10 wskazówek dla miłośników sportu

O czym należy pamiętać, kupując sportowe okulary? Dowiedz się, jak poprawiać wyniki sportowe i chronić oczy.

Warto pamiętać o kilku czynnikach, aby zapewnić właściwe barwienie i wygodne dopasowanie oprawki. Często gotowe okulary sportowe są wystarczającym rozwiązaniem, lecz w przypadku niektórych sportów lub wad wzroku warto sięgnąć po indywidualnie dopasowane okulary, które dają większe możliwości – zwłaszcza gdy soczewki kontaktowe nie są alternatywą. Na co zatem należy zwrócić uwagę, kupując okulary sportowe? I jak odróżnić okulary sportowe od tradycyjnych? LEPSZY WZROK przygotował 10 porad, jak wybrać właściwe okulary.

1// Jakie okulary będą najlepsze do mojej ulubionej dyscypliny sportowej? Oto wszystkie kategorie w skrócie – pięć poziomów ochrony okularów sportowych:

What sports eyewear is best for my favourite sport? Here are all the categories at a glance – the five different protection levels for sports eyewear

Zazwyczaj wyróżnia się pięć poziomów ochrony, zależnych od barwienia soczewki. Poniższa tabela pozwala poznać poszczególne kategorie oraz ich przeznaczenie.

Kategoria 0

Jasne albo bardzo jasne

Pochłanianie światła: 0-20%

Idealne do ochrony przed owadami lub wiatrem

Kategoria 1

Jasne i pół-jasne

Pochłanianie światła: 20-57%

Idealne na przejściowe zachmurzenie; poprawiają
kontrast

Kategoria 2

Ciemne

Pochłanianie światła: 57-82%

Idealne do normalnego nasłonecznienie, np. latem

Kategoria 3

Bardzo ciemne

Pochłanianie światła: 82-92%

Idealne do sportów zimowych, w góry oraz na
plażę

Kategoria 4

Bardzo ciemne i/lub z powłoką antyrefleksyjną

Pochłanianie światła: 92-97%

Idealne na lodowiec, nad wodę lub na pustynię (nie nadają się do prowadzenia samochodu!)

2// Na co zwrócić uwagę, wybierając soczewki i oprawki okularów sportowych? Jaki materiał jest najlepszy?

Podczas zakupu okularów sportowych najważniejszy jest właściwy wybór materiału na soczewkę i oprawkę. Urazy podczas uprawiania sportu mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń oczu, a okulary sportowe mogą pomóc w ich ochronie. Choć to dyscyplina sportowa ma decydujące znaczenie przy wyborze okularów, istnieje kilka uniwersalnych zasad.

Okulary powinny być lekkie i wytrzymałe. Powinny ściśle – ale komfortowo – przylegać do twarzy. Okulary powinny być blisko oczu, aby światło boczne nie męczyło wzroku, a jednocześnie rzęsy nie mogą dotykać soczewek. Materiał soczewkowy nie może się kruszyć. Musi być bardzo wytrzymały, a zarazem elastyczny. Dzięki takim właściwościom ryzyko urazu jest mniejsze: podczas upadku okulary odkształcą się, ale nie pękną. Wybór materiału ma także duży wpływ na komfort użytkowania.

Ogólna zasada mówi: im lżejsze okulary, tym bardziej komfortowo leżą na nosie. Z racji niskiej wagi i małego ryzyka urazu należy wybierać okulary plastikowe (np. z poliwęglanu albo poliamidów). Takie soczewki są nawet o 50% lżejsze niż soczewki szklane.

Uwaga: Podczas wybierania oprawki upewnij się, że nie ma ona żadnych elementów, które mogłyby uszkodzić oko, np. elementów ze szkła lub metalu. Ponadto warto zdecydować się na powłokę utwardzającą, aby chronić soczewkę plastikową przed zarysowaniami.

3// Jakie barwienia są dostępne? I które barwienia są wskazane do poszczególnych dyscyplin?

Jakie barwienia są dostępne? I które barwienia są wskazane do poszczególnych dyscyplin?

Po pierwsze: Barwienia nie tylko redukują intensywność światła wpadającego do oka, ale też zmieniają skład kolorystyczny światła. Wrażliwość na kolory jest kwestią bardzo indywidualną: każdy z nas inaczej postrzega odcienie. Wybór właściwego barwienia jest zatem osobistą decyzją – nie każdy użytkownik będzie czuł się dobrze z każdym barwieniu. Podczas wyboru barwienia warto niespiesznie sprawdzić różne warianty w salonie optycznym.

