Problem ze zdrowiem: łzawienie oczu

Jeśli zmagasz się z ciągłym łzawieniem oczu, przyczyną może być stan chorobowy oka

Gdy się śmiejemy lub płaczemy, kanaliki łzowe otwierają się i wypływają z nich łzy. Lecz jeśli oczy zaczynają łzawić bez widocznego powodu, przyczyną tego stanu może być choroba oczu. Nie należy się jednak nadmiernie martwić, ponieważ rozwiązanie problemu jest zazwyczaj proste.

Łzy szczęścia, złości lub wścikłości, płacz ze wzruszenia czy nerwów to normalne ludzkie reakcje. Łzy pełnią także rolę oczyszczającą. Zawierają enzym, który powstrzymuje namnażanie bakterii oraz infekcje. Szczególnie substancje lotne, takie jak opary krojonej cebuli, mogą prowokować wypływ łez. Lecz jeśli oczy łzawią bez widocznego powodu, przyczyną tego stanu może być coś innego.

Łzawienie oczu może mieć wiele przyczyn

Jedną z najpowszechniejszych jest zapalenie spojówek. Stan ten polega na podrażnieniu lub infekcji spojówki (białego obszaru oka). Zapaleniu towarzyszy nie tylko łzawienie oczu, ale także ich znaczne zaczerwienienie. Lekarze często wyróżniają dwa typy zapalenia spojówek: infekcyjny i nieinfekcyjny. Infekcyjne zapalenie spojówek jest wywoływane przez wirusy i bakterie, podczas gdy odmiana nieinfekcyjna jest spowodowana alergią albo podrażnieniem przez ostre światło, ciała obce lub środki chemiczne. Bez względu na typ, należy pilnie umówić się na wizytę okulistyczną i opisać swoje objawy. Ponieważ choroba może mieć charakter zakaźny, pacjenci z tą dolegliwością zazwyczaj nie muszą długo czekać na wizytę.

W przypadku infekcji bakteryjnej pomocne będą antybiotyki. W innych przypadkach wystarczy unikać czynników wywołujących niepożądaną reakcję. Podpowiedź: Aby osuszyć załzawione oczy, używaj chusteczki higienicznej. Należy także pamiętać o regularnym myciu rąk. Dzięki temu możesz ograniczyć ryzyko przeniesienia infekcji na inne osoby. Ponadto osoby cierpiące na infekcję powinny unikać soczewek kontaktowych. Zaleca się wówczas stosowanie okularów.

Kolejną powszechną przyczyną łzawienia oczu jest niewłaściwie skorygowana wada wzroku, przez co oko musi wykonywać nadmierną pracę, aby zapewnić właściwe widzenie. Właściwie dobrane, spersonalizowane soczewki okularowe na receptę, takie jak ZEISS Progressive Individual 2 mogą pomóc rozwiązać problem.

Łzawienie oczu niekiedy jest efektem niewłaściwego składu cieczy łzowej. Oprócz przeważającej ilości wody, łzy składają się także z białek i ochronnej warstwy lipidowej, która znajduje się na wierzchu filmu łzowego. W rezultacie nieprawidłowego składu, film łzowy nie przylega właściwie do powierzchni oka i z niej spływa. W takich przypadkach okulista przepisuje specjalne krople.

Pozostałe przyczyny łzawienia oczu to uszkodzona powierzchnia rogówki przez ciała obce lub zadrapania. Wówczas oko odruchowo wydziela większą ilość łez. U niektórych osób występuje także nieprawidłowa budowę powiek. Mówi się wówczas o entropium (powieka wywinięta w dół) lub ektropium (powieka wywinięta do góry). W zależności od nasilenia problemu rozwiązaniem może być operacja korygująca.

Łzawienie oczu może być także spowodowane ich przesuszeniem

Choć brzmi to jak paradoks, zbyt suche oczy mogą prowadzić do łzawienia. Mechanizm tego zjawiska jest prosty: gdy oczy przez jakiś czas są zbyt suche, często zaczynają produkować nadmierną ilość łez. Istnieją leki pozwalające rozwiązać ten problem.

Łzawienie oczu może być także spowodowane ich przesuszeniem
Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Dlaczego okulary dziecięce powinny zapewniać najlepszą ochronę przed UV Oto, co każdy rodzic powinien wiedzieć na temat ochrony oczu dziecka przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV).
Jakie okulary słoneczne wybrać do ulubionej aktywności? Na rynku dostępne są okulary słoneczne idealne na każdą okazję
Ochrona przed promieniowaniem UV i odblaskami Na czym polega różnica między nimi?
Ochrona przed UV na co dzień Szyby okienne, odzież i okulary – które z nich blokują promienie UV? A które nie zapewniają ochrony?

Powiązane produkty