Okulary do sportów wodnych

Do żeglowania, surfingu, nurkowania lub pływania – jak dobrać optymalne okulary do sportów wodnych?

Bryzgi wody i słona woda, uciążliwe refleksy światła i stale zmieniające się warunki oświetleniowe są tylko niektórymi z wyzwań stojącymi przed projektantami okularów sportowych podczas ich pracy, której celem jest zapewnienie perfekcyjnego widzenia wielbicielom sportów wodnych i aktywnie wypoczywających nad wodą. Jakie są więc dokładnie zalety okularów do sportów wodnych? I jakie są najlepsze modele opraw dla surferów, żeglarzy, pływak ów i innych entuzjas tów sportów wodnych?

Podstawowe wymagania dla okularów przeznaczonych do sportów wodnych

Niezależnie od tego, czy żeglowanie, nurkowanie lub pływanie na desce, okulary dobrane do uprawianego sportu wodnego powinny zapewniać 100-procentową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV-A i UV-B. Szukając okularów przeciwsłonecznych bez soczewek korekcyjnych należy zwrócić uwagę na znak CE i etykietę EN 1836:1997, aby być pewnym właściwej ochrony. Widzenie bez oślepiającego blasku to filtr polaryzacyjny ,który polecają eksperci w dziedzinie optyki. Polecają oni również bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne soczewki z odpowiednią powłoką. Również oprawka powinna być trwała i solidna oraz wykonana z mocnego, lekkiego i bezodpryskowego materiału. Okulary z soczewkami przeciwsłonecznymi Skylet® firmy ZEISS są doskonałym wyborem do praktycznie wszystkich rodzajów sportów wodnych Dostępne są one w różnej gamie odcieni i i dokładnie dopasowane do takich aktywności jak pływanie, surfowanie i żeglowanie Są idealne do okularów przeznaczonych do sportów wodnych.

Test wzroku ZEISS online Jak dobrze postrzegasz kontrast i kolory? W szybki i łatwy sposób sprawdź swój wzrok.

Jakie są najlepsze okulary do żeglowania i surfowania?

Światło słoneczne powoduje powstawanie oślepiających refleksów na powierzchni wody, które mogą prowadzić do znacznego pogorszenia widzenia żeglarzy. I dlatego okulary do sportów wodnych z maksymalną redukcją oślepiających refleksów i odblasków są idealne do aktywności tego rodzaju. Soczewki przeciwsłoneczne Skylet® Sport firmy ZEISS w atrakcyjnym, brązowym odcieniu są specjalnie zaprojektowane żeby sprostać wyzwaniom napotykanym podczas żeglowania i pływania na desce. Entuzjaści sportów wodnych doceniają rozwiązania oferujące idealnie ostre widzenie z podniesionym kontrastem widzenia barw w średnim lub intensywnym świetle słonecznym. Ale nie tylko światło i woda stanowią duże obciążenie dla naszych oczu – również ostry wiatr może powodować problemy. Niektóre oprawki do sportów wodnych są wyposażone w zdejmowaną wewnętrzną ramkę, zaprojektowaną do ochrony przed wiatrem, zazwyczaj wykonaną z wodoodpornej gumy piankowej. Dzięki temu komfort noszenia jest większy, a również stanowi to długofalową ochronę oczu przed bolesnym zapaleniem spojówek i rogówki.

