Życie zawodowe

ZEISS zmienia oblicze soczewek progresywnych!

Wymagania stawiane naszym oczom zwiększyły się drastycznie w ostatnich latach. LEPSZY WZROK rozmawia z Laurą Rocha o tym, jak nowe portfolio soczewek progresywnych ZEISS uwzględnia nowe wyzwania.

16 października 2019
  • ZEISS zmienia oblicze soczewek progresywnych!

Konstrukcje soczewek ZEISS są nieustannie optymalizowane, aby zawsze zaspokajały zmieniające się potrzeby naszych oczu we współczesnym świecie. ZEISS nie zostawia nic przypadkowi: wieloletnie doświadczenie w dziedzinie optyki, ogromna baza danych pełna opinii użytkowników, a także nasze autorskie technologie, procesy i oprogramowanie umożliwiają nam projektowanie produktów dopasowanych do wyzwań współczesnego świata. ZEISS dba, aby na rynek trafiały tylko zaawansowane produkty i sprawdzone technologie. ZEISS stworzył na nowo portfolio soczewek progresywnych, dzieląc je na cztery poziomy zaawansowania. LEPSZY WZROK rozmawia z Laurą Rocha, Group Product Manager ds. soczewek progresywnych w ZEISS, o wyjątkowości nowych soczewek progresywnych.

LEPSZY WZROK: Całkowicie nowe portfolio soczewek progresywnych ZEISS nie powstało z dania na dzień. Właściwie dlaczego konieczne było zdefiniowanie na nowo wszystkich soczewek progresywnych ZEISS?

Laura Rocha: Jeśli zatrzymamy się na chwilę i zastanowimy, szybko zauważymy, jak bardzo nasze życie zmieniło się w ostatnich latach. Większy nacisk na własny wizerunek oraz pogłębiająca się digitalizacja naszego życia to dwa główne przykłady. Obecnie jesteśmy niemal całkowicie zależni od urządzeń cyfrowych. Dzięki komputerom, laptopom, tabletom i smartfonom jesteśmy w ciągłym kontakcie ze współpracownikami, znajomymi i rodziną. Choć nowoczesne technologie zapewniają rozrywkę i ułatwiają codzienną pracę, warto wiedzieć, że jednocześnie fundują naszym oczom dodatkowe obciążenie, co prowadzi do zmęczenia i innych objawów. Konieczność ciągłego przenoszenia wzroku z bliży do dali i na odwrót to spory wysiłek na oczu. Niestety oko nie ewoluuje tak szybko jak nasz cyfrowy świat i nie można go zaktualizować jak tabletu! ZEISS, lider innowacyjności i technologii, opracował nowe portfolio soczewek progresywnych, aby wyjść naprzeciw potrzebom użytkowników okularów w tej nowej rzeczywistości i oferować komfortowe widzenie bez obciążeń.

Laura Rocha, Group Product Manager ds. soczewek progresywnych w ZEISS

Obecnie jesteśmy niemal całkowicie zależni od urządzeń cyfrowych. Dzięki komputerom, laptopom, tabletom i smartfonom jesteśmy w ciągłym kontakcie ze współpracownikami, znajomymi i rodziną.

Laura Rocha

Group Product Manager ds. soczewek progresywnych w ZEISS

LEPSZY WZROK: Co wyróżnia soczewki progresywne ZEISS na tle innych marek? Czym się różnią?

Laura Rocha: Słowem-kluczem jest tu zróżnicowanie. W porównaniu do wcześniejszych soczewek ZEISS oraz soczewek progresywnych innych producentów, konstrukcja soczewek progresywnych ZEISS uwzględnia nie tylko płynne, naturalne widzenie na wszystkich odległościach. Poświęciliśmy wiele uwagi ostrości widzenia bliży. Obejmuje to zarówno odległość do codziennej pracy i korzystania ze smartfonów i tabletów, jak również standardową odległość do czytania. Konstrukcja została zoptymalizowana i zapewnia dynamiczny ruch gałki ocznej z bliży do dali i na odwrót. Użytkownik może poruszać się swobodnie bez oznak zmęczenie lub zawrotów głowy. Jest to zasługa naszej niepowtarzalnej i innowacyjnej technologii Digital Inside®.

