- Home
- Poznaj Lepszy wzrok
- Zdrowie + Profilaktyka
- Jak znaleźć dobrego optyka?
Jak znaleźć dobrego optyka?
Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę – od pierwszego badania wzroku po dopasowanie soczewek
Nowoczesny sprzęt, wysokie kwalifikacje, indywidualna konsultacja oraz odrobina wyczucia stylu i mody – dobry optyk powinien łączyć wiele cech. LEPSZE WIDZENIE wyjaśnia, po czym poznać dobrego optyka – od pierwszego badania wzroku po dobranie soczewek. Jak znaleźć optyka w swojej okolicy? Na czym polega badanie wzroku? Jak osiągnąć najlepsze wyniki badania?
Co wyróżnia dobrego optyka?
Salony optyczne występują powszechnie, ale nie wszystkie mają takie same standardy jakości, filozofię i dziedziny specjalizacji. Wiedza, sprzęt i standard wizyty mogą znacząco się różnić między poszczególnymi salonami. Ponadto wybór nowych okularów i konkretnego optyka to bardzo osobista decyzja – podobna do wyboru preferowanego lekarza. Oznacza to, że optyk powinien być nie tylko ekspertem w swojej dziedzinie, ale musi także wzbudzać sympatię. Zebraliśmy najważniejsze cechy, które pomogą Ci zidentyfikować dobrego optyka.
Rekonesans telefoniczny
Gdy znajdziesz optyka, który wydaje się sympatyczny – na przykład w Internecie lub w naszej wyszukiwarce – warto do niego zadzwonić. Chwila rozmowy wystarczy, aby stwierdzić, czy jest między Wami „chemia” i czy optyk ma czas odpowiedzieć na Twoje pytania. Nie spiesz się i nie popisuj swoją wiedzą. Spytaj, jakich systemów używa salon do analizy wzroku pacjentów oraz dopasowywania oprawek (tj. do refrakcji i centracji soczewek okularowych). W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, innowacyjne systemy pozwalają na znacznie bardziej precyzyjną analizę wzroku i dopasowanie soczewek do oka pacjenta. Jeśli masz wrażenie, że optyk nie odpowiedział wyczerpująco, nie umawiaj się na wizytę. Szukaj dalej, aż znajdziesz optyka, który poświęci czas na rozwianie wszystkich Twoich wątpliwości.
Liczy się pierwsze wrażenie
Po wejściu do salonu rozejrzyj się dokładnie. Podoba Ci się jego wnętrze? Czy jest komfortowe, czyste i pozbawione bałaganu? Czy chętnie spędzisz tu godzinę lub dwie?
Co ma największe znaczenie? – Czas
Najważniejszym elementem przy zakupie okularów jest znalezienie optyka, który ma dużo czasu dla pacjenta i przeprowadzi szczegółową konsultację. Każde oko jest niepowtarzalne, a dobrze dobrane okulary powinny być tak unikalne jak odcisk palca. Na komfort widzenia w nowych okularach wpływa wiele czynników. Tym bardziej należy wybrać optyka, który szczegółowo zbierze wywiad i znajdzie czas na sesję pytań i odpowiedzi. Dobranie właściwej soczewki jest czasochłonne, a optyk powinien być na to przygotowany. Jeśli optyk wydaje się zestresowany lub zniecierpliwiony, jeśli używa specjalistycznego żargonu, którego nie rozumiesz albo nic nie wyjaśnia, lepiej zakończ wizytę i poszukaj innego salonu.
Gwarancja i serwisowanie

Spytaj o gwarancję i okres jej obowiązywania (np.: „Czy mogę przynieść okulary do naprawy?”), a składając zamówienie, pamiętaj, aby na rachunku znalazły się wszystkie opłacone usługi i ich ceny. Dobry optyk chce, aby pacjent był zadowolony z nowych okularów i powinien zaproponować możliwość niezbędnych poprawek i modyfikacji.
