Potencjalne ryzyko i koszty laserowej chirurgii oka

Dowiedz się, jak wygląda porównanie różnych typów zabiegów chirurgicznych oczu

Potencjalne ryzyko laserowej chirurgii oka

Skutki uboczne

Laserowa chirurgia oka jest sprawdzoną klinicznie i uznaną metodą leczenia błędów refrakcyjnych, jak również niektórych zaburzeń widzenia. Jednakże, jak wszystkie zabiegi, laserowa chirurgia oka nie jest całkowicie wolna od ryzyka i skutków ubocznych.

Możliwe komplikacje obejmują:

Nadmierną lub niedostateczną korekcję

Nie wszyscy osiągają całkowitą poprawę wzroku po laserowym zabiegu chirurgii oka. Zakres korekcji wzroku może różnić się w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Może utrzymywać się resztkowy błąd refrakcyjny, z powodu którego pacjenci po zabiegu nadal będą potrzebować okularów lub soczewek kontaktowych. W takim przypadku można rozważyć przeprowadzenie zabiegu uzupełniającego w celu skorygowania pozostałego szczątkowego błędu refrakcyjnego.

Niektórzy pacjenci mogą zauważyć zaburzenia widzenia podczas jazdy w nocy.

Trudności z widzeniem w nocy

Niektóre osoby doświadczają trudności z widzeniem lub jazdą w nocy, a w ciemności widzą poświatę i/lub halo wokół świateł. Występują one częściej we wczesnym okresie po zabiegu i w większości przypadków ulegają stopniowej poprawie.

Zamglony wzrok

Wzrok może wydawać się zamglony, a to powikłanie jest częstsze u pacjentów, którzy mieli ciężką krótkowzroczność.

Podwójne widzenie

Zażalenia związane z podwójnym widzeniem po laserowej korekcji wzroku są rzadkie i zwykle odnoszą się do postrzegania widma w obrazach. Jest to cecha podwójnego widzenia, medycznie nazywanego również diplopią, gdy oboje oczu nie są prawidłowo ustawione lub istnieje problem z połączeniem obrazów w jeden.

Zespół suchego oka

Suche, podrażnione oczy po laserowej korekcji wzroku są stosunkowo częste we wczesnym okresie po zabiegu i stopniowo ulegają poprawie u większości pacjentów. Niektórzy uważają to za część procesu gojenia. Zazwyczaj problem ten jest leczony sztucznymi łzami lub innymi metodami leczenia. Pacjenci, którzy mają tendencję do suchych oczu przed zabiegiem, mogą być bardziej skłonni do tego zjawiska również po zabiegu. Ponieważ suche oczy mogą powodować dyskomfort i zamazanie, przed rozważeniem zabiegu należy zbadać pacjenta pod kątem zespołu suchego oka.

Do leczenia zespołu suchego oka można użyć kropli do oczu.
Do leczenia zespołu suchego oka można użyć kropli do oczu.

Ektazja (wybrzuszenie) rogówki

Ektazja rogówki to termin określający grupę stanów chorobowych oczu, które powodują stopniowe przerzedzanie się rogówki, osłabienie przedniej części oka i spowodowanie jej wybrzuszania się do przodu. Do schorzeń tych należą keratoconus (stożek rogówki), keratoglobus, zwyrodnienie brzeżne przezroczyste, zwyrodnienie brzeżne rogówki Terriena, a także astygmatyzm pozabiegowy związany z laserową korekcją wzroku.

Ektazja może wystąpić w każdej chwili, od momentu tuż po zabiegu do lat późniejszych. Jeśli do niej dojdzie, aby przywrócić widzenie, mogą być wymagane okulary, soczewki kontaktowe, a nawet przeszczep rogówki. Dokładne badanie przed zabiegiem może zmniejszyć szanse na rozwój ektazji po laserowej korekcji wzroku.

Infekcje

Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo rozwoju infekcji po laserowym zabiegu chirurgii oka. Ważne jest, aby skonsultować się z chirurgiem, jeśli oko staje się czerwone, jest bolesne lub występuje utrata wzroku. Zakażenie może zostać wyleczone, jeśli zostanie zdiagnozowane we wczesnym stadium, lecz może pozostawić poważne uszkodzenia, jeśli nie zostanie szybko wyleczone. W zapobieganiu infekcji mogą pomóc przepisane krople do oczu podawane po zabiegu.

