Lepsze widzenie dla sportowców

Specjalne okulary sportowe to nie kwestia mody, lecz dodatek wybierany przez zawodowych sportowców i amatorów.

Zarówno miłośnicy narciarstwa przełajowego, maratonów, tenisa, kolarstwa, joggingu i golfa, jak i wypoczynku na plaży powinni zadbać o prawidłowe widzenie podczas sportu i rekreacji. Pomogą w tym odpowiednie okulary słoneczne. Często jest to niezbędny dodatek podczas aktywności rekreacyjnej. Wysokiej jakości okulary nie tylko chronią oczy, ale też zapewniają wyraźne i ostre widzenie.

Specjalne okulary sportowe to nie kwestia mody, lecz dodatek wybierany przez zawodowych sportowców i amatorów.

Oczy to nasz najważniejszy narząd zmysłu. Dzięki nim odbieramy 80% informacji o tym, co dzieje się wokół nas. W sporcie wzrok odgrywa jeszcze ważniejszą rolę. Nieprawidłowe widzenie nie oznacza tylko trudności w trafieniu w piłkę albo zdobyciu gola. Zwiększa także ryzyko kontuzji.

Niemal w każdym sporcie postrzeganie głębi i ruchu oraz możliwość szybkiego przenoszenia wzroku to warunki konieczne do skupienia wzroku na przeciwnikach, swojej drużynie czy zabawkach. Specjalistyczne okulary są konieczne, ponieważ modele do użytku codziennego zazwyczaj nie sprawdzają się do tych celów. Natomiast okulary sportowe i okulary słoneczne zapewniają znacznie więcej niż tylko ochronę UV.

Niewątpliwie okulary sportowe muszą korygować amblyopię (leniwe oko) równie skutecznie jak standardowe okulary. Optometrysta musi dopasować soczewki korekcyjne do potrzeb danego użytkownika. Istnieją także okulary sportowe z klipsami na soczewki korekcyjne oraz wymiennymi szybkami. Innymi słowy, możliwe jest dobranie właściwych okularów do wszystkich potrzeb i oczekiwań.

Kolejną alternatywą są soczewki kontaktowe w połączeniu z okularami sportowymi. W takim zestawieniu główną cechą okularów sportowych jest fizyczna ochrona oczu oraz zwiększanie kontrastu. Oczywiście mogą być jednocześnie modnym dodatkiem.

What you should know

What you should know

Pamiętaj: Nie ma okularów, które sprawdziłyby się w każdym sporcie, ale bez trudu znajdziesz okulary idealne do konkretnej dyscypliny. Przy wyborze okularów sportowych należy uwzględniać dwie kwestie. Po pierwsze, komfortowe przyleganie okularów do twarzy. Po drugie, okulary muszą być wytrzymałe. Z tego powodu soczewki powinny być wykonane z plastiku o wysokim wskaźniku refrakcji.

Specjalistyczne soczewki organiczne (plastikowe) ułatwiają optymalną korektę wzroku. Jednocześnie są wyjątkowo wytrzymałe, lekkie i cienkie. Powłoka antyrefleksyjna i utwardzająca są równie ważne. Oczywiście soczewki sportowe pasują także do oprawek z metalu.

Uwaga: Decydując się na metalowe oprawki, wybieraj elastyczny stop, który nie jest łamliwy. Optyk z pewnością doradzi odpowiedni model.

Dobre okulary sportowe powinny spełniać poniższe warunki:

 • Przyjemne, bezpieczne i komfortowe w użytku;
 • Zauszniki dopasowane do dyscypliny sportowej. Zausznik okalają ucho jest idealny do joggingu i wielu sportów z piłką. Proste zauszniki sprawdzają się podczas kolarstwa i jazdy na rolkach, ponieważ łatwiej mieszczą się pod kaskiem;
 • Miękki nosek;
 • Elastyczna opaska sportowa z tyłu – czasem może się przydać;
 • Okulary z opaską mają miękką wyściółkę przy twarzy i dobry system wentylacji.
Dobre okulary sportowe powinny spełniać poniższe warunki

Claret Loop to dodatek do okularów sportowych oraz designerskich okularów i okularów słonecznych. Zapewnia personalizowaną, optymalną korektę wzroku w ultranowoczesnych, zakrzywionych oprawkach. Dzięki tym cechom użytkownik może zapomnieć o nieostrym widzeniu, problemach z postrzeganiem obrazów oraz zmęczeniu oczu.

