Jak znaleźć dobrego optyka?

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę – od pierwszego badania wzroku po dopasowanie soczewek

Nowoczesny sprzęt, wysokie kwalifikacje, indywidualna konsultacja oraz odrobina wyczucia stylu i mody – dobry optyk powinien łączyć wiele cech. LEPSZE WIDZENIE wyjaśnia, po czym poznać dobrego optyka – od pierwszego badania wzroku po dobranie soczewek. Jak znaleźć optyka w swojej okolicy? Na czym polega badanie wzroku? Jak osiągnąć najlepsze wyniki badania?

Co wyróżnia dobrego optyka?

Salony optyczne występują powszechnie, ale nie wszystkie mają takie same standardy jakości, filozofię i dziedziny specjalizacji. Wiedza, sprzęt i standard wizyty mogą znacząco się różnić między poszczególnymi salonami. Ponadto wybór nowych okularów i konkretnego optyka to bardzo osobista decyzja – podobna do wyboru preferowanego lekarza. Oznacza to, że optyk powinien być nie tylko ekspertem w swojej dziedzinie, ale musi także wzbudzać sympatię. Zebraliśmy najważniejsze cechy, które pomogą Ci zidentyfikować dobrego optyka.

Rekonesans telefoniczny

Gdy znajdziesz optyka, który wydaje się sympatyczny – na przykład w Internecie lub w naszej wyszukiwarce – warto do niego zadzwonić. Chwila rozmowy wystarczy, aby stwierdzić, czy jest między Wami „chemia” i czy optyk ma czas odpowiedzieć na Twoje pytania. Nie spiesz się i nie popisuj swoją wiedzą. Spytaj, jakich systemów używa salon do analizy wzroku pacjentów oraz dopasowywania oprawek (tj. do refrakcji i centracji soczewek okularowych). W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, innowacyjne systemy pozwalają na znacznie bardziej precyzyjną analizę wzroku i dopasowanie soczewek do oka pacjenta. Jeśli masz wrażenie, że optyk nie odpowiedział wyczerpująco, nie umawiaj się na wizytę. Szukaj dalej, aż znajdziesz optyka, który poświęci czas na rozwianie wszystkich Twoich wątpliwości.

Liczy się pierwsze wrażenie

Po wejściu do salonu rozejrzyj się dokładnie. Podoba Ci się jego wnętrze? Czy jest komfortowe, czyste i pozbawione bałaganu? Czy chętnie spędzisz tu godzinę lub dwie?

Co ma największe znaczenie? – Czas

Najważniejszym elementem przy zakupie okularów jest znalezienie optyka, który ma dużo czasu dla pacjenta i przeprowadzi szczegółową konsultację. Każde oko jest niepowtarzalne, a dobrze dobrane okulary powinny być tak unikalne jak odcisk palca. Na komfort widzenia w nowych okularach wpływa wiele czynników. Tym bardziej należy wybrać optyka, który szczegółowo zbierze wywiad i znajdzie czas na sesję pytań i odpowiedzi. Dobranie właściwej soczewki jest czasochłonne, a optyk powinien być na to przygotowany. Jeśli optyk wydaje się zestresowany lub zniecierpliwiony, jeśli używa specjalistycznego żargonu, którego nie rozumiesz albo nic nie wyjaśnia, lepiej zakończ wizytę i poszukaj innego salonu.

1. Analiza przypadku (stworzenie spersonalizowanego profilu widzenia)

Analiza przypadku (stworzenie spersonalizowanego profilu widzenia)

Konsultacja powinna zacząć się od szczegółowej analizy Twojego przypadku. Dobry optyk będzie chciał poznać odpowiedzi na następujące pytania: W jakich sytuacjach zamierzasz używać nowych okularów? Czy szukasz uniwersalnych okularów na co dzień, czy może do konkretnych zastosowań – do pracy, prowadzenia samochodu lub ze względu na potrzeby specjalne? Opisz dokładnie, gdzie zamierzasz korzystać z okularów. Czy cierpisz na jakiekolwiek choroby oczu? A jeśli masz już okulary: Co lubisz w swoich dotychczasowych okularach? Czego nie lubisz?

Pamiętaj: jeśli odnosisz wrażenie, że optyk działa pospiesznie, zmień salon. Zebranie pełnej analizy przypadku może zająć nawet piętnaście minut.