Powikłania związane z płatkami

Powikłania związane z płatkami mogą wystąpić po zabiegu LASIK, ponieważ w rogówce powstaje płatek. Obejmują one infekcje, stan zapalny i przemieszczenie płatka. Często leczy się je albo kroplami do oczu, albo dodatkowym zabiegiem.

Fakty i mity

Mit: SMILE, LASIK i PRK nie są prawdziwymi zabiegami chirurgicznymi.

Fakt: Chociaż wykonanie tych zabiegów przy użyciu laserów zajmuje tylko kilka minut, są to zabiegi chirurgiczne z potencjalnym ryzykiem i powikłaniami. Aby uzyskać więcej informacji na temat ryzyka i powikłań, należy skontaktować się z okulistą.

Mit: Po laserowej chirurgii oka nie ma potrzeby noszenia okularów.

Fakt: Zdecydowana większość osób, które przeszły laserową chirurgię oka, nie potrzebuje później okularów. W niektórych przypadkach mogą być jednak wymagane środki wspomagające widzenie, takie jak okulary i soczewki kontaktowe lub dodatkowy zabieg laserowy. Prezbiopia, naturalne pogorszenie wzroku z wiekiem, może również wymagać od pacjenta użycia okularów do czytania lub przeprowadzenia dodatkowego zabiegu, aby umożliwić czytanie drobnego druku.

Mit: Wszystkie zabiegi są takie same; wybór lekarza nie ma znaczenia.

Fakt: Chociaż technologia kryjąca się za różnymi opcjami leczenia jest niezawodna, kluczowym elementem osiągnięcia doskonałych wyników w korekcji wzroku jest jakość konsultacji przed zabiegiem oraz umiejętności chirurga.

Mit: Technologia nadal ewoluuje, więc lepiej poczekać na następną nową opcję zabiegu chirurgicznego.

Fakt: Technologia zawsze będzie się rozwijać, ale nie oznacza to, że obecne metody będą miały mniejszą skuteczność lub będą powodowały więcej powikłań niż nowe metody. Obecnie wszystkie urządzenia stosowane w laserowej chirurgii oka zostały zatwierdzone i przetestowane klinicznie, aby zapewnić, że spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa i skuteczności. W ciągu ostatniej dekady technologia znacznie się rozwinęła i jest na niezrównanym poziomie. Laserowa korekcja wzroku za pomocą SMILE, LASIK i PRK/LASEK wykazała bardzo wysoki wskaźnik skuteczności przy bardzo niskim wskaźniku powikłań.

Mit: Jestem zbyt młody/a lub zbyt stary/a na laserową korekcję wzroku.

Fakt: Wiek może być czynnikiem, ale to, czy Twoje oczy są zdrowe, a Ty masz stabilny wzrok, jest o wiele ważniejszym czynnikiem decydującym o kwalifikowalności do zabiegu. Ostrość wzroku zwykle nie ustabilizuje się aż do późniejszych lat nastoletnich. Dla starszych pacjentów innym ważnym aspektem jest prezbiopia, która jest naturalną utratą zdolności widzenia z bliska. Istnieją rozwiązania chirurgii laserowej, takie jak Laser Blended Vision lub monowizja, które mogą zrekompensować efekt prezbiopii. Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy jesteś odpowiednim kandydatem(ką).

Mit: Laserowa chirurgia oka jest bolesna.

Fakt: Prawie wszyscy pacjenci opisują ten zabieg jako bezbolesny. Krople znieczulające całkowicie odrętwiają oko. Podczas niektórych części zabiegu możesz odczuwać ucisk wokół oka, a po zabiegu może pojawić się pewien dyskomfort, ale zależy to od zabiegu i indywidualnego przypadku. Zabieg obejmujący ablację powierzchni może być na przykład bardziej niekomfortowy niż użycie płatka lub minimalnie inwazyjna laserowa operacja oka.

Koszt laserowej chirurgii oka

Jaką rolę powinna odgrywać cena?

Jeśli rozważasz laserową chirurgię oka w celu skorygowania wzroku, mogą pojawić się typowe pytania dotyczące kosztów: Ile będzie kosztować zabieg? Czy droższe leczenie jest lepszym rozwiązaniem? Czy moje ubezpieczenie zdrowotne pokryje koszt zabiegu? Czy zabieg jest bardziej opłacalny niż inne środki korekcji wzroku?

