Jak zadbać o zdrowie oczu?

Nasz najważniejszy narząd zmysłu zasługuje na właściwą ochronę i troskę. Zagadnienie to ma wiele aspektów wartych rozważenia.

Nasze oczy są nieustannie narażone na wiele środowiskowych czynników drażniących – kurz, promienie UV, ciała obce i nie tylko. Musimy zatem zwracać uwagę na to, co jest dobre dla naszych oczu oraz na to, co im szkodzi. Aby to ułatwić, przygotowaliśmy garść porad.

Nasze oczy są oknem na wspaniały świat kolorów. Pozwalają nam cieszyć się uśmiechem dziecka, znakomitymi dziełami sztuki i nieopisanym pięknym naszej planety. Pod względem rozmiaru, niezawodności, wydajności optycznej, adaptacji do zmiennych warunków oświetlenia, zużycia energii i trwałości, nasze oczy usuwają w cień nawet najbardziej zaawansowane aparaty fotograficzne. Nie ma zatem wątpliwości, że powinniśmy szczególnie dbać o nasz narząd wzroku. Poniżej prezentujemy najważniejsze zalecenia i zakazy:

Most important Dos and Don'ts related to eye protection

1. Badania profilaktyczne

Już od chwili narodzin nasze oczy powinny być pod szczególną opieką. Dotyczy to w szczególności wcześniaków oraz dzieci, których rodzeństwo cierpi na zeza lub niemiarowość oka. Każde dziecko powinno zostać przebadane przez optyka w wieku od 6 do 12 miesięcy, a następnie w wieku 30-42 miesięcy. Dzieci, które muszą wcześnie zacząć nosić okulary, powinny odwiedzać okulistę regularnie na kontrolę. 

Zmotoryzowani użytkownicy dróg powinni wykonywać coroczne badania kontrolne, aby sprawdzać aktualną ostrość wzroku, pole widzenia, widzenie nocne, postrzeganie kolorów oraz wrażliwość na ostre światło.

Większość ludzi powinna regularnie badać się pod kątem jaskry od 40. roku życia. Pacjenci z grupy wysokiego ryzyka powinni badać się od 20. roku życia. Optymalny odstęp między badaniami to dwa lata. Od 55. roku życia należy regularnie badać plamkę żółtą (najlepiej co roku), aby zapewnić wczesne wykrycie zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). W grupie ryzyka znajdują się palacze oraz osoby często przebywające na słońcu.

2. Ochrona UV

Każdy, kto spędza dużo czasu na słońcu wie, że brak właściwej ochrony grozi oparzeniami słonecznymi. Obecnie to wiedza powszechna. Jednakże wiele osób nie ma pojęcia, że rogówka oka także może ulec poparzeniu, czego konsekwencją jest tzw. ślepota śnieżna. W oparzonym oku zakończenia nerwowe są odsłonięte. Objawy obejmują ostry ból, duży światłowstręt oraz piekące, czerwone, łzawiące oczy. Czasami oparzenie może prowadzić do pogorszenia widzenia. W ujęciu długofalowym promieniowanie UV mogą skutkować zgrubieniami spojówki i kataraktą, a także zwiększonym ryzykiem degeneracji plamki żółtej. Należy zatem pamiętać o okularach słonecznych, które optymalnie blokują promienie UV. Zaleca się, aby okulary słoneczne miały ochronę UVA/UVB na poziomie 400. Taki współczynnik ochrony gwarantuje, że okulary blokują wszystkie szkodliwe promienie ultrafioletowe. Wskazówka: duże soczewki okularowe są lepsze niż małe. Mniejsze pozwalają na przenikanie promieni od góry i z boku oprawki. Okulary słoneczne są niezbędne podczas prowadzenia kabrioletu prowadzenia kabrioletu, jazdy na rolkach oraz na rowerze.

