Pomocy! Czy moje dziecko potrzebuje okularów?

Dlaczego tak ważne jest, aby niemowlęta i dzieci przechodziły regularnie badania oczu.

Dzieci, podobnie jak dorośli, odbierają około 80% wrażeń drogą wzrokową. Dobry, ostry wzrok jest zatem bardzo istotny dla rozwoju dziecka. Co powinni wiedzieć rodzice przed odwiedzeniem po raz pierwszy okulisty lub optyka? LEPSZE WIDZENIE podaje Państw kilka wskazówek dla młodych użytkowników okularów.

Pierwsze badanie wzroku

Jakkolwiek dziwnie może to zabrzmieć, na zbadanie oczu dziecka nigdy nie jest za wcześnie. Nie zawsze jest możliwe szybkie wykrycie wady wzroku u dziecka. Rodzice zauważają, że dziecko ma problemy z chodzeniem zanim zauważą u niego jakiekolwiek problemy ze wzrokiem. Niemowlęta i małe dzieci nie są w stanie zauważyć swojej wady wzroku i powiedzieć o tym rodzicom. Nawet starsze dzieci mają ograniczoną zdolność rozróżniania ostrego widzenia od rozmytego. Rodzice zauważają problemy dziecka z widzeniem, gdy ostrość widzenia dziecka zmniejszy się drastycznie o ponad 60%. Jednak im wcześniej wada wzroku zostanie skorygowana u dzieci i niemowląt, tym lepsza i skuteczniejsza owa korekcja będzie. Proszę pamiętać, że widzenie obuoczne jest w stanie rozwinąć się w pełni tylko wtedy, gdy obraz na siatkówkach obojga oczu jest tak samo ostry. Tak jak w przypadku nauki chodzenia i mówienia, niemowlęta i małe dzieci uczą się jak widzieć poprzez ciągłą praktykę. Tyle że w przypadku wzroku ma to miejsce o wiele wcześniej - już od pierwszego razu gdy otworzą oczy po narodzinach. Właśnie wtedy nasze maluchy rozpoczynają swoją przygodę ze wzrokiem.

Pierwsze badanie wzroku dziecka powinno zostać przeprowadzone w ciągu pierwszych dziesięciu dni jego życia. Skorygowanie problemów z widzeniem na wczesnym etapie, gdy oko nie jest jeszcze w pełni ukształtowane, daje lepsze efekty. Ponadto, wczesne wykrycie i leczenie niektórych wad wzroku, które są niemożliwe do późniejszego skorygowania, umożliwia ich zminimalizowanie, a nawet zupełne zlikwidowanie.

Wcześniaki w szczególności cierpią często na wady wzroku z racji krótszego czasu, który spędziły rozwijając się w łonie matki. Ostrość wzroku powinna zatem zostać sprawdzona gdy dziecko jest jeszcze w inkubatorze. W przypadku niemowląt i małych dzieci badanie przeprowadzane jest za pomocą procedury obiektywnej nazywanej pomiarem skiaskopowym ostrości widzenia, w ramach którego lekarz umieszcza kroplę pochodnej atropiny w oku dziecka. Rozszerza to źrenicę i wyłącza akomodację (akomodacja to zdolność oka do ostrego widzenia z różnej odległości), co pozwala lekarzowi określić wszelkie potencjalne wady wzroku. Okulary, lub nawet szkła kontaktowe mogą zostać przepisane i dopasowane dla wcześniaków, niemowląt i małych dzieci. Specjalne oprawki i soczewki okularowe są teraz możliwe do wykonania nawet dla najmniejszych twarzy.

Po pierwszym badaniu rodzice powinni badać wzrok swoich dzieci regularnie - najlepiej raz na rok. Zalecane jest także, aby rodzice obserwowali oczy swoich dzieci oraz ich zachowanie związane z widzeniem. Należy skonsultować się z okulistą jeżeli wystąpią zmiany, takie jak zez, częste pocieranie oczu, brak kontaktu wzrokowego, mruganie lub, w przypadku dzieci w wieku szkolnym, potrzeba trzymania kartki bardzo blisko podczas czytania lub pisania oraz nieprawidłowe przepisywanie tekstu z tablicy.

Wybór okulisty i optyka

Zawsze należy rozważyć, na ile przyjazny dla dzieci jest dany lekarz lub optyk oraz jak duże jest jego doświadczenie w odniesieniu do dzieci. Nie ma nic gorszego niż terapeuta, przez którego dziecko się boi. Okulary nie powinny nigdy być „sprzedawane” dzieciom jako coś negatywnego lub jako obciążenie. Zamiast tego należy podkreślać, jak cudownym są narzędziem! Okulary są magiczne: nagle można zobaczyć nawet bardzo małe rzeczy.

