Polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne: komfort widzenia bez uciążliwych odblasków

LEPSZY WZROK wyjaśnia, w jaki sposób soczewki polaryzacyjne redukują uciążliwe odblaski, co zapewnia optymalne widzenie.

Zarówno entuzjaści sportów zimowych, miłośnicy sportów wodnych, jak i osoby spędzające dużo czasu na dworze doceniają polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne, które znacząco redukują odblaski i efekt oślepienia oraz poprawiają widzenie.

W jaki sposób soczewki polaryzacyjne poprawiają widzenie?

Światło odbite od przezroczystych lub mokrych powierzchni jest nie tylko uciążliwe i rozpraszające, ale może także pogarszać widzenie. Okulary polaryzacyjne mogą wspierać i poprawiać widzenie w następujących sytuacjach:

 • Ogólny światłowstręt. Osoby wrażliwe na ostre światło doceniają soczewki polaryzacyjne, które jednocześnie oferują ochronę przed promieniowaniem UV (najlepiej pełną). 
 • Miłośnicy wędkowania, żeglowania i innych sportów wodnych wybierają sportowe polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne, aby lepiej widzieć to, co znajduje się pod powierzchnią wody. To cenny atut, który pozwala łatwiej złowić gigantyczną rybę lub dostrzec pod wodą potencjalnie niebezpieczną przeszkodę, która mogłaby uszkodzić łódź lub kajak. 
 • Prowadzenie pojazdów. Kierowcy często zostają oślepieni przez światło słoneczne odbite od mokrej nawierzchni, szyb innych pojazdów oraz ich masek. 
 • Sporty zimowe. Filtry polaryzacyjne użyte w goglach narciarskich – w połączeniu z tradycyjnym różowym lub żółtym barwieniem – redukują uciążliwe światło słoneczne odbite od śniegu. Warto jednak skonsultować się z okulistą lub optykiem przed zakupem polaryzacyjnych gogli narciarskich lub używaniem ich podczas jazdy na nartach, ponieważ mogą pogarszać kontrast widzenia. 
 • Okres rekonwalescencji po operacji. Po zabiegach operacyjnych, takich jak usunięcie zaćmy, oczy mogą pozostawać nadwrażliwe na światło jeszcze przez kilka miesięcy. Stosowanie okularów polaryzacyjnych zwiększa komfort widzenia i poprawia kontrast.
Bez filtra polaryzacyjnego Z filtrem polaryzacyjnym
Bez filtra polaryzacyjnego
Z filtrem polaryzacyjnym

Soczewki polaryzacyjne zdecydowanie redukują światło odbite od wody, co zwiększa ogólną jakość widzenia.

Co dokładnie oznacza „polaryzacja”?

Światło słoneczne porusza się we wszystkich kierunkach, co oznacza, że nie jest spolaryzowane. Gdy promienie światła zostają odbite od powierzchni takiej jak woda, śnieg, mokra nawierzchnia drogi albo szyba okienna, ich kierunek staje się zbieżny. Oznacza to, że promienie, które normalnie byłyby odbijane w różnych kierunkach, zostaną odbite w jednym (czyli są spolaryzowane).

Z reguły światło jest spolaryzowane poziomo, to znaczy, że rozchodzi się w kierunku poziomym.
Dlatego też struktura cząsteczek w specjalnej powłoce stosowanej na soczewkach polaryzacyjnych ZEISS ma układ poziomy w formie gęstej siatki. Ta wysokowydajna struktura umożliwia pochłonięcie poziomych fal światła. W rezultacie uciążliwe i potencjalnie niebezpieczne odblaski zostają niemal całkowicie wyeliminowane przez soczewkę polaryzacyjną. Ponadto soczewka zapewnia żywsze kolory otoczenia. Wysokiej jakości soczewki oferują także pełną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Światło niespolaryzowane porusza się w różnych kierunkach. Zostaje zablokowane w płaszczyźnie pionowej przez soczewkę polaryzacyjną, która niemal całkowicie eliminuje uciążliwe odblaski i światło odbite.

Czy mogę nosić okulary polaryzacyjne o każdej porze i w każdej sytuacji?

Choć okulary polaryzacyjne mogą znacząco poprawić jakość widzenia, w niektórych okolicznościach ją pogarszają, więc warto mieć to na uwadze.

Polaryzacyjne sportowe okulary przeciwsłoneczne mają zdaniem miłośników zimowych sportów zarówno wady i zalety, ale nie nadają się do biegów zjazdowych. Redukują odbicie światła słonecznego od śniegu, ale jednocześnie zaciemniają szczegóły w cieniu. Gdy narciarz nie jest w stanie odróżnić oblodzenia od przeszkody, jazda może stać się ryzykowna.

