LASIK: Krótkie omówienie

Laserowa chirurgia oka w leczeniu krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu

Zabieg LASIK jest skuteczną metodą leczenia krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Jeśli rozważasz zabieg laserowy, oto co musisz wiedzieć o tej metodzie zabiegu.

Co to jest LASIK?

LASIK (Laser-Assisted-In-Situ-Keratomileusis) leczy błędy refrakcyjne poprzez odłożenie górnej warstwy oka i zmianę kształtu znajdującej się pod spodem tkanki. Podobnie do innych laserowych zabiegów na oku, LASIK leczy zaburzenia wzroku poprzez zmianę kształtu rogówki, aby skorygować sposób, w jaki światło skupia się na tylnej części oka.

Od momentu wynalezienia na początku lat 90-tych, LASIK jest najpopularniejszą metodą chirurgicznej korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu.

Jak działa LASIK?

W przypadku LASIK chirurg wycina fragment tkanki, tworząc z przodu oka płatek, w wyniku czego wewnętrzne warstwy tkanki wystawiane są na działanie lasera excimerowego. Do wykonania płatka chirurdzy używają albo instrumentu mechanicznego zwanego mikrokeratomem, albo femtosekundowego lasera.

W przypadku użycia femtosekundowego lasera do wykonania płatka LASIK, zabieg jest opisywany jako Femto-LASIK. Ten typ lasera jest wyjątkowo szybki i bliski podczerwieni. Jego wysoka intensywność szczytowa w bardzo krótkim czasie trwania impulsu (w ciągu kilku femtosekund) pozwala na mikroprecyzyjne pojedyncze cięcia lub płaszczyzny w tkance rogówki bez wpływu na otaczającą tkankę.

Po odłożeniu płatka do tyłu, laser excimerowy leczy oko pod kątem pojedynczego błędu refrakcyjnego. Laser wycina tylko niezbędną tkankę, nie naruszając przy tym otaczającej tkanki.

Korzyści

 • Standardowa procedura: LASIK jest standardowym zabiegiem od ponad 20 lat, a wielu chirurgów ma duże doświadczenie w wykonywaniu tych zabiegów.
 • Szybkie gojenie: Zazwyczaj wzrok staje się wyraźniejszy w ciągu kilku godzin po zabiegu i stopniowo stabilizuje się w ciągu kolejnych tygodni.
 • Wysoka dostępność: LASIK jest obecnie najbardziej popularną i rozpowszechnioną formą laserowej chirurgii oka. Większość klinik oferujących laserową korekcję wzroku posiada technologię umożliwiającą wykonanie tego zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu

Before and on the day of surgery

Przed zabiegiem lekarze zazwyczaj polecają pacjentom:
 
 • Zaprzestać noszenia twardych soczewek kontaktowych przez co najmniej cztery tygodnie i miękkich soczewek przez dwa tygodnie przed zabiegiem, ponieważ mogą one zaburzać przedzabiegowe badania diagnostyczne.
 • Nie stosować makijażu, perfum ani balsamów na dzień przed i w dniu zabiegu. Produkty te mogą pozostawić zanieczyszczenia wokół oczu i rzęs, co zwiększa szanse zakażenia.
 • Należy zorganizować alternatywny transport bezpośrednio po zabiegu, jeśli zwykle samodzielnie podróżuje się samochodem, a także ewentualnie w ciągu kilku następnych dni po zabiegu.

Kroki

Znieczulenie oka

Znieczulenie oka

W celu zmniejszenia bólu podczas zabiegu podawane są krople znieczulające, które powodują zdrętwienie oka. Aby zapobiec mruganiu podczas zabiegu stosuje się uchwyt na powieki.

Unieruchomienie oka i wykonanie płatka

Unieruchomienie oka i wykonanie płatka

Po zdrętwieniu oka trzeba je unieruchomić na czas zabiegu. Dokonuje się tego za pomocą szkła kontaktowego lub pierścienia zasysającego, który delikatnie nakłada się na oko. Kiedy to nastąpi, możesz odczuwać lekki ucisk. Po unieruchomieniu oka lekarz wycina cienką warstwę tkanki z wierzchniej warstwy oka za pomocą urządzenia mechanicznego (mikrokeratomu) lub lasera femtosekundowego.

Zmiana na laser excimerowy

Zmiana na laser excimerowy

Po utworzeniu płatka, pacjent zostanie przeniesiony do lasera excimerowego na następny etap zabiegu. Następnie lekarz otworzy górną warstwę oka - jest ona odchylana do tyłu jak książka.

Rzeźbienie rogówki

Rzeźbienie rogówki

Laser służy do wyrzeźbienia tkanki w rogówce w celu skorygowania błędu refrakcyjnego. Lasery excimerowe są wyposażone w system śledzenia ruchów gałek ocznych, który śledzi i kompensuje ruchy oczu podczas zabiegu. W zależności od lasera, mogą występować dźwięki i zapachy.

Przyłożenie płatka

Przyłożenie płatka

Chirurg ustawi płatek z powrotem w pierwotnej pozycji. W ciągu kilku godzin płatek będzie przylegał do tkanki bazowej bez szwów.

Po zabiegu

Po zabiegu zaleca się:

 • Nie przecierać operowanego oka, odpoczywać i nie nadwyrężać się.
 • Nosić okulary ochronne dzień po zabiegu, aby zapobiec przypadkowemu przesunięciu płatka w wyniku pocierania oka.
 • Przez tydzień należy nosić opatrunek podczas snu, aby uniknąć przesunięcia płatka.
 • Stosować krople do oczu przez kilka dni po zabiegu, aby zapobiec infekcji i złagodzić suchość.
 • Unikać męczących sportów kontaktowych przez co najmniej dwa tygodnie.
 • Doctors require a follow-up exam the day after surgery and again a month.
 • W ciągu kilku dni po zabiegu pacjenci zazwyczaj mogą prowadzić samochód, pracować, nosić makijaż i uprawiać sport.