Obok przyjaznego sposobu bycia w towarzystwie dzieci, kluczowym czynnikiem jest też oczywiście doświadczenie danego specjalisty. Należy upewnić się, że w pierwszej kolejności przeprowadzi on przyjazny dla dziecka, a jednocześnie kompletny wywiad (poznanie historii medycznej). Jeśli zaś chodzi o dorosłych, optyk powinien porozmawiać z Państwem i Państwa dzieckiem w szczególności o sytuacjach, w których zazwyczaj występują problemy z widzeniem, oraz o sytuacjach, w których dziecko będzie potrzebowało okularów najbardziej, niezależnie od tego, czy jest bardzo aktywne, uprawia wiele sportów czy dużo czyta (w tym wieczorem w łóżku, przy słabym świetle). Im więcej szczegółów na temat tych codziennych zwyczajów podadzą Państwo razem ze swoim dzieckiem, tym łatwiej będzie wybrać i dopasować okulary lub soczewki.

Optyk powinien być przygotowany na to, aby być cierpliwym i poświęcić odpowiednio dużo czasu na skonsultowanie się z Państwem i z dzieckiem. Przy wybieraniu oprawek okularowych proszę wysłuchać tego, co ma do powiedzenia dziecko. Należy unikać przymusu - dziecko powinno samo zaakceptować okulary i włożyć je z własnej woli.

Proszę zapytać też o szczegółowe informacje na temat uszlachetnień na soczewkach okularowych, takich jak powłoki zwiększające twardość czy antyrefleksyjne. Owe dodatkowe powłoki nie muszą kosztować dużo więcej, a sprawią, że okulary będą bardziej wytrzymałe i jednocześnie spowodują, że widzenie będzie lepsze dla Państwa dziecka. Szukaj solidnych soczewek okularowych oraz oprawek z zausznikami i mostkami, które są bezpieczne dla dzieci.

Małe gry wzrokowe dla dzieci

1. Obserwuj dokładnie!

Można bawić się w tę grę z wieloma dziećmi i potrzebne jest ich co najmniej troje. Należy poprosić dzieci aby patrzyły na siebie nawzajem bardzo dokładnie i obserwowały. Po pięciu minutach trzeba wybrać jedno z dzieci i poprosić je o wyjście z pokoju. Jedno z pozostałych dzieci należy przykryć kocem lub prześcieradłem tak, aby widoczna była tylko jego głowa. Następnie należy zawołać z powrotem dziecko, które wyszło i poprosić je o opisanie tak dokładnie, jak to tylko możliwe, jakie ubrania ma na sobie przykryte dziecko. Każde dziecko dostaje jeden punkt za każdy poprawny opisany element. Dzieci mogą zmieniać ubrania lub ubrać inne akcesoria w kolejnych rundach gry.

2. Widzę coś, czego ty nie widzisz

Na potrzeby tej gry niezbędna będzie lornetka domowej roboty. Najlepiej jest zbudować ją z dwóch rolek papieru toaletowego. Mostek pośrodku może zostać wykonany na przykład z kawałka kartonu lub pustego pudełka po zapałkach.

Do tej gry potrzebne są co najmniej dwie osoby. Należy umieścić kilka przedmiotów, takich jak zabawki, buty lub coś podobnego, razem na stosie pośrodku pokoju. Trzeba poprosić jedno z dzieci, aby trzymało „lornetkę” przed oczami i patrzyło na stos przedmiotów. Dziecko ma wówczas opisać jeden z przedmiotów. Pierwsze dziecko, które zgadnie poprawnie, o który przedmiot chodzi, wygrywa daną rundę i przejmuje lornetkę.

3. Spaghetti

Potrzebne będzie 10 długich nitek (np. z różnych rodzajów włóczki lub wstążek prezentowych). Należy upewnić się, że dwie z nitek będą tego samego koloru. Najpierw niech dzieci pomogą Państwu w dobrym wymieszaniu nitek. Wówczas niech jedno z dzieci wybierze dwie nitki tego samego koloru z utworzonego „spaghetti”.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Dlaczego okulary dziecięce powinny zapewniać najlepszą ochronę przed UV Oto, co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat ochrony oczu dziecka przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV).
Odpowiednie oprawki okularowe dla dzieci Podejmowanie decyzji nigdy nie jest łatwe. A przy wyborze oprawek do okularów dla dzieci ważny jest nie tylko ich wygląd.

Powiązane produkty