Ponadto filtry polaryzacyjne zmniejszają czytelność ekranów LCD. Choć większość współczesnych samochodów ma nowoczesne wyświetlacze, które są dobrze widoczne w polaryzacyjnych okularach przeciwsłonecznych, posiadacze starszych modeli mogą mieć problem z dostrzeżeniem ważnych komunikatów lub lampek ostrzegawczych. Z analogicznym problemem mogą mierzyć się piloci i żeglarze.

Przed zakupem soczewek polaryzacyjnych należy zawsze skonsultować się ze specjalistą.

W jakim stopniu można spersonalizować okulary polaryzacyjne?

Współczesna technologia pozwala nałożyć filtr polaryzacyjny niemal na każdy rodzaj soczewki. Dotyczy to także okularów przeciwsłonecznych na receptę dla osób z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością starczą oraz astygmatyzmem.

Polaryzacja doskonale sprawdza się także w dynamicznych soczewkach przeciwsłonecznych, takich jak ZEISS AdaptiveSun. Soczewki te wykorzystują technologię fotochromową, dzięki której zmieniają intensywność barwienia w zależności od natężenia światła. Soczewki fotochromowe ciemnieją pod wpływem mocnego nasłonecznienia, zaś w cieniu lub po zajściu słońca stają się umiarkowanie ciemne.

Na co zwrócić uwagę, kupując polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne?

Soczewki powinny zapewniać pełną ochronę przed promieniowaniem UV (warto wiedzieć, że nie wszystkie soczewki oferują pełną ochronę w standardzie). Ochronę oczu i skóry w ich okolicy umożliwiają soczewki blokujące fale o długości do 400 nm. Twój optyk będzie w stanie określić, czy używane przez Ciebie soczewki w pełni chronią Twoje oczy. Spytaj także o przejrzyste soczewki z pełną ochroną przed UV, aby zawsze chronić swoje oczy, nawet w pochmurny dzień.

Warto także zamówić powłokę antyrefleksową na tylną powierzchnię soczewki przeciwsłonecznej, aby wyeliminować światło odbite padające od tyłu.

When buying polarised sunglasses, what should I look out for?

Wybierz także optymalne barwienie okularów przeciwsłonecznych. Jeśli biegasz, grasz w golfa albo uprawiasz sporty wodne lub zimowe, powiedz o tym optykowi, zanim wybierzesz polaryzacyjne sportowe okulary przeciwsłoneczne.

Personalizowane polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne są często droższe od zwykłych okularów przeciwsłonecznych, ale różnica w cenie jest uzasadniona. Personalizowane okulary są idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb i profilu widzenia, a także zapewniają pełną ochronę i wysoki komfort.

Pełna ochrona przed UV w przejrzystych soczewkach ZEISS. Przez cały dzień. Każdego dnia.

Promieniowanie UV otacza nas każdego dnia, nawet gdy niebo jest zachmurzone. Promienie UV stanowią zagrożenie dla oczu oraz skóry w ich okolicy. Czy zawsze chronisz swoje oczy, gdy wychodzisz na dwór? Od teraz wszystkie przejrzyste soczewki ZEISS zapewniają pełną ochronę przed promieniami UV!

Dzięki specjalnym właściwościom soczewki filtrują szkodliwe promienie UV i gwarantują pełną ochronę oczu.

Pytania i odpowiedzi dotyczące polaryzacyjnych okularów przeciwsłonecznych

Jakie korzyści mają polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne?

Zalety

Wady

 • Skuteczna redukcja odblasków, także na drodze
 • Wyższy wydatek początkowy niż soczewki bez polaryzacji
 • Łatwiejsze dostrzeganie tego, co pod wodą (idealne rozwiązanie dla miłośników sportów wodnych oraz wędkarzy)
 • Mogą wpływać na postrzeganie wyświetlaczy LCD, co muszą wiedzieć kierowcy, piloci i żeglarze
 • Skuteczne w słońcu i w cieniu, zapewniają dobry kontrast w cieniu na dworze
 • Utrudniają rozróżnianie odcieni bieli, więc mogą pogarszać jakość widzenia narciarzy i snowboardzistów
 • Całoroczne – zwłaszcza w krajach ze śnieżnymi zimami
 • Jeśli szyby samochodu zostały wzmocnione siatką, może ona być widoczna dla użytkowników okularów polaryzacyjnych. Ten sam efekt może pojawić się podczas patrzenia przez wizjer kasku motocyklowego. Przed zakupem okularów należy sprawdzić kompatybilność kasku.
 • Mogą redukować mrużenie oczu i efekt zmęczonych oczu spowodowany nadwrażliwością na światło

 

 • Dostępne w wielu kolorach
 
 • Okulary przeciwsłoneczne można wyposażyć w niemal wszystkie polaryzacyjne soczewki korekcyjne.