Bez względu na wybrane barwienie, upewnij się, że nie jest zbyt ciemne. Intensywność i kolor barwienia musi pasować do sportu oraz wymaganej jasności obrazu. Zapoznaj się z różnymi poziomami ochrony (patrz: 1). Promieniowanie słoneczne jest intensywniejsze podczas jazdy na nartach i uprawiania sportów wodnych niż w przypadku wielu innych sportów na świeżym powietrzu. Z tego powodu okulary dla narciarzy i miłośników sportów wodnych powinny być ciemniejsze. Zaleca się także dodatkową powłokę lustrzaną. Amatorzy sportów wodnych i wędkowania powinny rozważyć filtr polaryzacyjny w soczewce. Ta specjalna powłoka minimalizuje drażniące światło odbite, np. gdy światło słoneczne pada na mokrą drogę, śnieg, wodę lub powierzchnie metalowe. Efekt? Mniej uciążliwych odblasków światła, a dzięki temu ostre, komfortowe widzenie – nawet w ostrym słońcu. Specjalistyczne barwienia, takie jak ZEISS Skylet, mogą dodatkowo zwiększyć komfort widzenia. Soczewki te zwiększają kontrast i postrzeganie kolorów. Ułatwia to dostrzeganie szczegółów, zwłaszcza w trudnych warunkach, np. w górach lub na wodzie.

Test wzroku ZEISS online Jak dobrze postrzegasz kontrast i kolory? W szybki i łatwy sposób sprawdź swój wzrok.

4// Jak mieć pewność, że okulary zostały perfekcyjnie dopasowane do dyscypliny sportowej, w tym wymagającej noszenia kasku lub innych akcesoriów? 


Uprawianie sportu często wymaga dodatkowego wyposażenia, np. kasku. Należy wówczas zabrać taki sprzęt ze sobą do optyka. Dzięki temu optyk będzie miał jasność sytuacji i dobierze najlepsze rozwiązanie. Dla konstrukcji soczewki i jej późniejszego dopasowania niezwykle ważna jest pozycja użytkownika podczas korzystania z okularów. Błędnie dobrane parametry mogą sprawić, że nowe okulary nie zapewnią perfekcyjnego widzenia. Snajperzy, golfiści, myśliwi i łucznicy powinni dobierać okulary w docelowym miejscu użytkowania okularów, tj. na strzelnicy czy na polu golfowym, a dopiero później sfinalizować wybór w salonie optycznym.

Uwaga: soczewki progresywne, zwane też zmiennoogniskowymi, to dobry wybór do większości sportów, w tym do kolarstwa i paralotniarstwa. Nie nadają się jednak do golfa. Soczewki progresywne zapewniają ostre widzenie na bardzo konkretnych odległościach, natomiast w golfie konieczne jest śledzenie piłki, a co za tym idzie: ruch głowy i zmiana postawy ciała.

5// Powłoki: ochrona przed zarysowaniami, łatwiejsze czyszczenie i ochrona UV.


Protecting your lenses from scratches, making them easier to clean and providing UV protection – useful coatings.


Okulary sportowe są bardziej narażone na uszkodzenia, ponieważ są użytkowane bardziej intensywnie niż tradycyjne okulary korekcyjne. Są narażane na różne temperatury otoczenia i muszą przetrwać transport w torbie sportowej, co oznacza regularne wyzwania stawiane przed okularami sportowymi. Właśnie dlatego warto zastosować odpowiednią powłokę, aby ochronić okulary przed zarysowaniami. Pamiętaj: Jeśli okulary są porysowane, należy je niezwłocznie wymienić. Dlatego tak ważne jest zapobieganie rysom! Powłoka utwardzająca, np. ZEISS DuraVision Platinum, nie tylko chroni soczewki przed uszkodzeniami, ale też skutecznie odpycha brud i wodę, co ułatwia codzienną pielęgnację soczewek. Dzięki powłoce soczewki pozostają czyste dłużej i znacznie łatwiej je wyczyścić. Kolejną obowiązkową powłoką jest filtr UV, zapewniający 100% ochrony przed promieniami AV-A i UV-B. Większość soczewek okularowych i słonecznych teoretycznie chroni przed promieniowaniem UV, ale niestety nie zawsze jakość ochrony jest wystarczająca. Optyk może sprawdzić, jaką faktycznie ochronę zapewniają Twoje okulary słoneczne. Aby uniknąć wątpliwości, wybieraj wysokiej jakości produkty (np. marki ZEISS). Spytaj optyka o rekomendowany produkt – z chęcią udzieli szczegółowych informacji.

6// Zapobiegaj parowaniu soczewek: oprawki sportowe z cyrkulacją powietrza i spray AntiFOG.

Co ważne, zaparowane okulary mogą stanowić zagrożenie oraz utrudniać rywalizację podczas meczu lub zawodów. Kupując okulary sportowe, upewnij się, że wybrany model zapewnia skuteczną cyrkulację powietrza. Dzięki temu soczewki nie będą parowały. Specjalna powłoka może także sprawić, że soczewki dłużej pozostaną czyste. ZEISS AntiFOG to niedrogi i łatwy w użyciu spray: wystarczy nanieść go po obydwu stronach soczewki po ich oczyszczeniu, aby chronić je przed uciążliwym parowaniem nawet do 72 godzin.

