanie okularów pozwalają utrzymać je w dobrym stanie i gwarantują, że Państwa dziecko zawsze będzie dobrze widzieć. Usługi takie są zazwyczaj bezpłatne.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Dlaczego okulary dziecięce powinny zapewniać najlepszą ochronę przed UV Oto, co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat ochrony oczu dziecka przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV).
Pomocy! Czy moje dziecko potrzebuje okularów? Dlaczego tak ważne jest, aby niemowlęta i dzieci przechodziły regularnie badania oczu.

Powiązane produkty