 

Po czym poznać, że okulary przeciwsłoneczne mają filtr polaryzacyjny?

Znajdź powierzchnię lub przedmiot, który odbija światło. Możesz użyć lusterka. Spójrz przez okulary, trzymając je w dłoni w pozycji poziomej. Gdy obrócisz je o około 90 stopni, odblask z lusterka zacznie znikać. Jeżeli soczewki nie mają filtra polaryzacyjnego, odblask pozostanie bez zmian lub wyda się jaśniejszy.

Innym prostym testem polaryzacji jest użycie przedmiotów takich jak ekrany LCD, monitory komputerowe lub druga para polaryzacyjnych okularów przeciwsłonecznych. Trzymaj okulary przed ekranem lub drugą parą okularów. Obróć je o 90 stopni i zwróć uwagę, czy wydają się całkowicie ciemne lub czarne. Jeśli zauważysz taki efekt, oznacza to, że soczewki mają filtr polaryzacyjny.

Jeśli wciąż masz wątpliwości, poproś swojego optyka o sprawdzenie okularów.

Czy filtr polaryzacyjny z czasem znika lub słabnie?

Nie. Okulary polaryzacyjne nie tracą swoich właściwości z biegiem czasu, chyba że pękną, wyszczerbią się lub złamią. Jeśli masz wrażenie, że Twoje oczy stały się bardziej wrażliwe na światło i podejrzewasz, że to wina soczewek, rozważ także inne możliwości. Twoje okulary przeciwsłoneczne na receptę mogły stać się za słabe lub niedopasowane. Możesz także cierpieć na chorobę powodującą światłowstręt. Jeśli odczuwasz nadwrażliwość na światło, umów się na wizytę u specjalisty i zabierz ze sobą okulary.

Czy soczewki polaryzacyjne są dostępne we wszystkich możliwych kolorach?

Tak, w sprzedaży są soczewki w różnych barwach, ale należy pamiętać, że im ciemniejszy kolor, tym wyższy poziom polaryzacji.

Ponadto niektóre barwione soczewki mają pewne ograniczenia i nie można ich nosić w każdej sytuacji. Przykładowo pewne kolory mogą utrudniać kierowcom postrzeganie sygnalizacji świetlnej.

Soczewki polaryzacyjne są dostępne niemal we wszystkich kolorach, ale przed wyborem barwienia warto poinformować optyka o planowanym użytkowaniu okularów.
Soczewki polaryzacyjne są dostępne niemal we wszystkich kolorach, ale przed wyborem barwienia warto poinformować optyka o planowanym użytkowaniu okularów.

Czy polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne mogą mieć zły wpływ na oczy?

Zdecydowanie nie. Wręcz przeciwnie: dzięki redukcji odblasków okulary te zmniejszają efekt zmęczonych oczu, który przez cały rok może nam towarzyszyć podczas przebywania na dworze. Stosując okulary polaryzacyjne mniej mrużymy oczu i mamy lepszy kontrast widzenia.

Czy polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne można nosić podczas kierowania pojazdem?

Tak. Okulary te mogą wręcz poprawić widzenie dzięki redukcji uciążliwego światła odbitego od przedniej szyby, mokrej nawierzchni, śniegu, białych chodników i metalu. Należy jedynie pamiętać, że polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne mogą utrudniać odczyt niektórych ekranów LCD.

Które okulary są lepsze: zwykłe czy polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne?

Soczewki polaryzacyjne najskuteczniej redukują światło odbite. Jednakże o wyborze okularów powinien decydować rodzaj ich planowanego użytkowania.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć powyższe wady oraz poprosić optyka o poradę.

Czy wszystkie polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed UV?

Choć większość soczewek polaryzacyjnych chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym, należy pamiętać, że istnieje różnica między polaryzacją a ochroną przed UV. Zadbaj o pełną ochronę swoich oczu przed szkodliwymi promieniami UV, kupując soczewki blokujące światło o długości fali do 400 nm.

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Soczewki polaryzacyjne – lepsze widzenie Wszechstronne soczewki dla okularów przeciwsłonecznych, do jazdy samochodem –praktycznie dla każdego
Lepsze widzenie dla sportowców Specjalne okulary sportowe to nie kwestia mody, lecz dodatek wybierany przez zawodowych sportowców i amatorów.
10 wskazówek dla miłośników sportu O czym należy pamiętać, kupując sportowe okulary? Dowiedz się, jak poprawiać wyniki sportowe i chronić oczy.
Zima – Czas na lekturę Idealna para okularów do czytania sprawi, że Państwa ulubiona lektura stanie się jeszcze bardziej intrygująca

Sports + Rekreacja 16 paź 2017

Tags:

Powiązane produkty