2. Pomiar oka

Pomiar oka

Po wykonaniu analizy przypadku optyk przystępuje do obiektywnego pomiaru oka, aby określić wartości korekcyjne. Dobry optyk posługuje się nowoczesnymi przyrządami pomiarowymi, takimi jak i.Profiler®plus marki ZEISS. Podczas badania tym przyrządem należy spojrzeć w głąb urządzenia i skupić wzrok na obrazie. Badanie jest proste i pozwala błyskawicznie stworzyć szczegółowy profil oka, który przypomina trójwymiarowy odcisk palca. Pozwala to zarejestrować wszystkie parametry oka, w tym wszelkie anomalie, odchylenia, krzywizny oraz jakość widzenia w nocy. Są to bardzo ważne czynniki, które należy uwzględnić podczas wyboru przyszłych soczewek okularowych.

Refrakcji

Choć i.Profiler rejestruje wszystkie parametry oka, konieczna jest dodatkowa analiza, która określi ostrość widzenia, tzw. subiektywna refrakcja. Określenie to oznacza „tradycyjny” pomiar oka wykonywany przez optyka. Soczewki o różnych mocach są umieszczane w oprawie, a pacjent sprawdza ostrość widzenia w każdej z nich. Każdy posiadacz okularów z pewnością zna tę metodę. Optyk zazwyczaj pyta: „Który obraz jest bardziej wyraźny? Z lewej czy z prawej strony?” – Następnie wymienia soczewki, aż osiągnie najlepszą ostrość widzenia. Istnieje także urządzenie zwane foropterem. Z wyglądu przypomina ogromne okulary z wymiennymi soczewkami o różnych mocach, które optyk umieszcza przed twarzą pacjenta. Dzięki niemu optyk zmienia soczewki za naciśnięciem przycisku, a nie ręcznie.

Pamiętaj: jeśli nie masz pewności, która soczewka zapewnia lepsze widzenie albo widzisz nieostro, nie ukrywaj tego! Poinformuj optyka. Nie bój się, że wydłuży to czas konsultacji. Pamiętaj: każde oko jest inne. Jeden pacjent może wymagać krótkiego badania, a inny znacznie dłuższego. Dobry optyk nie będzie się niecierpliwił, ponieważ wie, że to jego zadanie, aby precyzyjnie i troskliwie dobrać soczewki, które zapewnią Ci perfekcyjne widzenie.

3. Wybór oprawki i soczewki

Wybór oprawki i soczewki

Następnym etapem jest krok, na który pacjenci czekają najbardziej. Okulary to także modny dodatek, a szeroki wybór kolorów i rozmiarów może znacząco utrudnić podjęcie decyzji. Dobry optyk wie, które oprawki pasują do twarzy pacjenta, dzięki czemu pomoże zawęzić wybór do optymalnych modeli. Podpowie także, które oprawki są najlepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nie każde oprawki nadają się do każdej soczewki okularowej. Optyk powinien też poinformować szczegółowo o dostępnych typach soczewek, powłokach i barwieniach. Dobry optyk zaproponuje sprawdzone, wysokiej jakości soczewki. Należy pamiętać, że to one są najważniejszym elementem okularów. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz sposobu wykorzystania okularów optyk zasugeruje najlepsze rozwiązania, poinformuje o ich atutach i upewni się, że zapewnią optymalne widzenie w wybranych przez pacjenta oprawkach. Niekiedy niedrogie soczewki są wystarczające, na przykład w okularach do czytania. Dobrego optyka można poznać po tym, że szczegółowo wyjaśnia każdy etap procesu doboru okularów, aby pacjent łatwo zrozumiał jego sugestie. Jeśli optyk tego nie robi, nie bój się zadawać pytania! Jeśli optyk nie pomaga w doborze oprawek lub sprzedaje soczewki, nie wyjaśniając ich atutów, nie świadczy to najlepiej o jego profesjonalizmie.

4. Dopasowanie okularów

Dopasowanie okularów

Ostatnim etapem przed zakupem jest dopasowanie wybranych oprawek do twarzy. Proces dopasowywania jest bardzo ważny, ponieważ każda twarz jest inna. Różnimy się pozycją nosa, oczu i uszu, a każdy z nas ma inny rozstaw źrenic. Nawet punkt widzenia, czyli miejsce, przez które pacjent spogląda przez soczewkę, jest kwestią indywidualną. Wszystkie te parametry należy zmierzyć, ponieważ tylko wówczas producent soczewek może wyprodukować idealnie dopasowany produkt, który zagwarantuje perfekcyjne widzenie.

Gwarancja i serwisowanie

Gwarancja i serwisowanie

Spytaj o gwarancję i okres jej obowiązywania (np.: „Czy mogę przynieść okulary do naprawy?”), a składając zamówienie, pamiętaj, aby na rachunku znalazły się wszystkie opłacone usługi i ich ceny. Dobry optyk chce, aby pacjent był zadowolony z nowych okularów i powinien zaproponować możliwość niezbędnych poprawek i modyfikacji.