Ponadto: Technologia Precision pozwala uzyskać wyjątkową równowagę między atrakcyjnym wyglądem a doskonałymi parametrami widzenia bez względu na moc korygującą. Każdemu z nas zależy na dobrym wyglądzie we własnych oczach i oczach innych osób oraz dobrej jakości widzenia!

Na wyjątkowość soczewek progresywnych ZEISS składa się wiele czynników: od drobnych detali po zaawansowane technologie. Nasze soczewki oferują nie tylko wspomniane już korzyści, ale też pasują do każdej oprawki. Jak wiemy, trendy w modzie zmieniają się coraz szybciej. Wyjątkową cechą soczewek progresywnych jest komfortowe widzenie na każdej odległości. Komfort może jednak pogorszyć się wraz z zakupem nowej oprawki. Do niedawna optycy stawali przed dylematem znalezienia równowagi między dotychczasowymi soczewkami progresywnymi, do których użytkownik był przyzwyczajony, a nowymi soczewkami w nowej oprawce, tak aby zminimalizować pogorszenie jakości widzenia i komfortu użytkownika.

Innowacyjna na światową skalę technologia Adaptation Control pozwala optykowi uwzględnić dotychczasowe nawyki wzrokowe użytkownika oraz nową receptę podczas określania pozycji segmentu do bliży. Pozwala to uniknąć gorszego widzenia bliży, jeśli użytkownik wymaga większej mocy korygującej. Efekt? Szybka i bezproblemowa adaptacja!

Ponadto technologia FrameFit®+ ułatwia konfigurację segmentów soczewek progresywnych o nietypowym kształcie, np. do oprawek typu aviator, które obecnie cieszą się dużą popularnością. Czy modne oprawki i soczewki progresywne to wciąż duet nie do pogodzenia? Już nie!

LEPSZY WZROK: Jak zmieniły się potrzeby użytkowników soczewek progresywnych?

Laura Rocha: Mamy coraz większe wymagania wobec soczewek. Kilka lat temu nikt nie śnił o wyzwaniach, z jakimi obecnie mierzymy się na co dzień. Pracujemy nad segmentem do bliży, który musi umożliwiać pracę na coraz krótszym dystansie, typowym dla smartfonów i tabletów (około 35 cm). Taka odległość oznacza wysiłek dla naszych oczu. Wszyscy chcemy cieszyć się zawsze ostrym widzeniem, także w sytuacjach, gdy musimy przenosić wzrok z jednej odległości do drugiej. Może to prowadzić do zmęczenia oczu. Chcemy żyć dynamicznie, a nasze soczewki progresywne nie mogą nas ograniczać. Chcemy wyglądać dobrze, nawet gdy moc korygująca naszych soczewek jest duża. Coraz ważniejsza staje się personalizacja i dopasowanie do stylu życia użytkownika. Każdy z nas jest wyjątkowy i wszyscy mamy własne potrzeby.

Technologie ZEISS

Precision Pure

Precision Plus

Precision Superb

Individual 2

Zoptymalizowane dla oczu

Zoptymalizowane dla oczu + danych oprawki

Zoptymalizowane dla oczu + danych oprawki + układu twarzy

Zoptymalizowane dla oczu + danych oprawki + układu twarzy + głównych czynności dnia codziennego

Technologia ZEISS IndividualFit®

Technologia ZEISS Luminance Design®

Technologia FaceFit

Technologia ZEISS Adaptation Control

Technologia FrameFit®+

Technologia Digital Inside®

Technologia Precision

BETTER LEPSZY WZROK: Jaką rolę odgrywa moda w soczewkach progresywnych?