Potencjalne skutki uboczne

Żaden zabieg chirurgiczny nie jest całkowicie wolny od ryzyka i skutków ubocznych. Twój lekarz okulista może omówić wszystkie możliwe zagrożenia i zdecyduje, czy kwalifikujesz się do zabiegu.
 
Jednakże, po zabiegu mogą wystąpić:
Powikłania związane z płatkiem: Chociaż płatek zwykle przylega po zabiegu z powrotem do oka, nie zrasta się całkowicie wraz z tkanką rogówki. Ponieważ płatek spoczywa na oku, istnieje duża szansa, że może zostać przesunięty, szczególnie podczas sportów kontaktowych lub innych aktywności. Powikłania dotyczące płatka po zabiegu mogą obejmować infekcje, stan zapalny i przemieszczenie płatka.
 
Zespół suchego oka: Ten objaw może wystąpić po zabiegu korekcji wzroku LASIK. Przecięcie nerwów podczas zabiegu laserowej korekcji wzroku może zmniejszyć częstotliwość mrugania pacjenta i/lub powodować wysyłanie niewystarczających sygnałów do przewodów łzowych. Rzadsze mruganie prowadzi do szybszego niż zwykle parowania cieczy łzowej w oku, co może powodować mniejsze nawilżenie i większą suchość oka. Suche oczy po zabiegu LASIK mogą powodować zarówno dyskomfort, jak i mniej optymalny efekt wizualny, ale zazwyczaj objaw ten poprawia się lub ustępuje z czasem.
 

Często zadawane pytania

Jakie zalety oferuje Femto-LASIK w porównaniu z klasyczną metodą LASIK?

Różnica między metodą Femto-LASIK a klasyczną metodą LASIK polega na sposobie tworzenia płatka w rogówce. Do cięcia płatka w Femto-LASIK używa się lasera. W metodzie klasycznej chirurg otwiera rogówkę ręcznie za pomocą mikrokeratomu (urządzenia mechanicznego).

Laser może być bardziej precyzyjny i przewidywalny w cięciu płatka niż metoda ręczna z urządzeniem mechanicznym. Jednak chirurdzy okuliści nie mają jednolitego zdania, że jedna metoda jest klinicznie lepsza od drugiej. Decyzja o wyborze jednej z nich opiera się na występujących u pacjenta warunkach i preferencjach lekarza.

Jakie są moje szanse na to, że po zabiegu LASIK będę widzieć tak samo dobrze jak po założeniu okularów lub soczewek kontaktowych?

Nie każdy po zabiegu LASIK uzyska wzrok 20/20. Globalny raport LASIK z 2009 r. wykazał jednak, że ponad 95% pacjentów LASIK w latach 1995-2003 było zadowolonych z wyników swojego zabiegu.

Zabiegi PRK/LASEK i SMILE nie wymagają płatka w rogówce. Czym te rozwiązania różnią się od LASIK?

PRK/LASEK zazwyczaj nie zaleca się w leczeniu ciężkiej krótkowzroczności, natomiast SMILE nie może leczyć dalekowzroczności.

Najlepiej jest omówić opcje z okulistą i znaleźć idealne rozwiązanie dla swoich indywidualnych potrzeb.

Ile czasu zajmie regeneracja po zabiegu LASIK i powrót do normalnego trybu życia?

Procedura trwa zazwyczaj około 30 minut, a do codziennych czynności można wrócić w ciągu dnia lub dwóch.

Czas powrotu do zdrowia różni się u poszczególnych pacjentów, ale płatek powinien być stabilny w ciągu kilku dni. Wzrok może się również wahać przez kilka kolejnych miesięcy po zabiegu.

Lekarze zazwyczaj wymagają badania kontrolnego dzień po zabiegu i miesiąc po nim, aby sprawdzić postępy.


Powiązane artykuły

SMILE Krótkie omówienie minimalnie inwazyjnego zabiegu laserowej korekty wzroku
PRK/LASEK Krótkie omówienie laserowej chirurgii oka na jego powierzchni
Potencjalne ryzyko i koszty laserowej chirurgii oka Jeśli chodzi o korekcję wzroku, dostępne są różne opcje laserowej chirurgii oka. Lepszy wzrok wyjaśnia powiązane ryzyko i koszty.
SMILE, LASIK czy PRK/LASEK? Porównanie leczenia Dowiedz się, jak wygląda porównanie różnych typów laserowych zabiegów chirurgicznych oczu
Proces laserowej chirurgii oka Jeśli rozważasz laserową chirurgię oka, wszystkie te informacje mogą Cię trochę przytłoczyć. Lepszy wzrok wyjaśnia każdy etap procesu i podkreśla kilka ważnych pytań, które należy zadać po drodze.
Często zadawane pytania dotyczące laserowej chirurgii oka Rozważasz laserową chirurgię oka? Lepszy wzrok odpowiada na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących tej opcji korekcji wzroku.
Znalezienie właściwej kliniki Jeśli zastanawiasz się nad laserową chirurgią oka, ważne jest, aby znaleźć opcję leczenia i klinikę najlepiej dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Lepszy wzrok porównuje wszystkie opcje i wyjaśnia, jak znaleźć właściwą klinikę.