Wydawanie

Wydając okulary, optyk musi sprawdzić kilka kwestii, w tym ogólną jakość widzenia. Czy soczewki i oprawki zostały optymalnie dopasowane? A w przypadku soczewek zmiennoogniskowych: Czy centracja jest precyzyjna? Czy soczewki zostały umieszczone stabilnie w oprawce? Jeśli nie, optyk musi je dopasować. To samo w sytuacji, gdy krawędź soczewki jest zbyt widoczna, gdy okulary nie są wygodne oraz gdy „cisną” za uszami lub na nosie.

Jeśli Twój optyk zwrócił uwagę na wszystkie te kroki, gratulujemy wyboru dobrego specjalisty.

Jak osiągnąć najlepsze wyniki badania wzroku?

Wielu użytkowników okularów zna ten problem: wykonują dwa badania wzroku i za każdym razem otrzymują inne wyniki. Dlaczego? Sprawność naszych oczu zmienia się nieznacznie w ciągu dnia. Zazwyczaj maksymalnym akceptowanym odchyleniem jest 0,25 dioptrii. Obiektywny pomiar za pomocą ZEISS i.Profiler®plus uwzględnia te różnice w konstrukcji soczewki w technologii i.Scription®. Przygotowaliśmy jednak garść wskazówek, jak przygotować oczy do badania wzroku:

  • Udaj się na badanie, gdy Twoje oczy są jak najbardziej wypoczęte. Im wcześniej rano odwiedzisz optyka, tym mniej „pracy” tego dnia zdążą wykonać Twoje oczy.
  • Użytkownicy soczewek kontaktowych powinni zastąpić je okularami na 24 godziny przed badaniem. Soczewki kontaktowe zmieniają kształt rogówki i mogą wpływać na ostrość widzenia podczas badania.
  • Na badanie udaj się po posiłku. Głód i pragnienie mogą zakłamać wyniki badania.
  • Cukrzyca może znacząco wpływać na sprawność oczu. Zaleca się, aby cukrzycy wykonywali badania oczu o różnych porach dnia, a w niektórych przypadkach u okulisty.
  • Przyjmowanie niektórych leków także może wpłynąć na jakość widzenia. W zależności od leku, zaleca się przyjąć dawkę dopiero po badaniu.
  • Jeśli optyk nie spyta o przyjmowane leki, poinformuj go o tym (oraz o chorobach takich jak cukrzyca).
  • Zarezerwuj odpowiednią ilość czasu na badanie. Dobry optyk potrzebuje około godziny, aby przeprowadzić analizę wzroku (w tym konsultację).

Jak często należy badać oczy?

  • Dorośli bez problemów ze wzrokiem oraz bez chorób oczu powinni badać wzrok: co sześć lat, w przypadku osób w wieku 20-39, co dwa trzy lata po przekroczeniu 40. roku życia oraz co rok lub dwa lata od 65. roku życia.

  • Zaleca się, aby użytkownicy okularów badali wzrok u optyka co roku. Optyk powinien też sprawdzić okulary i wyregulować je, jeśli to konieczne. Bez względu na wiek i problemy z widzeniem, należy zawsze udać się na badanie wzroku w przypadku odczuwalnego pogorszenia widzenia lub nietypowego zmęczenia oczu.

  • Dzieci powinny być poddawane regularnym badaniom wzroku. Pierwsze badanie należy wykonać w wieku 2-3,5 lat, następnie przed rozpoczęciem edukacji szkolnej, a potem w odstępach dwuletnich do osiągnięcia pełnoletności. Pozwoli to wykryć wczesne sygnały ostrzegawcze lub objawy wad wzroku i chorób oczu. Wcześniaki oraz dzieci, których rodzice lub rodzeństwo cierpią na zeza lub poważne wady wzroku, powinny regularnie odwiedzać oftalmologa od 6. miesiąca życia.
Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Weź udział w przesiewowym teście wzroku ZEISS online i sprawdź jakość swojego widzenia. Sprawdź tutaj, czy już czas na kolejne badanie wzroku.
Wszystko, co musisz wiedzieć o Twoich nowych soczewkach precyzyjnych ZEISS Lepsze widzenie dzięki właściwym okularom do pracy i rekreacji.
Lista kontrolna przy zakupie nowych okularów Okulary do bliży i dali, okulary progresywne, okulary sportowe, okulary do czytania i okulary do pracy... Co warto o nich wiedzieć?
Czy niewłaściwe okulary albo złe oświetlenie mogą pogorszyć wzrok? Dowiedz się, co się dzieje, gdy zmuszasz oczy do zbyt intensywnej pracy

Powiązane produkty