SMILE: Krótkie omówienie

Minimalnie inwazyjny zabieg laserowej korekty wzroku

Jeśli rozważasz zabieg laserowy w celu skorygowania błędu refrakcyjnego, takiego jak krótkowzroczność lub astygmatyzm, SMILE może być realną opcją. Oto, co musisz wiedzieć o tym wysoce precyzyjnym rozwiązaniu.

Co to jest SMILE?

Małoinwazyjny zabieg korekcji wzroku

Lenticule Extraction Small Incision – Ekstrakcja soczewek metodą małych nacięć przy zastosowaniu SMILE jest najnowszym rodzajem laserowej chirurgii oka. Jest to małoinwazyjny zabieg, który może skorygować różne zaburzenia widzenia, takie jak krótkowzroczność i astygmatyzm.

Jest to popularna opcja, ponad 1300 klinik oraz 2500 praktykujących chirurgów na całym świecie korzysta ze SMILE. Miliony oczu cierpiących z powodu krótkowzroczności i/lub astygmatyzmu, zostało wyleczonych dzięki SMILE w ponad 80 krajach.

Jak działa SMILE?

SMILE pracuje na femtosekundowym laserze w celu zmiany kształtu rogówki. Ten femtosekundowy laser jest niezwykle szybkim impulsowym, prawie podczerwonym laserem, często używanym również do tworzenia płatka LASIK. Kumulacja ultrakrótkich impulsów (rzędu femtosekund) w niewielkiej jednostce powierzchni pozwala na tworzenie mikroprecyzyjnych pojedynczych otworów (pęcherzyków), które tworzą razem cięcia lub płaszczyzny w tkance rogówki bez wpływu na otaczającą tkankę.

Laserowi wystarczy mniej niż 30 sekund, aby odseparować wewnątrz rogówki cienką warstwę tkanki w kształcie soczewki (zwaną lenticula). Następnie chirurg usuwa soczewkę przez małe nacięcie w zewnętrznej części oka. W ten sposób zmienia się kształt rogówki i koryguje się błąd załamania światła.

Femtosekundowy laser tworzy cienką warstwę tuż pod powierzchnią oka, a jednocześnie tworzy niewielki otwór. Jest to prawie bezgłośny, bezwonny zabieg, a pacjent może pozostać w tej samej pozycji od początku do końca zabiegu.

Korzyści

Lasery femtosekundowe są przeznaczone do nieszkodliwego przejścia przez górne warstwy rogówki, aby utworzyć soczewkę tylko na określonej głębokości wewnątrz rogówki, dzięki czemu:

  • Przy nacięciu mniejszym niż 4 mm na powierzchni oka SMILE® umożliwia minimalnie inwazyjny zabieg.
  • Zewnętrzna warstwa rogówki nie musi być usuwana.
  • Nerwy rogówkowe pobudzające gruczoły łzowe są mniej naruszane i nadal są w stanie wspomagać nawilżanie oka. Efekty uboczne, takie jak zespół suchego oka, rzadko występują po zastosowaniu metody SMILE.
  • Utrzymuje się stabilność budowy rogówki, ponieważ całe górne warstwy rogówki są praktycznie nienaruszone.

Przygotowanie do zabiegu

Przed i w dniu zabiegu

Przed zabiegiem lekarze zazwyczaj polecają pacjentom:
 
  • Zaprzestać noszenia twardych soczewek kontaktowych przez co najmniej cztery tygodnie i miękkich soczewek przez dwa tygodnie przed zabiegiem, ponieważ mogą one zaburzać przedzabiegowe badania diagnostyczne.
  • Nie stosować makijażu, perfum ani balsamów na dzień przed i w dniu zabiegu. Produkty te mogą pozostawić zanieczyszczenia wokół oczu i rzęs, co zwiększa szansę zakażenia.
  • Zorganizować alternatywny transport bezpośrednio po zabiegu i ewentualnie na kilka następnych dni po zabiegu.