Zalety Claret Loop:

 • wysoka odporność
 • lekkie szkło plastikowe
 • duży wybór barwień i powłok

Claret Loop to idealne rozwiązanie dla:

 • zakrzywionych okularów słonecznych
 • przylegających do twarzy okularów sportowych
 • zakrzywionych okularów korekcyjnych
 • okularów sportowych z wewnętrznym klipsem

Dostępny jest szeroki wybór zalecanych okularów dodatkowych, dopasowanych do uprawianej dyscypliny sportowej

Sporty wodne
Do sportów wodnych najlepsze są okulary pływackie. Chronią oczy przed bakteriami, chlorem i słoną wodą. Oczywiście ważne jest dobre dopasowanie do twarzy. Przyjazne dla skóry silikonowe uszczelki, regulowane szkła i gumki zapewniają wysoki komfort użytkowania. Użytkownicy soczewek kontaktowych zdecydowanie powinni korzystać z okularów pływackich. Oczywiście wszystkie okulary do pływania i gogle do nurkowania są dostępne ze szkłami korekcyjnymi, zapewniającymi perfekcyjną ostrość widzenia.

Sporty z piłką
W sportach wykorzystujących piłkę okulary zapewniają optymalne postrzeganie głębi i ruchu, a także skuteczną ochronę. Przyczyną większości urazów są latające przedmioty, np. piłka tenisowa i squashowa mogą rozpędzić się do 200 km/godz.

Sporty zimowe
Badania wykazały, że aż 80% wypadków na nartach jest powodowanych przez problemy z widzeniem. Ten fakt przestaje dziwić, gdy dowiadujemy się, że śnieg odbija aż 95% światła. Na śniegu oczy bardzo szybko się męczą.

Ludzkie oko jest przystosowane do światła na poziomie 10 000 luksów. Na śniegu jest atakowane 10-krotnie silniejszym natężeniem światła. Właśnie dlatego soczewki w okularach sportowych muszą mieć doskonały filtr UV oraz barwienie kategorii 3 (o szczegóły zapytaj optyka). Przydatny jest także filtr polaryzacyjny.

Sporty outdoorowe – np. kolarstwo górskie albo jazda na rolkach
Miłośnicy kolarstwa górskiego i jazdy na rolkach powinni wybierać okulary sportowe chroniące przed podmuchami wiatru, promieniami UV, owadami i małymi kamieniami. Zwykłe okulary są niewskazane, ponieważ uciskają, zsuwają się, a w razie upadku mogą się połamać. Trzeba także pamiętać o dobrym dopasowaniu okularów sportowych. Zauszniki nie powinny uciskać pod kaskiem. Soczewki zaś muszą zapewniać ochronę UV, a ich barwienie powinno zwiększać kontrast.

Na koniec: sporty lotnicze i golf
Niewątpliwie w powietrzu bezpieczeństwo ma ogromne znaczenie. Właśnie dlatego miłośnikom sportów lotniczych poleca się specjalne soczewki: Skylet sport. Soczewki te zostały stworzone z myślą o lepszej izolacji i ochronie od oślepiającego światła.

A jeśli celem Twojej dyscypliny sportowej jest precyzyjne uderzenie do celu – jak w przypadku golfa – wybierz dostępne już w sprzedaży specjalistyczne okulary do golfa. Golfiści często doświadczają podczas gry oślepiającego słońca. Poruszające się cienie i zmieniające warunki oświetlenia mogą pogarszać jakość widzenia, zatem każdy gracz chętnie poprawi swoją przewagę.

Polecamy specjalistyczne soczewki słoneczne oraz filtry do gry w golfa, które zostały stworzone z myślą o potrzebach golfistów: ProGolf.

Okulary sportowe dla dzieci

Okulary sportowe dla dzieci

Okulary są potrzebne nawet maluchem – one również wymagają ochrony i wsparcia dla wzroku, gdy pływają, jeżdżą na nartach i się bawią. Co więcej, oczy dzieci są znacznie bardziej wrażliwe.

Okulary sportowe powinny być idealnie dopasowane do anatomicznych proporcji dziecięcej głowy. Muszą być wykonane z solidnego materiału i mieć bardzo miękkie noski i zauszniki. Takie okulary zapewniają dzieciom bezpieczne skakanie, wspinanie się, a nawet beztroskie turlanie po ziemi. Zadbaj, aby nic nie zepsuło dziecięcej zabawy. Ciemne soczewki wysokiej jakości ze skutecznym filtrem UV są idealne, ponieważ oczy dzieci są bardziej narażone na promienie UV.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

10 wskazówek dla miłośników sportu O czym należy pamiętać, kupując sportowe okulary? Dowiedz się, jak poprawiać wyniki sportowe i chronić oczy.
Idealne okulary dla golfistów Tajemnica większej przewagi
Idealne widzenie podczas jazdy na rowerze: jakie soczewki są najlepsze dla rowerzystów? Szybkość, zmienne warunki oświetleniowe oraz unoszące się cząsteczki kurzu i pyłu stawiają szczególne wyzwania przed okularami do jazdy rowerem: poniżej przedstawiamy kilka wskazówek od LEPSZY WZROK.
Dlaczego okulary słoneczne są tak ważne zimą Ryzyko oślepienia światłem odbitym od lodu i śniegu sprawia, że okulary słoneczne są niezbędnym dodatkiem w czasie zimy

Powiązane produkty