Wydawanie
Wydając okulary, optyk musi sprawdzić kilka kwestii, w tym ogólną jakość widzenia. Czy soczewki i oprawki zostały optymalnie dopasowane? A w przypadku soczewek zmiennoogniskowych: Czy centracja jest precyzyjna? Czy soczewki zostały umieszczone stabilnie w oprawce? Jeśli nie, optyk musi je dopasować. To samo w sytuacji, gdy krawędź soczewki jest zbyt widoczna, gdy okulary nie są wygodne oraz gdy „cisną” za uszami lub na nosie.
Jeśli Twój optyk zwrócił uwagę na wszystkie te kroki, gratulujemy wyboru dobrego specjalisty.
Test wzroku ZEISS online
Jak dobrze postrzegasz kontrast i kolory? W szybki i łatwy sposób sprawdź swój wzrok.
Jak osiągnąć najlepsze wyniki badania wzroku?
Wielu użytkowników okularów zna ten problem: wykonują dwa badania wzroku i za każdym razem otrzymują inne wyniki. Dlaczego? Sprawność naszych oczu zmienia się nieznacznie w ciągu dnia. Zazwyczaj maksymalnym akceptowanym odchyleniem jest 0,25 dioptrii. Obiektywny pomiar za pomocą ZEISS i.Profiler®plus uwzględnia te różnice w konstrukcji soczewki w technologii i.Scription®. Przygotowaliśmy jednak garść wskazówek, jak przygotować oczy do badania wzroku:
- Udaj się na badanie, gdy Twoje oczy są jak najbardziej wypoczęte. Im wcześniej rano odwiedzisz optyka, tym mniej „pracy” tego dnia zdążą wykonać Twoje oczy.
- Użytkownicy soczewek kontaktowych powinni zastąpić je okularami na 24 godziny przed badaniem. Soczewki kontaktowe zmieniają kształt rogówki i mogą wpływać na ostrość widzenia podczas badania.
- Na badanie udaj się po posiłku. Głód i pragnienie mogą zakłamać wyniki badania.
- Cukrzyca może znacząco wpływać na sprawność oczu. Zaleca się, aby cukrzycy wykonywali badania oczu o różnych porach dnia, a w niektórych przypadkach u okulisty.
- Przyjmowanie niektórych leków także może wpłynąć na jakość widzenia. W zależności od leku, zaleca się przyjąć dawkę dopiero po badaniu.
- Jeśli optyk nie spyta o przyjmowane leki, poinformuj go o tym (oraz o chorobach takich jak cukrzyca).
- Zarezerwuj odpowiednią ilość czasu na badanie. Dobry optyk potrzebuje około godziny, aby przeprowadzić analizę wzroku (w tym konsultację).
Jak często należy badać oczy?
- Dorośli bez problemów ze wzrokiem oraz bez chorób oczu powinni badać wzrok: co sześć lat, w przypadku osób w wieku 20-39, co dwa trzy lata po przekroczeniu 40. roku życia oraz co rok lub dwa lata od 65. roku życia.
- Zaleca się, aby użytkownicy okularów badali wzrok u optyka co roku. Optyk powinien też sprawdzić okulary i wyregulować je, jeśli to konieczne. Bez względu na wiek i problemy z widzeniem, należy zawsze udać się na badanie wzroku w przypadku odczuwalnego pogorszenia widzenia lub nietypowego zmęczenia oczu.
- Dzieci powinny być poddawane regularnym badaniom wzroku. Pierwsze badanie należy wykonać w wieku 2-3,5 lat, następnie przed rozpoczęciem edukacji szkolnej, a potem w odstępach dwuletnich do osiągnięcia pełnoletności. Pozwoli to wykryć wczesne sygnały ostrzegawcze lub objawy wad wzroku i chorób oczu. Wcześniaki oraz dzieci, których rodzice lub rodzeństwo cierpią na zeza lub poważne wady wzroku, powinny regularnie odwiedzać oftalmologa od 6. miesiąca życia.
Mój profil widzenia
Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS