Dlaczego okulary słoneczne są tak ważne zimą

Ryzyko oślepienia światłem odbitym od lodu i śniegu sprawia, że okulary słoneczne są niezbędnym dodatkiem w czasie zimy

Czapka, szalik, rękawiczki... Te dodatki przychodzą do głowy, myśląc o zimie. Stosunkowo niewiele osób dodaje do tej listy... okulary słoneczne. Okulary słoneczne kojarzą się jednoznacznie z latem, nieprawdaż? A nie powinny! Ochrona oczu zimą jest co najmniej równie ważna jak latem. Dlaczego? Promieniowanie UV, które jest tak niebezpiecznie dla naszych oczu, jest szczególnie agresywne od listopada do marca.

Latem okulary słoneczne stanowią nieodzowny element ubioru. Zapewniają nie tylko stylowy wygląd, ale też chronią oczy przed ostrym światłem. Jednocześnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, że szkodliwe promienie UV są znacznie bardziej niebezpieczne zimą niż latem. Latem zielone otoczenie odbija zaledwie 6% światła. Wskaźnik dla śniegu wynosi zaś niemal 95%. Tylko okulary słoneczne z soczewkami wysokiej jakości zapewniają oczom skuteczną ochronę przed zapaleniem i poważniejszymi dolegliwościami. Dolegliwości biorą się stąd, że światło słoneczne zawiera wysoki poziom energii UV, przez co może prowadzić do uszkodzeń siatkówki. Warto więc spojrzeć na zakup dobrej jakości okularów słonecznych jak na rozsądną inwestycję.  

Na co zwrócić uwagę, kupując okulary słoneczne:

  • Ważny jest symbol CE. Gwarantuje on, że produkt zapewnia co najmniej minimalny poziom ochrony. Unijna dyrektywa określa ją na min. 380 nm. Jednakże przy takiej ochronie aż 78% promieniowania jest wciąż pochłaniane przez oko.
  • Z tego powodu soczewki okularowe na receptę powinny oferować ochronę przed szerszym zakresem fal UV niż do 380 nm. Tylko soczewki z wyższą ochroną są w stanie zablokować groźne promieniowanie UV.
  • Ponadto okulary muszą być dość duże oraz powinny pasować do wielkości i kształtu twarzy. Pozwala to uniknąć promieni wpadających do oka z boku oraz od góry.
  • Współczynnik pochłaniania światła odgrywa szczególnie ważną rolę. Musi być wystarczająco wysoki. Stopień zaciemnienia soczewek okularowych na receptę zależy od osobistych preferencji, a także zastosowań okularów, regionu, w którym będą noszone, uprawianego sportu oraz innych czynników. Optyk udzieli niezbędnych informacji w tym zakresie.
  • Okulary słoneczne najlepiej kupować w salonie optycznym. Wyrywkowe kontrole okularów sprzedawanych przez ulicznych sprzedawców wykazują, że znaki jakości są na nich fałszowane, a okulary te mogą wyrządzić szkody na zdrowiu.

Wybór właściwego koloru

Ważny jest także wybór odpowiedniego koloru soczewek okularowych. Soczewki dzielą się na klasy (kategorie) ochrony. Nie zaleca się stosowania żółtych, zielonych ani niebieskich soczewek zimą. Zapewniają klasę ochrony zaledwie 0, 1, lub 2, tzn. należą do kategorii S0, S1, lub S2. Na zimę zaleca się soczewki szare i brązowe. Powinny oferować klasę ochrony 3 (kategorię S3). Takie okulary zapewniają wystarczającą ochronę nawet na śniegu wysoko w górach. Klasa ochrony 4 (kat. S4) jest przeznaczona dla osób z bardzo wrażliwymi oczami. Soczewki okularowe należące do tej kategorii są niezbędne w warunkach niezwykle intensywnego promieniowania UV. Należy jednak pamiętać, że nie wolno ich używać do prowadzenia pojazdu.

Test wzroku ZEISS online Jak dobrze postrzegasz kontrast i kolory? W szybki i łatwy sposób sprawdź swój wzrok.

Uważaj na niebieskie światło

Dobre okulary powinny także zapewniać odpowiednią ochronę przed niebieskim światłem. Światło to może uszkadzać plamkę żółtą, czyli punkt oka, w którym widzenie jest najostrzejsze. Jeśli masz okulary słoneczne i nie wiesz, jak skutecznie blokują światło niebieskie, możesz poprosić optyka o sprawdzenie.

Dodatkowa wskazówka dotycząca sportów zimowych: jeśli nosisz okulary, zamów gogle narciarskie na indywidualne zamówienie albo kup odpowiednio duży model, który można założyć na okulary korekcyjne. Niektóre modele są wyposażone we wsporniki z pianki, stworzone z myślą o użytkownikach okularów, a po bokach mają więcej miejsca, aby pomieścić oprawki okularowe. Modele te zapewniają dobre dopasowanie do twarzy i nie naciskają na okulary noszone pod goglami. Gogle narciarskie powinny być zamknięte po bokach, aby chronić oczy przed podmuchami wiatru.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Lepsze widzenie dla sportowców Specjalne okulary sportowe to nie kwestia mody, lecz dodatek wybierany przez zawodowych sportowców i amatorów.
10 wskazówek dla miłośników sportu O czym należy pamiętać, kupując sportowe okulary? Dowiedz się, jak poprawiać wyniki sportowe i chronić oczy.
Idealne okulary dla golfistów Tajemnica większej przewagi
Idealne widzenie podczas jazdy na rowerze: jakie soczewki są najlepsze dla rowerzystów? Szybkość, zmienne warunki oświetleniowe oraz unoszące się cząsteczki kurzu i pyłu stawiają szczególne wyzwania przed okularami do jazdy rowerem: poniżej przedstawiamy kilka wskazówek od LEPSZY WZROK.

Powiązane produkty