Soczewki do pracy przy komputerze: idealny wybór do pracy

Nowe okulary do pracy przy komputerze – 10 wskazówek

Komputery i inne elektroniczne wyświetlacze stają się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia – zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Obecnie odgrywają ważną rolę niemal w każdym zawodzie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakim obciążeniom podlegają nasze oczy. Dowiedz się, dlaczego okulary do pracy przy komputerze (okulary do pracy biurowej) są tak wyjątkowe i jak mogą ułatwić wykonywanie zadań na ekranie komputera. LEPSZY WZROK przygotował 10 porad, o czym należy pamiętać, kupując okulary do pracy przy komputerze.

1. Skąd wiadomo, że potrzebujemy okularów do komputera?

Zazwyczaj pierwszym objawem zmęczenia oczu komputerem nie jest nieostre widzenie, lecz wrażenie przemęczonego wzroku, ból głowy, karku lub pleców albo nadwrażliwość na światło. Oczy mogą być suche lub zaczerwienione, a towarzyszyć temu może wrażenie pieczenia lub szczypania. Jest to efekt skupiania wzroku na ekranie przez długi czas, często w nienaturalnej pozycji ciała. Problem ten potęguje konieczność częstego przenoszenia oczu z krótkiej odległości – np. patrząc na dokumenty na biurku – na odległość pośrednią, np. gdy podnosimy wzrok, aby porozmawiać ze współpracownikiem lub klientem.

Wizyta u optyka oraz badanie wzroku pomogą określić, czy pacjent potrzebuje specjalnych okularów do pracy przy komputerze.

2. Kto jest najbardziej narażony na problemy ze wzrokiem w miejscu pracy?

Okulary do czytania

W pewnym wieku, zwyczaj między 35. a 45. rokiem życia, zdolność oka do ostrego widzenia na różnych dystansach – czyli tak zwana akomodacja oka – słabnie. Często jest to bardzo stopniowy proces. Zaczynamy zauważać jego skutki, gdy musimy prostować rękę, aby przeczytać gazetę lub drobny druk. Zjawisko to nasi nazwę presbiopia (starczowzroczność). Wiele osób początkowo sięga po okulary do czytania, aby rozwiązać ten problem. Praca przy komputerze staje się coraz bardziej męcząca. Nagle mamy trudność z odczytaniem danych z arkusza kalkulacyjnego albo musimy zwiększyć wielkość czcionki na komputerze. Sms-y w telefonie stają się rozmazane i trudne do odczytania. Co robimy? Sięgamy po okulary do czytania.

3. Jakie rodzaje okularów do pracy przy komputerze są dostępne?

Najważniejszym kryterium doboru okularów jest dokładne dopasowanie do odległości dzielącej użytkownika od ekranu czy wyświetlacza. Odległość ta może się znacząco różnić między poszczególnymi użytkownikami.

Okulary do czytania

Początkowo okulary do czytania wydają się dobrym rozwiązaniem. Ale należy pamiętać, że okulary do czytania są przeznaczone do bardzo bliskich odległości. Aby wyraźnie widzieć obrazy i tekst, konieczne jest nachylenie się w kierunku monitora. Tym sposobem pozycja ciała staje się niekomfortowa i nieprawidłowa. Może to prowadzić do napięcia karku i pleców. Nawet najbardziej ergonomiczne krzesło biurowej czy myszka nie pomogą w tej sytuacji.

Okulary zmiennoogniskowe

Następnym etapem mogą być okulary zmiennoogniskowe, które pozwalają przez cały dzień cieszyć się ostrym widzeniem bliży i dali. Ten wybór sprawdzi się w większości sytuacji życia codziennego, ale nie jest najlepszym rozwiązaniem do pracy przy komputerze. Soczewki progresywne pozwalają widzieć ostro na wszystkich odległościach. Dolny segment soczewki progresywnej zapewnia ostre widzenie bliży. Podczas pracy przy komputerze użytkownik także patrzy przez dolną część soczewki. W tym celu unosi nieco głowę, by widzieć ostro. Ta nienaturalna postawa ciała nadwyręża kark i ramiona, jeśli jest utrzymywana przez dłuższy czas.