Kroki

Znieczulenie oka

Znieczulenie oka

W celu zmniejszenia bólu podczas zabiegu podawane są krople znieczulające, które powodują zdrętwienie oka. Aby zapobiec mruganiu podczas zabiegu stosuje się uchwyt na powieki.

Tworzenie soczewki i nacięcia

Tworzenie soczewki i nacięcia

Po zdrętwieniu oka trzeba je unieruchomić na czas zabiegu. Wykonuje się to za pomocą szkła kontaktowego, które jest delikatnie nakładane na oko i podłączane do urządzenia laserowego. Podczas tego kroku możesz poczuć lekki nacisk. Po unieruchomieniu oka laser tworzy soczewkę w obrębie rogówki (wewnętrzną podwarstwę rogówki) i tworzy nacięcie dostępowe na powierzchni rogówki o szerokości mniejszej niż 4 mm.

Usuwanie soczewki

Usuwanie soczewki

Chirurg usuwa soczewkę przez małe laserowo wykonane nacięcie.

Korekta błędu refrakcyjnego

Korekta błędu refrakcyjnego

Usunięcie soczewki zmienia kształt rogówki, korygując błąd refrakcyjny. Nacięcie jest tak małe, że po pewnym czasie zamknie się samoczynnie.

Po zabiegu

Gojenie przy minimalnym dyskomforcie
 
  1. Po zabiegu nie należy trzeć operowanego oka, należy odpoczywać i nie nadwyrężać się. Lekarz może zalecić noszenie opatrunku przez tydzień podczas snu, aby uniknąć przypadkowego zadrapania oka.
  2. Lekarze zazwyczaj wymagają badania kontrolnego w dzień po zabiegu i ponownie po miesiącu.
  3. Ponieważ SMILE umożliwia minimalnie inwazyjną aplikację, dyskomfort odczuwany podczas procesu gojenia jest również niewielki. W ciągu kilku dni po zabiegu pacjenci zazwyczaj mogą prowadzić samochód, pracować, nosić makijaż i uprawiać sport.

Potencjalne skutki uboczne

Żaden zabieg chirurgiczny nie jest wolny od ryzyka i skutków ubocznych. Twój lekarz może wyjaśnić wszystkie możliwe zagrożenia i zdecydować, czy kwalifikujesz się do zabiegu.
 
Potencjalne skutki uboczne mogą obejmować:
 
  • zaburzenia w pracy rogówki, siatkówki i innych części oka,
  • zaburzenia wzroku,
  • uszkodzenie wzroku,
  • ból oczu.

Możesz również doświadczyć pewnych tymczasowych ograniczeń, takich jak opóźnione odzyskanie pełnej ostrości wzroku.

Należy również pamiętać o tym, że po każdej laserowej korekcji wzroku może wystąpić nadmierna lub niedostateczna korekcja. Nie wszyscy osiągają po zabiegu natychmiastowe rezultaty refrakcji. Zakres korekcji wzroku może różnić się w zależności od indywidualnych uwarunkowań i może utrzymywać się resztkowy błąd refrakcyjny, z powodu którego pacjenci po zabiegu nadal będą potrzebować okularów lub soczewek kontaktowych.
Jednakże, w przypadku znacznie zaniżonej korekty, lekarz może zalecić wykonanie ponownego zabiegu. Aby wyleczyć nadmierną korekcję, można przepisać krople do oczu lub miękkie soczewki kontaktowe.
Dalsze możliwe komplikacje i skutki uboczne po ekstrakcji soczewki oraz alternatywne rodzaje laserowej korekcji wzroku są wyjaśnione w ramach potencjalnych zagrożeń.

Często zadawane pytania

Kto kwalifikuje się do zabiegu metodą SMILE?

SMILE jest przeznaczony do korygowania krótkowzroczności, astygmatyzmu lub kombinacji tych dwóch, ale obecnie nie jest jeszcze opcją dla dalekowzroczności (nadwzroczności).

Rodzaj i stopień błędu refrakcyjnego oraz krzywizna i grubość rogówki również odgrywają pewną rolę.