3. Świeże powietrze

Świeże powietrze jest korzystne nie tylko dla płuc, serca i naczyń krwionośnych. Rogówka oka także pozyskuje tlen bezpośrednio z powietrza. Dlaczego? Ponieważ nie ma własnego dopływu tlenu. Każdy, kto musi spędzać czas w dusznym, zadymionym pomieszczeniu powinien często wychodzić na świeże powietrze z myślą o oczach. Ponadto użytkownicy soczewek kontaktowych powinni raz na jakiś czas decydować się na „dzień okularów”, aby dać oczom odpocząć.

4. Komputer

Badania nareszcie dowiodły, że długie okresy spędzane przed komputerem na wpatrywaniu się w ekran bardzo wysuszają oko, ponieważ znacznie rzadziej mrugamy. Należy zatem często robić przerwy dla oczu podczas pracy przy komputerze. Przenieś wzrok z ekranu w dal, zamknij i otwórz oczy i świadomie pomrugaj powiekami. Joga dla oczu – zobacz nasze porady na temat ćwiczeń oczu – to także świetny sposób na odprężenie oczu. Wszystkie powyższe wskazówki pomagają w optymalnym nanoszeniu ochronnego filmu łzowego na oko.

5. Higiena

Oczy są częścią naszego ciała. Oznacza to, że przed dotknięciem lub potarciem oczu, należy zawsze umyć ręce.

6. Kosmetyki

Miłośniczki makijażu powinny upewniać się, że stosowane przez nie kosmetyki są antyalergiczne i wolne od konserwantów. Niektóre produkty drażnią oczy, ponieważ naruszają ochronny film, którym pokryta jest rogówka. Na noc należy zmywać tusz do rzęs, eyeliner oraz cienie z rzęs i powiek.

7. Kremy pod oczy

Każdy, kto używa kremów pod oczy, powinien zasięgnąć fachowej opinii, ponieważ produkty te nie powinny zawierać olejków penetrujących. Olejki te mogą zaburzyć film łzowy i prowadzić do alergii. Unikaj nakładania kremów do twarzy na okolicę oczu.

8. Ciała obce

Ciała obce mogą uszkodzić delikatną rogówkę i spowodować zapalenie wewnętrznych partii oka. Uwaga: jeśli ciało obce przebije rogówkę, punkt przebicia zamknie się. Uszkodzenie przestanie być widoczne z zewnątrz. Ale pocieranie oka z wnikniętym ciałem obcym może prowadzić do małych uszkodzeń i otarć, więc konieczna jest wizyta u okulisty. Jeśli będzie to konieczne, okulista usunie ciało obce i przepisze leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

9. Oparzenia chemiczne

Oparzenia chemiczne są najczęściej wywoływane kwasami, zasadami, tuszem i sodą kaustyczną. Takie oparzenia mogą być wynikiem zarówno pośredniego, jak i bezpośredniego wpływu gorąca. W obu przypadkach poszkodowany odczuwa ostre pieczenie oczu, które wymusza spazmatyczne mrużenie powiek. Postępowanie we wszystkich przypadkach: nie przemywać oczu wodą z kranu, ponieważ jest niesterylna. Niezwłocznie skonsultować się z okulistą!

Test wzroku ZEISS online Jak dobrze postrzegasz kontrast i kolory? W szybki i łatwy sposób sprawdź swój wzrok.
Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Jak znaleźć dobrego optyka? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę – od pierwszego badania wzroku po dopasowanie soczewek
Lista kontrolna przy zakupie nowych okularów Okulary do bliży i dali, okulary progresywne, okulary sportowe, okulary do czytania i okulary do pracy... Co warto o nich wiedzieć?
Czy czytanie przy słabym świetle jest szkodliwe dla oczu? Popularnym mitem, który zna prawie każdy, jest to, że czytanie przy słabym świetle jest szkodliwe dla oczu. Ostatnie badania pokazują jednak, że nie jest to prawdą.
Czy niewłaściwe okulary albo złe oświetlenie mogą pogorszyć wzrok? Dowiedz się, co się dzieje, gdy zmuszasz oczy do zbyt intensywnej pracy

Powiązane produkty