Zrównoważony rozwój
z ZEISS Vision Care

Odpowiedzialne działanie od zawsze było fundamentem naszego długofalowego sukcesu. Jako firma należąca do Fundacji Carla Zeissa postępujemy zgodnie z tymi zasadami od ponad 100 lat. Współpracujemy z naszymi oddziałami na całym świecie, aby oszczędzać zasoby i jednocześnie dostarczać rozwiązań w zakresie okulistyki, które pomagają ludziom widzieć wyraźniej.

Aby spełnić swoje zobowiązania, koncentrujemy się na trzech zasadniczych aspektach:

Oszczędność zasobów

Zrównoważony rozwój produktów

Zaangażowanie społeczne

Zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie

Nasze technologie, produkty i rozwiązania mają ogromny wpływ na życie ludzi od wielu lat. Jesteśmy zgodni z naszym wyłącznym właścicielem, Fundacją Carla Zeissa, że zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie dla przyszłości ludzkości, naszych klientów, firmy oraz pracowników.

dr Matthias Metz, były szef działu Consumer Markets w firmie ZEISS

Wspólnie pracujemy na lepszą przyszłość

Kryzys klimatyczny oraz jego wpływ na naszą planetę jest bardzo realny. Firma ZEISS chciałaby stanowić część rozwiązania.

dr Nicole Ziegler, szef działu Sustainability w firmie ZEISS
Harmonogram

W ramach naszej strategii zrównoważonego rozwoju dążymy do osiągnięcia neutralności węglowej we własnej działalności do 2025 r. Do 2022 r. chcemy całkowicie przejść na wykorzystywanie zielonej energii w naszych głównych zakładach na całym świecie, co przyczynia się do realizowania paryskiego porozumienia klimatycznego, które zakłada zatrzymanie wzrotu średniej globalnej temperatury na poziomie poniżej 2°C.

2022

zielona energia w naszych głównych zakładach na całym świecie

2025

CO2 zachowanie neutralności  w naszej globalnej działalności

Oszczędność zasobów

Dbamy o to, by do produkcji naszych okularów zużywano jak najmniej wody, energii oraz plastiku, a także by w naszym całym łańcuchu wartości, od wytwarzania półproduktów soczewek, aż po ostateczną dostawę, zmniejszyć emisję CO2 .

W ramach ponad 250 inicjatyw indywidualnych staramy się każdego dnia coraz lepiej spełniać nasze zobowiązania. Ciężko pracujemy, aby osiągnąć zrównoważony rozwój działań biznesowych w całym procesie.

Washing Hands. Cleaning Hands. Hygiene With Motion Blur Effect

Mniejsze zużycie wody

Oszczędzamy wystarczająco dużo wody, by zaspokoić zapotrzebowanie na wodę pitną 180 000 osób przez rok.

Antique electronic decorative lamp in factory

Mniejsze zużycie energii

Oszczędzamy wystarczająco dużo enegii, aby zapewnić prąd 3100 gospodarstwom domowym przez rok.

Mniejsza ilość odpadów

Nasza roczna redukcja odpadów jest równa masie 2,5 miliona plastikowych reklamówek.

Mniejsze zużycie papieru

Dzięki naszym nowym opakowaniom do okularów oszczędzamy 68 ton papieru rocznie.

Oto przykłady wybrane z ponad 250 naszych inicjatyw

zeiss-smt-maps-location
Włochy
Włochy

100% energii odnawialnej w Varese1

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wodna i biomasa, zaspokaja potrzeby energetyczne zakładu w 100 procentach. Ilość zgromadzonej energii odnawialnej zaspokoiłaby potrzeby energetyczne około 1500 włoskich rodzin i przyczyniłaby się do uniknięcia emisji ponad 1500 ton dwutlenku węgla rocznie.

Meksyk
Meksyk

Ponowne wykorzystanie ścieków w Tijuanie2

Aby przeciwdziałać niedoborom wody w określonych regionach produkcyjnych, zakład produkujący okulary ponownie wykorzystuje ścieki z procesów operacyjnych do zastosowań o niższych wymaganiach dotyczących jakości wody. W ten sposób można uniknąć rocznego zużycia wody na poziomie około 100 m3, co stanowi równowartość potrzebną do zaspokojenia rocznego zapotrzebowania na wodę dla 100 osób.


Indie
Indie

Recykling wody deszczowej w Bangalore3

Fabryka w Bangalore gromadzi wodę deszczową na powierzchni 1200 m2  na dachu fabryki i wykorzystuje ją do produkcji soczewek. W ten sposób unika się zużycia około 690 000 litrów miejskiej wody pitnej rocznie, która jest dostępna dla mieszkańców obszaru borykającego się z niedoborem wody w okresie suszy.

Chiny
Chiny

Recykling ciepła w procesach produkcyjnych w Kantonie4

Odnowienie układu sprężonego powietrza zawsze prowadzi do zwiększenia efektywności energetycznej, ale w tym przypadku u naszych inżynierów z Kantonu zrodził się również pomysł, aby odzyskać wytworzone powietrze wylotowe i wykorzystać je ponownie do ogrzewania urządzeń do barwienia: zużycie zmniejszyło się o około 90 MWh, co jest równowartością zużycia energii przez 30 chińskich rodzin.