Laura Rocha: Względy kosmetyczne są bardzo ważne – nie tylko podczas wyboru oprawki, ale także podczas projektowania soczewek. W ZEISS zawsze szukamy idealnej równowagi między oprawką, soczewką a jakością widzenia użytkownika. Właśnie dlatego technologia Precision jest tak ważna i stała się standardową cechą wszystkich nowych soczewek progresywnych. Technologia ta zapewnia idealną równowagę między kosmetycznymi właściwościami soczewki a jakością widzenia (bez względu na moc korygującą).

Obecnie możemy cieszyć się dużym stopniem swobody w naszym codziennym życiu. Dlaczego zatem mielibyśmy godzić się na kompromisy dotyczące stylu życia albo wyglądu?

LEPSZY WZROK: Wiele osób podchodzi z niechęcią do zakupu pierwszej pary soczewek progresywnych. Boją się, że nie będą w stanie się do niech przyzwyczaić. Jaką radę ma Pani dla tych osób?

Laura Rocha: Dzięki nowym soczewkom progresywnym można zapomnieć o tych obawach. Nastąpił ogromny postęp w technologiach wykorzystywanych do projektowania i produkcji soczewek okularowych. Optycy nie muszą już przestrzegać swoich pacjentów, że przywyknięcie do okularów może zająć trochę czasu. W pracach nad nowoczesnymi soczewkami uwzględnia się parametry fizjologiczne oraz nawyki związane z widzeniem. Zapewnia to łatwiejszą i szybszą adaptację.

Oto przykład: Po raz pierwszy dostępny jest podwójny segment do bliży, który zapewnia komfort podczas zastosowań cyfrowych i analogowych. Jednocześnie segment ten umożliwia zachowanie optymalnej pozycji karku i pleców podczas korzystania z tabletów, smartfonów, komputerów stacjonarnych i nie tylko.

W pracach nad nowoczesnymi soczewkami uwzględnia się parametry fizjologiczne oraz nawyki związane z widzeniem. Zapewnia to łatwiejszą i szybszą adaptację.

Laura Rocha

Group Product Manager ds. soczewek progresywnych w ZEISS

LEPSZY WZROK: Pomówmy teraz o technologiach IndividualFit® Technology i Luminance Design®: jaki jest ich sekret i w jaki sposób zapewniają wyższy poziom personalizacji? Dla jakich użytkowników przeznaczone są te technologie?

Laura Rocha: Sekretem jesteśmy my sami. Choć może to brzmieć tajemniczo, jest to prawda Obie technologie opierają się na naszej osobistej rzeczywistości. Technologia Luminance Design® uwzględnia średnicę źrenicy, która różni się w zależności od użytkownika, natomiast technologia IndividualFit® uwzględnia profil widzenia oraz główne aktywności użytkownika.

Proces projektowania obejmuje średnicę źrenicy, czyli światło padające na siatkówkę. Jeśli wykorzystamy w tym celu pojedynczy promień, efektem jest minimalna lub zerowa średnica. Pójdźmy o krok dalej. Technologia Luminance Design® wykorzystuje przeciętną średnicę źrenicy, wynoszącą 3,3 mm. Innymi słowy, światło padające na siatkówkę ma średnicę 3,3, mm. Brzmi to nieco bardziej realnie, prawda? Aby obliczyć średnicę, wykorzystujemy zarówno średnicę źrenicy typową dla wieku użytkownika oraz warunki oświetlenia podczas głównej aktywności. Efektem jest płynne przejście z nieostrych stref (niezdefiniowanych z powodów optycznych) do stref ostrego widzenia w soczewce progresywnej. Oznacza to efekt „pływania”, gdy użytkownik przenosi wzrok z jednej strony soczewki na drugą lub gdy się przemieszcza. Ponadto jakość widzenia w słabym świetle oraz w pomieszczeniach (gdy źrenica jest rozszerzona) jest wyższa.

LEPSZY WZROK: To niesamowite, czego wymaga produkcja soczewek progresywnych. Ale dlaczego główna aktywność użytkownika jest tak ważna w procesie produkcji soczewki progresywnej?