Twój zawód i hobby są również ważne. Jeśli często uprawiasz uciążliwe sporty kontaktowe, lekarz może zalecić leczenie za pomocą metody SMILE.

Podobnie jak w przypadku innych metod laserowej korekcji wzroku, najpierw należy poddać się szczegółowemu badaniu wzroku, aby stwierdzić, czy jest się odpowiednim kandydatem.

Wspólnie z lekarzem możesz wybrać najlepszą opcję odpowiadającą Twoim potrzebom.

PRK/LASEK również nie wymaga płatka w rogówce. Czym te rozwiązania różnią się od SMILE?

Zabiegi PRK/LASEK mają dłuższy czas gojenia i wiążą się z pewnym dyskomfortem do momentu osiągnięcia ostatecznego, ustabilizowanego efektu widzenia. Stabilizacja ostrości wzroku również zajmuje więcej czasu.

W jakim czasie po zabiegu metodą SMILE zacznę widzieć prawidłowo bez okularów lub soczewek kontaktowych i wrócę do normalnego trybu życia?

Proces gojenia jest różny dla każdego pacjenta. W większości przypadków ostrość widzenia jest bardzo dobra po jednym lub dwóch dniach od zabiegu i stabilizuje się w ciągu jednego tygodnia. Zaledwie kilka dni po zabiegu większość pacjentów może prowadzić samochód, pracować i uprawiać sport bez okularów i soczewek kontaktowych.

Mój okulista nigdy nie słyszał o SMILE. Czy jest to niepopularne rozwiązanie?

SMILE to najnowsze osiągnięcie w dziedzinie laserowej korekcji wzroku, które jest dostępne od 2011 roku. Technika ta jest znana i uznawana przez medyczne stowarzyszenia branżowe związane z refrakcyjną laserową chirurgią oka.

Popularność SMILE wciąż rośnie, a ponad 1800 chirurgów z powodzeniem przeprowadziło już zabiegi na ponad 2,5 miliona oczu.

Czy SMILE jest sprawdzoną metodą?

Technologia lasera femtosekundowego jest sprawdzona klinicznie i jest stosowana zarówno w Femto-LASIK, jak i w chirurgii zaćmy. Metoda SMILE to najnowsze osiągnięcie wykorzystujące tę technologię laserową.

W kontrolowanych badaniach klinicznych wykorzystuje się ją od 2007 r., a od 2011 r. jest dostępna na rynku. Pierwsi pacjenci SMILE są monitorowani przez ponad dziesięć lat od zakończenia leczenia. Obecnie wykorzystywana jest w ponad 70 krajach na całym świecie.


Powiązane artykuły

LASIK Krótkie omówienie najbardziej popularnej laserowej chirurgii oka
PRK/LASEK Krótkie omówienie laserowej chirurgii oka na jego powierzchni
Potencjalne ryzyko i koszty laserowej chirurgii oka Jeśli chodzi o korekcję wzroku, dostępne są różne opcje laserowej chirurgii oka. Lepszy wzrok wyjaśnia powiązane ryzyko i koszty.
SMILE, LASIK czy PRK/LASEK? Porównanie leczenia Dowiedz się, jak wygląda porównanie różnych typów laserowych zabiegów chirurgicznych oczu
Proces laserowej chirurgii oka Jeśli rozważasz laserową chirurgię oka, wszystkie te informacje mogą Cię trochę przytłoczyć. Lepszy wzrok wyjaśnia każdy etap procesu i podkreśla kilka ważnych pytań, które należy zadać po drodze.
Często zadawane pytania dotyczące laserowej chirurgii oka Rozważasz laserową chirurgię oka? Lepszy wzrok odpowiada na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących tej opcji korekcji wzroku.
Znalezienie właściwej kliniki Jeśli zastanawiasz się nad laserową chirurgią oka, ważne jest, aby znaleźć opcję leczenia i klinikę najlepiej dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Lepszy wzrok porównuje wszystkie opcje i wyjaśnia, jak znaleźć właściwą klinikę.