Okulary do pracy przy komputerze

I tutaj pojawia się odpowiedź na pytanie, dlaczego okulary do pracy przy komputerze są idealnym rozwiązaniem. Strefy widzenia w takich okularach są precyzyjnie dopasowane do ruchu oczu w trakcie pracy. Soczewki można spersonalizować, aby dopasować je do indywidualnych potrzeb. Okulary do komputera zapewniają szerokie pole widzenia bliży i odległości pośredniej (od 0,5 do 4 m). Dzięki temu użytkownik ma zapewniony ostry obraz w polu widzenia potrzebnym w pracy. Głowa i kark pozostają w naturalnej, odprężonej pozycji przez cały dzień.

Ta różnica ma kolosalne znaczenie! Dostępne są zróżnicowane konstrukcje do różnych zastosowań: do pracy i rekreacji.

Okulary do pracy przy komputerze z soczewką typu „Near”: Ta konstrukcja soczewki zapewnia ostre widzenie na odległość do dwóch metrów. Oferuje wysokiej jakości, naturalne widzenie podczas czytania oraz w odległości pośredniej do 2 m. Ten typ soczewki sprawdzi się u osób, które pracują głównie przy komputerze albo dużo czytają.

Okulary do pracy przy komputerze z soczewką typu „Room”: Ta konstrukcja soczewki zapewnia ostre widzenie na odległość do czterech metrów, oferując użytkownikowi komfort widzenia podczas czytania oraz rozglądania się po pomieszczeniu (około 4 m). Konstrukcja „Room” jest przeznaczona dla osób, które pracują na przemian przy komputerze oraz z klientami. Poruszając się po pomieszczeniu, użytkownik nie zauważa, że nosi „okulary do komputera”.

Okulary do pracy przy komputerze z soczewką typu „Book”: Ta konstrukcja soczewki skupia się na bliży, zapewniając ostre widzenie na odległość do jednego metra. W porównaniu ze standardowymi okularami do czytania, w których soczewka jest przystosowana do stałej odległości czytania, konstrukcja „Book” zapewnia znacznie większe pole widzenia oraz wyższy komfort czytania.

Okulary do pracy przy komputerze z soczewką typu „Individual”: Ta konstrukcja jest dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Optymalny zakres widzenia w pomieszczeniu jest określony co do centymetra dla danego klienta. Ponadto konstrukcja uwzględnia specyfikę oprawki, kształt twarzy użytkownika oraz odległość pracy w bliży.

Optyk chętnie doradzi, który typ soczewki będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

4. Soczewki do pracy przy komputerze dla osób, które nigdy nie nosiły okularów?

Okulary do czytania nie są najlepszym rozwiązaniem do pracy przy komputerze, a jeszcze nie potrzebujesz soczewek progresywnych... Czy okulary do komputera mogą być pierwszą parą okularów? Tak, pod pewnymi warunkami. Niektóre osoby, które zauważają pierwsze objawy presbiopii, potrzebują jedynie okularów do czytania, ale nie do dali. Jednakże okulary do czytania nie są optymalne, ponieważ są przeznaczone do bardzo bliskich odległości. Lepszym rozwiązaniem są okulary do pracy przy komputerze, ponieważ są zoptymalizowane pod kątem odległości. Wybór konstrukcji „Room” umożliwia komfortowe poruszanie się po biurze i rozmowy z klientami. Im niższa moc do bliży, tym mniej zauważalny będzie fakt korzystania z takich okularów. Dobrym rozwiązaniem mogą być także soczewki do urządzeń cyfrowych. Optyk z chęcią udzieli szczegółowych informacji.

5. Jakie powłoki powinny mieć soczewki do pracy przy komputerze?

Przede wszystkim należy wybrać powłoki wysokiej jakości. W biurach i halach produkcyjnych nasze oczy są narażone zazwyczaj na mocne oświetlenie sufitowe. Aby mieć pewność, że odblaski nie pogorszą jakości widzenia podczas pracy, warto zainwestować w dobrą powłokę antyrefleksyjną.

Powłoka utwardzająca zadba, aby okulary były odporne na wyzwania codziennej pracy. Powłoka Clean Coat zdecydowanie ułatwia czyszczenie soczewek, a przede wszystkim chroni przed zabrudzeniami.

Więcej o powłokach soczewek

6. Światło niebieskie w miejscu pracy: jak chronić oczy w okularach do komputera?