Laura Rocha: Wszyscy mamy różne potrzeby wzrokowe – zwłaszcza w pracy i podczas uprawiania hobby. Właśnie dlatego tak ważna jest technologia IndividualFit®. Pozwala spersonalizować poszczególne segmenty pod kątem indywidualnych nawyków wzrokowych użytkownika. Przykładowo bliźnięta jednojajowe są identyczne – nawet pod względem DNA! Czy to oznacza, że potrzebują takich samych soczewek progresywnych, jeśli jeden z bliźniaków jest policjantem, a drugi pisarzem? Odpowiedź brzmi TAK! ZEISS umożliwia taki poziom personalizacji. Oprócz możliwości dobrania nieco innych mocy korygujących, poszczególne segmenty soczewek Individual 2 marki ZEISS można zoptymalizować pod kątem różnych potrzeb związanych z wykonywanym zawodem. Segment do bliży dla pisarza można zwiększyć o 30%, a soczewki policjanta wyposażyć w większą o 28% strefę do odległości pośredniej (albo strefę progresji). Tym sposobem obaj uzyskają zoptymalizowane soczewki pod kątem pracy.

LEPSZY WZROK: Które z nowych technologii stosowanych w soczewkach progresywnych są dla Pani najciekawsze?

Laura Rocha: Cieszę się, że padło to pytanie! Nowe portfolio soczewek progresywnych ZEISS odpowiada na potrzeby wszystkich użytkowników. Każdy z nas jest wyjątkowy i każdy ma własne wymagania. Z tego powodu nie potrafię wymienić tylko jednej technologii. Chcę jednak podkreślić, jak genialne, a zarazem proste są nowe soczewki progresywne ZEISS. Zostały przetestowane z udziałem prawdziwych ludzi, są łatwe do zrozumienia, ułatwiają pracę optykom i zaspokajają wszystkie oczekiwania użytkowników.

To dopiero początek rewolucji w dziedzinie soczewek okularowych.

Laura Rocha

Group Product Manager ds. soczewek progresywnych w ZEISS

LEPSZY WZROK: Spróbujmy spojrzeć 10 lat w przyszłości… Czy soczewki progresywne będą dalej ewoluowały, czy może osiągnęliśmy już szczyt możliwości produkcyjnych?

Laura Rocha: Szczyt? Na pewno nie! To dopiero początek rewolucji w dziedzinie soczewek okularowych. Nie mogę zdradzić nadchodzących innowacji. Nie chcę psuć niespodzianki. Mogę jednak zapewnić, że ZEISS zaskoczy wszystkich.
Czy udało mi się Was zaintrygować?

LEPSZY WZROK: Zdecydowanie!

Laura Rocha: Powiem coś jeszcze:
Pytaliście o sekret nowych technologii stosowanych w soczewkach progresywnych ZEISS. Skopiowanie sukcesu nowego portfolio soczewek progresywnych będzie bardzo trudne, bo to zasługa wyjątkowej współpracy zespołu ds. rozwoju w ZEISS. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania i ciężkiej pracy wszystkich pracowników z różnych krajów, którzy ofiarowali swoje pomysły i doświadczenie. Nie był to pomysł jednego działu, lecz efekt wspólnej pracy wielu osób z naszej firmy. Warto wymienić kilku najbardziej zasłużonych: David Sinnott zaraził nas entuzjazmem dla potencjału tego projektu, zaś Claude Labeeuw (USA) był autorem pomysłu, który zapoczątkował prace nad technologią Inside Digital. Dział Marketingu zadbał o oznaczenie portfolio zrozumiałymi i czytelnymi ikonami. Oczekiwania i opinie naszych współpracowników z Francji i Hiszpanii doprowadziły do opracowania aplikacji dla optyków Progressive Lenses. Oczywiście muszę także wspomnieć o niestrudzonych wysiłkach naszych naukowców i inżynierów zajmujących się rozwojem technologicznym. Specjalne podziękowania dla Manueli Weinreich, która jako Kierownik Produktu połączyła wszystkie elementy projektu w jedną, spójną całość i dbała o sprawny przebieg prac. Dzięki temu Christoph Winter, Anke Hensler i ja mogliśmy wdrożyć projekt w poszczególnych krajach.


Udostępnij ten artykuł