Chiny
Chiny

Produkcja soczewek z wykorzystaniem energii słonecznej w Kantonie5

Do produkcji soczewek okulistycznych zakład produkcyjny wykorzystuje w prawie 100 procentach energię słoneczną zamiast paliw kopalnych.


Brazylia
Brazylia

Zaopatrzenie w energię odnawialną w Petrópolis6

Zakład w Petrópolis wykorzystuje odnawialną energię elektryczną pochodzącą z elektrowni wodnej, co pozwala oszczędzić ok. 550 t CO2 rocznie, czyli podobną ilość CO2,którą pochłania ok. 400 drzew.

USA
USA

Przetwarzanie odpadów w surowce w Hebron7

Zakład w Hebronie zawiązał współpracę z lokalnym przedsiębiorstwem z branży motoryzacyjnej. Partnerstwo umożliwia ponowne wykorzystanie zużytego alkoholu z procesu produkcji soczewek jako surowca do wytwarzania nowych produktów na bazie alkoholu. W ten sposób około 150 kg potencjalnie szkodliwych lotnych związków organicznych może zostać poddanych recyklingowi.

Australia
Australia

Oszczędzanie wody dzięki nowemu procesowi produkcji w Tonsley8

Dzięki inwestycji o wartości ponad 1 miliona dolarów, w Tonsley metoda obróbki soczewek na mokro została zastąpiona obróbką na sucho. W ten sposób podczas procesu produkcyjnego nie powstają ścieki.

Zrównoważony rozwój produktów

Aby produkcja soczewek była jak najbardziej zrównoważona, stale analizujemy i ulepszamy nasze procesy produkcyjne. Opracowujemy metody, które umożliwiają nam produkować soczewki w sposób wymagający coraz mniejszego nakładu mareriałów, a także zastępujemy przestarzałe urządzenia produkcyjne urządzeniami energooszczędnymi.

Chcemy odejść od tradycyjnej automatyzacji na rzecz dążenia do otrzymywania optymalnych parametrów, które skutkować mogą mniejszym zużyciem energii i mniejszą produkcją odpadów.

Dla zrównoważonego rozwoju kluczowa jest nie tylko ilość wykorzystywanych materiałów, ale także same surowce. Wykorzystując znaczną ilość materiałów pochodzenia naturalnego, opracowaliśmy bardziej ekologiczny sposób produkownia soczewek do okularów przeciwsłonecznych, oferując klientom zrównoważony wybór.

Setki ton materiau rocznie

Udało nam się w znacznym stopniu ograniczyć wykorzystanie surowców przy produkcji soczewek i półproduktów soczewek.

Sven Hermann, szef działu Consumer Markets firmy ZEISS

Ochrona zasobów

Naszym celem jest zużywanie mniejszej ilości wody, mniejszej ilości energii i zmniejszenie produkcji odpadów we wszystkich naszych procesów produkcyjnych.

Emanuele Novelli, menadżer działu Sustainability firmy ZEISS Vision Care

Zaangażowanie społeczne

Jako firma należąca do fundacji jesteśmy zaangażowani w działania na rzecz społecznej odpowiedzialności. Właśnie dlatego odpowiedzialne działanie jest jedną z naszych wartości. Nasza misja: Clear vision for everybody

W tym celu wspieramy różne lokalne inicjatywy, które są poświęcone właśnie tej tematyce. Wiele osób nie ma dostępu do opieki okulistycznej, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Głównym powodem jest to, że w większości regionów rozwijających się lub ubogich brakuje profesjonalnego i logistycznego zaplecza do przeprowadzania korekcji wzroku.

Program Aloka Vision w Indiach

Zapotrzebowanie na niedrogie, ale dobrej jakości okulary w wiejskich i nieobsługiwanych obszarach Indii jest ogromne. Program Aloka Vision, zainicjowany i wspierany przez firmę ZEISS, ma na celu zmianę wizerunku opieki okulistycznej w takich obszarach poprzez przedsiębiorcze tworzenie sieci, wprowadzanie technologii, innowacji, wysokiej jakości okularów oraz podnoszenie świadomości o korzyściach płynących z wyraźneggo widzenia. 

vision care free lunch fund

Fundusz darmowych obiadów w Chinach

Ponieważ rodziny w wiejskich Chinach są często zbyt biedne, aby pozwolić sobie na obiady, fundusz darmowych obiadów oferuje dzieciom posiłki w szkole. W 2014 roku firma ZEISS dołączyła do projektu i od tego czasu ufundowała około 820 000 obiadów dla dzieci. Ponadto ZEISS, wraz ze swoimi partnerami, wprowadza opiekę okulistyczną do szkół partnerskich, zapewniając profesjonalne kontrole wzroku i przekazując bezpłatne soczewki.


earth in hands. green planet on hand. save of earth. environment concept for background web or world guardian organization.Elements of this image furnished by NASA

Organizacja Optometry Giving Sight w Wietnamie i Malawi

Organizacja Optometry Giving Sight została założona w 2003 r., aby zapobiegać ślepocie i upośledzeniom wzroku, które spowodowane są nieskorygowaną wadą wzroku, a także przeciwdziałać wyniszczającemu problemowi upośledzenia wzroku. Dzięki darowiźnie w wysokości ponad 110 000 USD ZEISS Vision Care w Kanadzie, we współpracy z WestGroupe, pomogło sfinansować kluczowe lokalne wydarzenia, takie jak szkoła optometrii w Wietnamie i wyposażenie niezbędne do realizacji programu optometrii w Malawi.