Nie ma standardowej ceny laserowej chirurgii oka. Koszt zabiegu zależy od kilku czynników. To, czy Twoje ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty laserowej chirurgii oka zależy od indywidualnych okoliczności.

Wielu pacjentów uważa laserową korekcję wzroku za długoterminową inwestycję w swój wzrok i porównuje tę jednorazową inwestycję z pieniędzmi, które zazwyczaj wydają na okulary, soczewki kontaktowe i produkty do pielęgnacji.

Wspólnie z lekarzem możesz określić najlepszą opcję odpowiadającą Twoim potrzebom.

Im drożej tym lepiej?

Wybierając chirurga i klinikę laserowej chirurgii oka, należy wziąć pod uwagę kilka czynników innych niż cena. Niezwykle niska cena lub porównanie cen tylko w wartości nominalnej może nie odzwierciedlać wszystkich istotnych czynników.

Koszt laserowej chirurgii oka może zależeć od kilku czynników:

  • opcji leczenia,
  • zastosowanej technologii,
  • stopnia pogorszenia wzroku,
  • lokalizacji,
  • opieki przed- i pozabiegowej,
  • wliczonych usług.

Jeśli laserowa chirurgia oka jest realną opcją, ważne jest, aby skonsultować się z okulistą/lekarzem i ubezpieczycielem, aby porozmawiać o kwalifikowalności, wybranej opcji leczenia i możliwym ryzyku. Jeśli masz pytania dotyczące kosztów lub metody, najlepiej umówić się na sesję doradczą, aby uzyskać więcej informacji. Przy wyborze lekarza należy wziąć pod uwagę jego doświadczenie i wiedzę. Wspólnie z lekarzem możesz określić najlepszą opcję odpowiadającą Twoim potrzebom. Dobrze umotywowana decyzja może zostać podjęta tylko wtedy, gdy zostaną udzielone odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

Koszty laserowej chirurgii oka również mogą różnić się w zależności od kliniki. Przeczytaj więcej o czynnikach, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kliniki tutaj.

Costs for laser eye surgery may vary between clinics.
Costs for laser eye surgery may vary between clinics.

Czy moje ubezpieczenie zdrowotne obejmuje koszt zabiegu?

To, czy Twoje ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty zabiegu zależy od indywidualnego ubezpieczyciela oraz systemu regionalnego. Laserowa chirurgia oka często nie jest uważana za konieczną z medycznego punktu widzenia, więc standardowe programy opieki zdrowotnej mogą nie pokrywać jej kosztów.

Zapytaj swojego lekarza i ubezpieczyciela zdrowotnego, jeśli rozważasz skorygowanie wzroku. Może się okazać, że zabieg może zostać częściowo pokryty lub podlega odliczeniu od podatku. Niektórzy lekarze oferują również plan finansowy, aby ułatwić sfinansowanie zabiegu.


Powiązane artykuły

SMILE Krótkie omówienie minimalnie inwazyjnego zabiegu laserowej korekty wzroku
LASIK Krótkie omówienie najbardziej popularnej laserowej chirurgii oka
PRK/LASEK Krótkie omówienie laserowej chirurgii oka na jego powierzchni
SMILE, LASIK czy PRK/LASEK? Porównanie leczenia Dowiedz się, jak wygląda porównanie różnych typów laserowych zabiegów chirurgicznych oczu
Proces laserowej chirurgii oka Jeśli rozważasz laserową chirurgię oka, wszystkie te informacje mogą Cię trochę przytłoczyć. Lepszy wzrok wyjaśnia każdy etap procesu i podkreśla kilka ważnych pytań, które należy zadać po drodze.
Często zadawane pytania dotyczące laserowej chirurgii oka Rozważasz laserową chirurgię oka? Lepszy wzrok odpowiada na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących tej opcji korekcji wzroku.
Znalezienie właściwej kliniki Jeśli zastanawiasz się nad laserową chirurgią oka, ważne jest, aby znaleźć opcję leczenia i klinikę najlepiej dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Lepszy wzrok porównuje wszystkie opcje i wyjaśnia, jak znaleźć właściwą klinikę.