Skutki światła niebieskiego są obecnie tematem zaciętych debat. Z jednej strony niebieskie światło ma pozytywny wpływ na zdrowie organizmu i nasze ogólne dobre samopoczucie, lecz z drugiej może być niebezpieczne. Niewątpliwie jednak częściej niż kiedykolwiek jesteśmy narażeni na wpływ światła niebieskiego emitowanego przez diody LED oraz współczesne monitory komputerowe. Dla niektórych osób światło niebieskie jest drażniące i uciążliwe.

Odpowiedzią na ten problem może być specjalistyczna powłoka, np. soczewki ZEISS z powłoką DuraVision® Blue Protect. Te przejrzyste soczewki mają nową powłokę utwardzającą i powłokę Clean Coat, dzięki czemu są jeszcze łatwiejsze do czyszczenia, jak również filtr, który odcina światło niebieskie w zakresie 390–440 nm.

Więcej informacji o ZEISS DuraVision® Blue Protect

7. Okulary do komputera – także w domu.

Choć może to zabrzmieć zaskakująco, okulary do pracy przy komputerze mogą być idealnym rozwiązaniem do ulubionego hobby, np. czytania, oglądania telewizji, gotowania, korzystania z Internetu albo grania na instrumencie. Sprawdzają się do każdej czynności wykonywanej w bliży lub odległości pośredniej.

Okulary do komputera – także w domu

8. O czym należy pamiętać, kupując okulary do pracy przy komputerze?

Aby cieszyć się idealnym widzeniem, należy pamiętać o dwóch aspektach. Po pierwsze, optyk musi wiedzieć, gdzie i jak będą wykorzystywane okulary. Nie należy zatem się dziwić, słysząc dość szczegółowe pytania optyka. Po drugie, refrakcja i dopasowanie okularów – podobnie jak późniejsza centracja – muszą zostać przeprowadzone w największą precyzją. Drobne odchylenia mogą wpłynąć na jakość widzenia w nowych okularach. Im większa dokładność na tym etapie, tym szybciej użytkownik przywyknie do nowych soczewek. Upewnij się, że optyk poświęca wystarczająco dużo czasu na drobiazgowe dopasowanie okularów. Soczewki do pracy przy komputerze nie powinny być traktowane jak „młodszy brat” soczewek progresywnych.

Dowiedz się więcej: Żadna twarz nie jest symetryczna i każdy z nas różni się rozstawem oczu

9. Co gwarantuje optymalną tolerancję okularów do pracy przy komputerze?

Odpowiedź jest dość prosta: im lepsza konstrukcja soczewek i bardziej precyzyjna konfiguracja okularów, tym szybszy proces adaptacji do nowych okularów. Wymaga to udziału doświadczonego optyka oraz wykorzystania soczewek niezawodnego producenta.

Nowe okulary do pracy przy komputerze należy od razu nosić regularnie, aby nie tylko oczy, ale też mózg miały czas się przyzwyczaić. Po okresie adaptacji użytkownik może cieszyć się komfortowym widzeniem zarówno w pracy, jak i w domu.

10. Jakie strefy widzenia są zapewniane przez poszczególne soczewki dla osób w wieku powyżej 40. lat?

Vision after 40

Mój profil widzenia Określ swoje nawyki związane z widzeniem i dowiedz się, która soczewka będzie dla Ciebie najlepsza.
Znajdź najbliższego optyka ZEISS

Powiązane artykuły

Okulary dla menedżerów - najwyższej jakości soczewki i oprawki dla wyjątkowego komfortu widzenia Elegancja i maksymalna funkcjonalność - okulary dla ludzi na stanowiskach menedżerskich muszą spełnić wiele wymagań.

Życie zawodowe 16 paź 2017

Tags: Okulary do pracy

Wszystko na stanowisku pracy przy komputerze jest widoczne Jak specjalne okulary do czytania/zmiennoogniskowe mogą ułatwić pracę

Życie zawodowe 16 paź 2017

Tags: Okulary do pracy

Okulary dla pilotów - idealne widzenie wysoko ponad chmurami Niezależnie od tego, czy jest zawodowcem czy amatorem, każdy pilot potrzebuje okularów ,które pozwolą widzieć wyraźnie, nawet w ekstremalnych warunkach oświetleniowych i pogodowych.

Życie zawodowe 16 paź 2017

Tags: Okulary do pracy

Lepsze widzenie i większy komfort w pracy Nowe soczewki okularowe do pracy biurowej ZEISS zapewniają komfortowe widzenie przy mniejszym wysiłku.

Życie zawodowe 16 paź 2017

Tags: Okulary do pracy

Powiązane produkty