Wskazówka: Eksperci są zgodni, że podczas wyboru oprawek i soczewek do sportów wodnych lepsza jest pełna ochrona, Eliminuje ona bowiem oślepiające refleksy i odblaski, które mogą docierać do oczu z boków lub od dołu. Ważny jest również dobór regulowanego paska, aby okulary do żeglowania lub surfowania zawsze pasowały i nie powodowały dyskomfortu. Do intensywnych sportów, wymagających jeszcze lepszego dopasowania, pożytecznymi dodatkami mogą być gumowe noski i końcówki zauszników. Wiele z najnowszych modeli okularów do sportów wodnych dla surferów i żeglarzy jest również wyposażonych w pływak, dzięki któremu okulary pozostają zawsze na powierzchni wody I nie toną .W niektórych modelach dostępny jest specjalny zaczep, umożliwiający zamianę gumowego paska na zauszniki, tylko za pomocą jednego naciśnięcia guzika, co jest idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na szybkie przekształcenie okularów do sportów wodnych w "normalne" okulary Jest to również wielka zaleta dla osób noszących okulary, które w przeciwnym razie musiałyby mieć zawsze ze sobą drugą parę okularów.

Okulary do pływania z soczewkami korekcyjnymi

Okulary do pływania posiadają wiele zalet podczas aktywności w wodzie, chroniąc oczy przed chlorem i słoną wodą oraz zatrzymując bakterie podczas pływania w jeziorze lub morzu. Ale należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Jedną z nich jest dobór okularów do pływania, które są dokładnie i szczelnie dopasowane w taki sposób , żeby woda nie dostawała się do środka nawet podczas intensywnej aktywności Regulowane paski są kluczowe do zapewnienia optymalnego komfortu, umożliwiając zmianę i dopasowania w miarę potrzeby. A jeśli chodzi o soczewki potrzebne do okularów do pływania bardzo ważny jest odcień barwienia Soczewki przeciwsłoneczne Skylet® fun firmy ZEISS w atrakcyjnym, pomarańczowo-brązowym odcieniu zapewniają lepszą widoczność podczas pływania np. w basenach. Okulary do pływania są również dostępne z soczewkami korekcyjnymi. Większość modeli oprawek może być wykonana ze standardowymi soczewkami korekcyjnymi – w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do optyka.

 

Dla nurków: soczewki kontaktowe czy okulary do nurkowania z soczewkami korekcyjnymi?

Jeśli chcemy mieć komfort dobrego widzenia tylko na kilka dni w trakcie wakacji– najlepszym rozwiązaniem mogą być jednodniowe, jednorazowe soczewki kontaktowe. Powoduje to mniejszą frustrację w przypadku ich zgubienia, a poza tym można zawsze mieć zapasową parę pod ręką. Nurkowie noszący okulary powinni zawsze nosić soczewki, które są odpowiednie dla ich wady wzroku, w celu zachowania równowagi zarówno pod wodą, jak i na lądzie. Wada wzroku bez odpowiedniej korekty może prowadzić do utraty równowagi, co jest szczególnie niebezpieczne dla nurków. Należy wspomnieć, że noszenie soczewek kontaktowych pod okularami do nurkowania wymaga jednak pewnej wprawy ponieważ woda może się dostać pod okulary. W przypadku regularnego nurkowania lepiej się sprawdzą okulary do nurkowania z soczewkami korekcyjnymi dobranymi do wady wzroku w celu ostrego widzenia pod wodą. Optyk ZEISS z radością ułatwi Państwu podjąć decyzję udzielając informacji o najlepszym produkcie w zależności od Państwa potrzeb.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Lepsze widzenie dla sportowców Specjalne okulary sportowe to nie kwestia mody, lecz dodatek wybierany przez zawodowych sportowców i amatorów.
10 wskazówek dla miłośników sportu O czym należy pamiętać, kupując sportowe okulary? Dowiedz się, jak poprawiać wyniki sportowe i chronić oczy.
Idealne okulary dla golfistów Tajemnica większej przewagi
Idealne widzenie podczas jazdy na rowerze: jakie soczewki są najlepsze dla rowerzystów? Szybkość, zmienne warunki oświetleniowe oraz unoszące się cząsteczki kurzu i pyłu stawiają szczególne wyzwania przed okularami do jazdy rowerem: poniżej przedstawiamy kilka wskazówek od LEPSZY WZROK.

Powiązane produkty