7// Zakrzywione okulary – co zapewnia skuteczną ochronę i optymalne widzenie?

Zakrzywione okulary są wyjątkowe: zapewniają pełną ochronę przed brudem, światłem i kurzem oraz gwarantują ostre widzenie nawet w strefach peryferyjnych.

Uwaga: Aby uniknąć zniekształceń obrazu konieczna jest precyzyjna korekta ewentualnej wady wzroku. Nawet przy dużej średnicy soczewki i mocnym zakrzywieniu oprawki, soczewki do okularów sportowych powinny być płaskie i stabilne (np. ZEISS Cosmetic Edge®).

8// Jak właściwie troszczyć się o okulary sportowe?

Aby móc korzystać z okularów sportowych przez długi czas, warto przestrzegać kilku zasad. Podobnie jak wszystkie inne okulary, okulary sportowe także nie tolerują długiej ekspozycji na bardzo wysoką temperaturę. Wysoka temperatura lub duże jej wahania mogą uszkodzić oprawki i powłoki. Z tego względu zaleca się odkładanie okularów do etui, gdy nie są używane. Nie zostawiaj ich także w samochodzie w gorący, słoneczny dzień.

Ogólna zasada brzmi: im większa troska o okulary sportowe, tym dłuższy ich okres użytkowania. Warto używać właściwych akcesoriów – ułatwiają czyszczenie i pomagają przedłużyć żywotność okularów.

9// Wygodna alternatywa dla narciarzy i miłośników sportów wodnych: okulary sportowe z mocą korygującą albo jednodniowe soczewki kontaktowe.

A convenient alternative for skiing and water sports: sports eyewear with your prescription or daily contact lenses.

Nie zawsze konieczny jest zakup dodatkowych okularów sportowych. Przykładowo narciarze i amatorzy sportów wodnych mogą korzystać z alternatyw: jednodniowych soczewek kontaktowych albo okularów sportowych z soczewkami korekcyjnymi. Czy wiesz, że można nosić jednodniowe soczewki kontaktowe nawet podczas pływania? Dzięki próżni soczewka kontaktowa leży stabilnie na oku. Należy jednak pamiętać, że soczewki nie zapewniają wystarczającej ochrony UV, ponieważ zakrywają jedynie wycinek oka. Z tego względu użytkownicy soczewek kontaktowych powinni zawsze mieć pod ręką okulary z filtrem UV-A i UV-B.

10// O czym należy pamiętać, wybierając soczewki kontaktowe do ulubionej dyscypliny sportowej? 


Trzy czynniki wpływają na komfort użytkowania soczewek kontaktowych: jakość soczewki, profesjonalne dopasowanie oraz staranna pielęgnacja z użyciem wysokiej jakości płynu. Każde soczewki kontaktowe powinien dobierać optyk – podobnie jak okulary. Optyk zbada wzrok pacjenta, zmierzy powierzchnię rogówki i sprawdzi jakość filmu łzowego, aby móc zarekomendować właściwe soczewki.

Pamiętaj, że największe znaczenie dla użytkowników soczewek kontaktowych ma właściwa higiena! Jej brak lub niedbałość mogą prowadzić do infekcji wywołanej wirusami lub bakteriami. Dolegliwości te są nie tylko bolesne i ograniczają komfort użytkownika, ale też mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń oka. W kwestii higieny użytkownicy soczewek nigdy nie powinni iść na kompromis.

Nasza podpowiedź: Płyn ZEISS All-in-one ADVANCE jest odpowiedni do wszystkich typów miękkich soczewek kontaktowych. Łagodnie, ale skutecznie usuwa wirusy i bakterie.

Czy potrzebujesz specjalistycznych okularów sportowych? Czy masz specjalne wymagania?

Optyk z chęcią pomoże dobrać specjalistyczne okulary sportowe i znaleźć rozwiązanie indywidualnych problemów ze wzrokiem. Wielu optyków ZEISS ma dogłębną wiedzę o okularach sportowych, którą chętnie się dzielą – wystarczy spytać!

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Lepsze widzenie dla sportowców Specjalne okulary sportowe to nie kwestia mody, lecz dodatek wybierany przez zawodowych sportowców i amatorów.
Idealne okulary dla golfistów Tajemnica większej przewagi
Idealne widzenie podczas jazdy na rowerze: jakie soczewki są najlepsze dla rowerzystów? Szybkość, zmienne warunki oświetleniowe oraz unoszące się cząsteczki kurzu i pyłu stawiają szczególne wyzwania przed okularami do jazdy rowerem: poniżej przedstawiamy kilka wskazówek od LEPSZY WZROK.
Dlaczego okulary słoneczne są tak ważne zimą Ryzyko oślepienia światłem odbitym od lodu i śniegu sprawia, że okulary słoneczne są niezbędnym dodatkiem w czasie zimy

Powiązane produkty